Kutyával futnál? Ne tétovázz!
2018. April 14., 09:15
Szerző: B.Zsófi
Kategória: Jó tudni!
Szinte minden kutya alkalmas arra, hogy fussanak vele, sőt a legtöbben igénylik is. Nincs is kézenfekvőbb módja a lemozgatásnak, mint egy rövid, de gyors, vagy akár egy hosszú, kiadós futás. Megejthetjük a természetben, a Duna parton, a városban, vagy egy földúton, a lényeg, hogy mindketten élvezzük
Susan Dicks maratonfutó és állatorvos szerint nincs olyan kutya, aki minden futást tökéletesen bír. Ha sportolni szeretnénk vele, azonos mértékben kell figyelembe vennünk a személyiségét és a temperamentumát, valamint azt, hogy megfelelő helyről származzon. Egyes fajtákat kifejezetten futásra tenyésztettek (pl.: a husky és az agár), de közöttük is néhány fajta inkább a rövidtávot, míg mások a hosszú, kiadós futást részesítik előnyben. Ne terheljük a nyomott orrú fajtákat, ugyanis nehézkes levegővételük, és gyakran a tenyésztésből adódó gyenge szívük miatt kellemetlen, sőt káros lehet számukra a futás.
Milyen fajtát válasszunk…
...rövid, gyors futáshoz?
Olyan fajtákban gondolkozzunk, akik hosszú lábúak, lobbanékonyak, vagy kicsik, de pörgősek.
- A vizslák bármely típusa
- Agár
- Whippet
- Jack russel, parson russel, és foxterrier
...hosszú, lassú, esetleg terepfutáshoz?
Ide a legkitartóbb fajtákat sorolnánk, hiszen nem minden kutya képes állandó tempóban 20-40 km-t teljesíteni. Részesítsük előnyben a kimondottan erre a célra tenyésztett fajtákat, de a választásnál vegyük figyelembe az időjárási (pl.: hőmérséklet) tényezőket is. Nem minden eb futna velünk szívesen 20 °C felett.
- Husky, alaszkai malamut (hidegebb éghajlaton)
- Labrador, golden retriver
- Uszkár
- Catahoulai leopárdkutya
- Afrikai oroszlánkutya (melegebb éghajlaton)
- Airedale és ír terrier
...akadályfutáshoz?
- Vizslák
- Agarak
- Border collie
- Belga juhász
Egyes fajták szinte bármilyen sportra alkalmasak. Ilyen a legtöbb munkakutya, a vadászkutyák (pl.: spániel, vizslák és szetterek), a németjuhász (ügyeljünk az ízületeinek épségére), a border collie, a belga juhász, az uszkár, a pumi, a mudi, a sheltie és a terrierek legtöbbje.
A kölyköt 1-1,5 éves koráig nem tanácsos hosszú távon futtatni, vagy ugráltatni még akkor sem, ha aktív fajtát választunk. Sem az állóképessége, sem az ízületeinek fejlettsége nem teszi lehetővé, hogy ennyit edzen. A fejlődésben lévő, lazán kapcsolódó ízületek kori terhelése később komoly ortopéd beavatkozásra is okot adhat.
Bármilyen kutyával futunk is, számításba kell vennünk, hogy a nagy hőségben nem vihetjük ki. Magas állóképesség mellett is megvan a hőguta, és a napszúrás esélye, így nyáron vagy vízpart mellett sportoljunk, ahol bármikor el tud menni fürödni, vagy a kora reggeli órákban. Ha hosszú távra indulunk, mindig legyen nálunk elegendő víz az ebnek is.
Léteznek kimondottan kutyás futóknak kialakított sportok, ilyen például a canicross. Nyugodtan belevághat bárki, nem kell különleges tehetségnek, sőt még sportos alkatúnak se lenni az elkezdéséhez, ugyanis a kutya-gazda kapcsolaton alapszik a dolog. Az eb helyenként saját erejével húzza a gazdit nehéz, vagy lankás terepen, ezzel megkönnyítve a haladást. Nem kell más hozzá, csak egy jó futócipő, és egy futópóráz az ebnek, hámmal.
Ne habozzunk tehát, munkára fel! Nem csak a kutyának, de nekünk is jót tesz egy kis mozgás!
Indexkép forrás: animalhospitalofwoodstock.com
Cikk első megjelenése: 2016. March 17.
Edzés kutyával - 10 tipp, hogy mindkettőtök számára élvezetes legyen a testmozgás
A rendszeres testmozgás fontos része a kutya életének: hozzájárul fizikai egészségéhez, elősegíti, hogy kiegyensúlyozott és boldog legyen. Ha pedig kutyánkkal együtt végezzük, kapcsolatunk is erősebbé válik. Milyen szempontokra figyeljünk, ha belevágunk a közös edzésbe?
Egyszerűen átdobott nyolc vizslát a menhely kerítésén valaki – sérüléseket és sokkos állapotot okozott a kutyáknak
Nyolc rémült kutya fogadta a Halasi Állatotthon dolgozóit – a kutyákat valaki egyszerűen átdobta a kerítésen, így szabadult meg tőlük.
Miért zizzennek meg a kutyák fürdetés és úszás után?
Megrázza magát, majd heves dörgölőzésbe kezd, vagy körbe-körbe rohangál eszméletlen sebességgel… Mintha kivetkőzne magából azok után, hogy megfürdettük, vagy pancsolt egy hatalmasat a vízben. Vajon miért csinálja?
Miért nem passzol a kutyám személyisége a fajtájához?
Kutyaválasztáskor ösztönösen is a személyiségünkhöz legjobban illő négylábút szeretnénk megtalálni. Ebben segíthetnek a fajtaleírások, melyekből olyan fontos dolgokat is megtudhatunk, mint a fajta megjelenése, testmérete, mozgásigénye és jelleme. Olykor viszont meglepetést okozhat, ha kiszemeltünk nem igazán felel meg az „ideális” képnek. Mi történhetett?
Bélyegekre kerültek a magyar vadászkutyák
Gyönyörű bélyegeket adott ki a Magyar Posta, melyek a magyar vadászkutyákat ábrázolják.