
Memóriateszt kutyáknak
2015. július 17., 06:00
Szerző: B.Zsófi
Kategória: Könnyű
Bizonyára sokan kíváncsiak, hogyan is teljesítene kutyájuk egy IQ teszten. Ez kortól, előélettől, és a vele való foglalkozástól nagyban függ, ezért az eredmény szubjektív, és a teszt főként mókának fogható fel.
Egy pontozásos rendszeren alapuló teszt segítségével megbizonyosodhatunk róla, hogy mire képes kedvencünk. Nincs hozzá másra szükség, csak egy kis elszántságra, némi jutalomfalatra és egy stopperre. Kezdődhet is a játék!
Rövid távú memória: Egy viszonylag kicsi, nem túl zsúfolt szobára, és néhány aránylag szagtalan falatra lesz szükség a feladat elvégzéséhez. Ültessük le a kutyát a szoba közepén, vagy fogja meg valaki, amíg mi elhelyezzük a nasit egy sarokban, úgy, hogy az eb lássa. Ezután vezessük ki a négylábút, tegyünk vele egy kört (kb. 15 mp), majd térjünk vissza a szobába. Engedjük el, és egy stopperrel mérjük az időt.
- Ha rögtön a falathoz megy, jegyezzünk fel 5 pontot
- Ha a szoba szélét végigszagolja, és megtalálja a nasit 4 pont
- Ha keresni kezd a falattól eltérő helyeken, de végül megtalálja azt 45 mp-en belül 3 pont
- Ha igyekszik meglelni a jutit, de ez nem sikerül 45 mp-en belül 2 pont
- Ha nem tesz erőfeszítést, és nincs is szándékában megkeresni 1 pont
Hosszú távú memória: Közvetlenül az előző teszt után kell elvégezni! Vigyük az ebet ugyanabba a szobába, ahol a rövid távú memóriát vizsgáltuk. Helyezzünk egy falatot az előzőtől eltérő sarokba, szintén úgy, hogy a kutya láthassa, majd vezessük ki a lakás más területére 5 percre. Térjünk vissza a szoba közepére, vegyük le a pórázt, és mérjük az időt.
- Ha közvetlenül a helyes irányba megy 5 pont
- Ha először abba a sarokba megy, ahol az előző falat volt, de hamar áttér a jó helyre 4 pont
- Ha szisztematikusan végigszagolja a szoba szélét, és megleli a nasit 3 pont
- Ha különböző irányban keresi, de megtalálja 45 mp alatt 2 pont
- Ha úgy tűnik meg akarja szerezni a falatot, de nem sikerül 45 mp alatt 1 pont
- Ha meg se próbálja 0 pont

Forrás: http://www.teacherspetdog.com/
Környezeti memória: A teszt megmutatja, hogyan emlékszik a kutya az őt körülvevő világra. Amíg az eb nincs otthon, vagy kint van a kertben, rendezzünk át egy általa megszokott szobát. Például tegyünk be néhány plusz széket, helyezzünk egy nagy bútort a szoba közepére, a központi tárgyat pedig egy sarokba. Bizonyosodjunk meg róla, hogy legalább öt bútor más helyet foglal el. Ekkor engedjük be a négylábút, indítsuk el a stoppert, és kezdhetjük a pontozást!
- Ha 15 mp-en belül észreveszi, hogy valami változott, és elkezd szimatolni, felfedezni 5 pont
- Ha észleli a változást, és szemügyre vesz minden darabot, de ez 15-30 mp-ig tart 4 pont
- Ha ezt teszi 30-60 mp alatt 3 pont
- Ha gyanakvóan körbenéz, feltűnik neki a változás, de nem fedez fel 2 pont
- Ha egy perc eltelik, de nem foglalkozik az átalakítással 1 pont
Alternatív választás, avagy hogyan emlékszik a kutya a különböző lehetőségekre. A teszthez szükség lesz három konzerves dobozra, vagy műanyag pohárra. Kenjük be a dobozok belsejét a jutalomfalattal, hogy az eb ne tudjon szaglás alapján tájékozódni. Helyezzük őket 30 cm-es távolságban egymás mellé a földre, és egyesével emeljük meg, mutassuk meg a négylábúnak, hogy nincs bennük semmi. Ezután a középső dobozba helyezzünk el egy falatot, majd engedjük oda az ebet. (A feladat pontozása szempontjából nem számít, hogy a doboz felborításával megszerzi-e a nasit, vagy csak megmutatja a helyét.)
- Ha közvetlenül a középső dobozhoz megy 5 pont
- Ha megszaglássza az egyik szélsőt, de végül a többit figyelmen kívül hagyva továbbhalad a középsőhöz 4 pont
- Ha végigszagolja mind a négy dobozt, de visszatér a középsőhöz 3 pont
- Ha válogatás nélkül végignézi, és fellöki mindet 2 pont
- Ha csak körbenéz, vagy teljesen passzív 1 pont

Forrás: http://i.dailymail.co.uk/
A pontok jelentése: Végezetül adjuk össze a pontokat! Ha 17 és 20 pont között teljesített, a memóriája különösen jó. Ha az eredmény 13 és 16 pont közötti, az esze még mindig átlagon felüli. 9 és 12 között átlagosnak mondható, a 6-8-as eredmény pedig már igencsak a határon van. Ha a pontja 5, vagy az alatti, az a kutyát a legalsó 10%-ba sorolja az intelligenciája alapján.
Az eredménytől függetlenül minden kutya igényli a napi foglalkozást, tanítást. Még a gyengébb memóriájú ebeknek is érdemes trükköket tanítani, fitten tartani az agyukat, ezzel javítva a felfogóképességüket. Tehát munkára fel!
Kinek hogy sikerült a teszt? Várjuk az eredményeket! :)
Forrás: http://moderndogmagazine.com/
Indexkép forrás: http://www.teacherspetdog.com/
Boldog a kutyám? Íme 16 jel, melyből kiderül!
Te is elgondolkodtál már azon, mi lenne, ha kedvenced elmesélhetné, mit érez? Az alábbi jelek segítségével megtudhatod a választ az egyik legfontosabb kérdésre is: boldog-e a kutyád?
Új kutyatartó mesterkurzus indul az Állatorvostudományi Egyetemen
Új kutyatartó mesterkurzus indul az Állatorvostudományi Egyetemen októberben; a programra, amelynek célja a professzionális kutyatartással kapcsolatos legmagasabb szintű tudás átadása, szeptember 18-ig lehet jelentkezni.
Kutya az állatorvosnál – A szűrővizsgálatok jelentősége
A rutin tesztek segítségével fontos információkat kaphatunk kedvencünk egészségi állapotáról. Melyeket ajánlatos elvégeztetni?
6 ok, amiért a kutyád nyüszíthet
A szűkölés különböző okainak megismerése segíthet jobban megérteni a kutyát és erősítheti a kötődést. Segíthet továbbá a kiképzésben is, mert ha rosszul értelmezzük a kutya nyüszítő jelzéseit, előfordulhat, hogy nem megfelelően reagálunk rá. Az alábbiakban felsoroljuk a hat legfontosabb okot, amiért a kutyák ehhez a hangjelzési formához fordulnak.
Floridában betiltanák, hogy utazás közben a kutyák kidughassák fejüket a kocsi ablakán
Egészségük védelme és biztonságuk érdekében a törvényjavaslat illegálissá tenné e kedvelt szokást.