
Alvászavar kutyáknál I.
Öregség és demencia
2017. december 06., 12:15
Szerző: Marton Zsófia
Kategória: Egészség
A kutya alvását számos dolog megzavarhatja, különösen idősebb korban. Ha a kutyánál alvászavar alakul ki, akkor egyaránt lehet a háttérben egészségügyi vagy viselkedési probléma.
Idős kutyáknál a látás- és halláscsökkenés összezavarhatja az állatot, így akár szegény éjjel nekiállhat össze-vissza mászkálni a lakásban. Ez különösen akkor igaz, ha az időskori demencia tüneteit mutatja az eb. Ez a humán Alzheimer kórhoz hasonló: megváltozik a viselkedés, zavartság és feledékenység lép fel, a korábban ismert vezényszavakra nem vagy értetlenül reagál szegény idős kutya, sarkok és ajtók esetén elbizonytalanodik, valamint megijeszthetik olyan dolgok, melyeket korábban rutinosan kezelt.
Egy ilyen ijedőssé és zavarttá vált kutya alvása sem lesz pihentető, mert könnyebben felriad az éjszakai hangokra, és talán még az árnyékoktól is megijed. Ha a demencia előrehaladott, akkor a felébredés után rövidebb-hosszabb ideig nem is érti a kutya, pontosan hol van, mi történik körülötte, s nyugtalansága végleg megakadályozza, hogy visszaaludjon.
Gyógynövényekkel elsősorban a fő okot, az agy funkciócsökkenését igyekszünk javítani, méghozzá élethosszig tartó kúrával. A perifériás vérkeringést serkentő és a szív munkáját segítő drogok, mint pl. a galagonya vagy a ginkgo, jó szolgálatot tehetnek idős kedvencünknek, akár egyéb téren is. A szívre ható herbák alkalmazásánál mindig legyünk nagyon körültekintőek, kérjük ki szakember tanácsát. Főleg, ha egyéb szíverősítő gyógyszereket is szed a kutya.
A kutyák viselkedési zavarai esetén biztonságosan etethető gyógynövényekről még többet a Gyógynövények kutyáknak című könyvben olvashattok. A fiatal agrármérnök-állatorvos szerzőpáros úgy írta meg sok-sok fotóval illusztrált díszkönyvét, hogy saját tapasztalataikat is beleszőtték.
Bizalom – 6 jel, hogy a kutyád az életét is Rád bízná
A kötelék gazdi és kutyája között hihetetlenül erőteljessé válhat, értéke számokban nem mérhető. Egymás iránti szeretet, megbecsülés, de mindenek felett bizalom, amin alapszik. Milyen jelekből tudhatod, hogy kedvenced bízik benned?
Van, amiben számít a méret: A testméret bizony meghatározó a kutyák öregedésében
A kutyák öregedését vizsgálták az ELTE Etológia Tanszék kutatói – 15 ezer kutya adatait hasonlították össze. Kíváncsiak voltak, a viselkedés és a kognitív képességek tekintetében befolyásolja-e a testméret-különbség is a kutyák öregedését?
Miért csikorgatja a kutya a fogait?
Szokatlan és meglepő, de kedvenceinknél is előfordulhat: a fogcsikorgatás. Mi okozza, mire utalhat, és mit tegyünk, ha észleljük kutyánknál?
Életében először alhatott ágyban a mentett kutya - egyszerűen imádnivaló!
A boldogsághoz kevés is elég: csend, nyugalom és egy puha ágyikó egy biztonságos helyen.
Horkol a kutyám! Betegségre is utalhat, ha alvás közben sűrűn rázendít
A jó egészség egyik alapvető feltétele a jó alvás – ezt kedvenceink is tudják. Nekik is szükségük van arra, hogy az alvásidő valóban pihentető legyen, ám a horkolás ennek útját állhatja, különösen, ha folyton felébred rá, és egy fárasztó éjszaka után úgy kel fel, mintha éppen csak szundított volna egy kicsit. Miért horkolnak a kutyák?