
Miért nyüszögnek alvás közben a kutyák?
2022. március 06., 08:00
Szerző: M.Lilla
Kategória: Jó tudni!
Csipog, horkant, vakkant, sírdogál… Különféle hangokat adhat ki kedvencünk álmában, mi pedig úgy érezhetjük, mintha a világ egyik legédesebb jelenetének tanúi lennénk. De azért eljátszhatunk a gondolattal, hogy biztos minden rendben van-e? Hagyjuk aludni, vagy inkább ébresszük fel?
A kutyák meglehetősen aktívak lehetnek alvás közben (is): morgás, dünnyögés, dörmögés, "pöfékelés" (erőteljes kilégzések csukott szájjal), csipogásra emlékeztető vinnyogás mellett lábaikkal is rugdalózhatnak, mintha futnának. Ugatásra, vonyításra és sírásra emlékeztető hangok is szerepelhetnek a repertoárban. Ez legtöbbször természetes reakció, feltehetően a nap folyamán történt eseményeket dolgozza fel agyuk, ahogy a miénk is, miközben alszunk. Akadnak azonban kivételek is, így, ha kutyánk viselkedésében, alvási szokásaiban változást tapasztalunk, kérjük ki állatorvosunk tanácsát!
Az álmok birodalma
A kutyák agya az emberekéhez hasonlóan működik alvás közben, hasonló elektromos tevékenységek zajlanak benne. Tanulmányok alapján arra következtetnek a kutatók, hogy bizony kedvenceink is képesek az álmodásra. Ha alaposan megfigyeljük kutyánkat, mikor elalszik, észrevehetjük, hogy légzése egy ponton lelassul és rendszertelenné válik. Rövidesen a szemhéjai intenzív mozgásba kezdenek, mintha képzeletbeli képek sora rohanna szemei előtt. Ez a gyors szemmozgás a REM-fázis alatt jelenik meg, akkor, amikor álmodunk. E fázis során gyakran láthatjuk, ahogy kutyánk hangokat ad ki és izmai meg-megrándulnak. (Lásd: Álmodnak a kutyák?)

Fotó: Pinterest
A napi események újraélése
Talán sohasem fogjuk pontosan megtudni, mi mindenről álmodnak a kutyák, de azért néhány feltételezéssel már előálltak a kutatók. Nagyon is lehetséges, hogy az alvást megelőző ébrenléti állapotban bekövetkező események emlékeit élik át újra. Ahogy teste időnként megremeg és lábaival kalimpál, elképzelhető, hogy éppen azzal a mókussal vagy macskával álmodik, amelyet a nap folyamán volt alkalma felkergetni egy fára. Vagy ismét elönti a kellemes érzés, ahogy szabadon száguldozhatott erdőn-mezőn. Ha nyüszög, talán azt a kellemetlen élményt éli újra, amikor magára hagytuk otthon, vagy „másodjára” is megkapja a védőoltást, levágjuk a karmait, esetleg olyan helyen „jár”, ahova ébren nem szívesen menne, mert az félelmet, szorongást vagy stresszt kelt benne. Fény derült egy szívmelengető dologra is: kutyusaink főként velünk álmodnak.
Feltöltődés
A mentális egészség megőrzésében, szellemi aktivitás elősegítésében fontos szerepe lehet az álmoknak és a pihentető alvásnak is. Érzékenyen is érinthet minket, amikor azt látjuk, hogy imádott kutyánk keservesen nyüszög alvás közben, mintha rémálmai lennének. Bármennyire is kézenfekvőnek tűnik, hogy felébresszük és megvigasztaljuk, inkább ne tegyük. Ahogy mi, úgy kedvencünk agya is ilyenkor dolgozza fel az átélt élményeket, ehhez pedig szüksége van a megszakítások nélküli alvásra. Ha úgy tűnik, éppen valami rosszat álmodik, mi pedig hirtelen kizökkentjük belőle, megijedhet és védekezően léphet fel. Várjuk meg, amíg magától ébredezni kezd, és ha igényli, legyünk mellette, hogy biztonságban érezhesse magát.

Fotó: rd.com
Figyelj rám, Gazdi!
Bizonyosodjuk meg afelől, hogy kutyánk alszik, amikor nyüszög. Ha a helyén fekszik, de ébren van, talán éppen ezzel szeretné felhívni magára figyelmünket valami fontos dologra. Például ki kellene mennie elvégezni kis-/nagydolgát. Az is lehet, hogy unatkozik és szívesen játszana a gazdival, örülne egy szaglászással, felfedezéssel egybekötött sétának. Esetleg éhes (már megint), ami persze nem meglepő, hiszen a legtöbb kutya igazi haspók, és hamar megtanulják, hogy egy kis nyüszögéssel is elérhetik a vajszívű gazdiknál, amit szeretnének. Aligha tudunk ellenállni, ha bájos tekintet is kíséri.
A pihenés vagy alvás közben észlelt nyüszögés, sírás jelezheti azt is, hogy a kutya nem érzi jól magát: fájdalma van, betegség gyötri, mentális vagy érzelmi gondokkal küzd (félelem, szorongás, stressz, PTSD, időskori demencia, stb.), ugyanakkor neurológiai probléma is állhat a hátterében, ezért mindenképpen érdemes kikérni állatorvosunk véleményét!

Fotó: dogsbestlife.com
Még több érdekes cikk a témában:
- Alvászavarok kutyáknál I.
- Alvászavarok kutyáknál II. - Mozgáshiány és hormonok
- Alvászavarok kutyáknál III. - Félelem és nyugtalanság
- Alvásproblémák kuyáknál - Mit tegyek, ha rosszul alszik, gyakran felriad álmából?
- Édes a pihenés - Ezért fontos kutyáinknál is a jó (sok) alvás
- Mennyi alvásra van szüksége a kutyáknak?
Forrás: cuteness.com
Indexkép forrás: rd.com
Cikk első megjelenése: 2020. szeptember 10.
Különös betegségek kutyáknál: a narkolepszia és a kataplexiás rosszullét
A jelenség ijesztőnek és súlyosnak tűnhet, de csak ritkán okoz életveszélyes állapotot. Tény, hogy fokozott odafigyelést és éberséget kíván a gazdi részéről, de az érintett kutyák is képesek teljes életet élni. Miként segíthetünk kedvencünknek ebben?
Kutyával álmodtál? Ezt jelentheti!
Az embert már a kezdetektől foglalkoztatja, mit jelentenek álmai. Hiedelmek szerint akár a jövőt is mutathatja, sokak szerint szövevényes magyarázata van a megjelenő jelképeknek. Persze mindebben nem kötelező hinni, hiszen semmilyen bizonyíték nincs ezekre, ám eljátszani a gondolattal mégis érdekes.
7 mindennapos mozzanat, ami kutyásként nagyon más lesz
De megéri, mert a kettőnk közt létrejövő szeretetteljes kapcsolat igazi ajándék. Néha azonban nem is olyan könnyű összeegyeztetni életünket, mégis haladunk a változással, hiszen fontos, hogy kedvencünk is jól érezze magát.
Felébresszük kutyánkat, ha úgy érezzük, rosszat álmodik?
A gazdik többsége meg van győződve arról, hogy kutyája alvás közben álmodik. Azt azonban nem mindig könnyű eldönteni, hogy álma jó vagy éppen valami rémes. És ha utóbbi, szabad-e felébreszteni?
Miért csikorgatja a kutya a fogait?
Szokatlan és meglepő, de kedvenceinknél is előfordulhat: a fogcsikorgatás. Mi okozza, mire utalhat, és mit tegyünk, ha észleljük kutyánknál?