Mérgező növények, melyek veszélyt jelenthetnek kutyáinkra
2019. április 28., 08:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Egészség
Itt a tavasz, nyílnak a virágok. Nem csak a mezőkön, kirándulás, vagy városi séták alkalmával találkozhatunk csodaszép növényekkel, hanem sokszor kertünk is rejteget egy-egy dísznövényt, melyről sokszor nem is sejtjük, akár mérgező is lehet kedvencünknek.
Mielőtt a kutyát kiengedjük játszani a kertbe, nézzük végig a területet!
Az egyik legkedveltebb dísznövényünk, az Aranyeső. Ez a növény a pillangósvirágúak rendjébe tartozik. Az összes alfaj minden része mérgező! Bár gyönyörű képeket készíthetünk kutyánkról Aranyeső előtt állva, de semmiképp se engedjük, hogy fogyasszon is belőle. Toxinjai súlyos tüneteket okozhatnak, az egyik órákig tartó hányást, nagyobb mennyiség elfogyasztásánál, pedig akár szívrohamot, légzésbénulást is, a másik két toxinja pedig az idegrendszerre hat, rohamokat, görcsöket idéz elő. Sajnos ugyanezek az anyagok megtalálhatóak a Csillagfürtben, illetve a mostanában újra kedvelt gyönyörű virágokkal nyíló Lilaakácban is.
Főleg utcai séták alkalmával találkozhatunk a Madárbirssel. Ez a csalogató, piros bogyós termésű bokor kedvelt díszeleme parkjainknak, utcáinknak. Azonban bármilyen csalogató is, se a kutyánknak, se a gyermekünknek ne engedjük, hogy fogyasszon belőle. Magja ciánglikozidokat tartalmaz, egy 15 kg-os gyermeknél 80 termés elfogyasztása még mérgezést nem okozó mennyiségnek számít. Ugyan ennek a mennyiségnek már a fele is okozhat súlyosabb tüneteket, egy gyorsabb emésztő rendszerű kis-közép testű kutyánál főleg szédülést és hányást. A ciánmérgezést leginkább a mandula illatú leheletről ismerhetjük fel, ha ezt észleljük, azonnal forduljunk állatorvoshoz!
Mind a kertünkben, mind az utcákon találkozhatunk az egyik legkedveltebb illatú virágunkkal, a Gyöngyvirággal. Sajnos levelét sokan összetévesztik a Medvehagymával, ami ehető. A Gyöngyvirág toxinjai rendszertelen és lassú pulzust, hasi fájdalmat és hasmenést okoznak. Közepes mennyiségben fogyasztása halálhoz vezet, rendkívül mérgező növény!
Ha túléltük a városi sétákat és kimerészkedünk egy virágokkal tarkított mezőre, a Piros Gyűszűvirág fogyasztását mindenképp akadályozzuk meg! Ez a növény gyakran előfordulhat nagymamáink kertjében is. A Piros Gyűszűvirág levelének kivonatából szívgyógyszert készítenek, de nagyon kicsi a határ a halálos és a még gyógyításra alkalmas mennyiség között. A leveléből főzött teát még Winston Churchill-en is alkalmazták szívbajaira. Szívbénulást, szívrohamot okoz és sajnos nem csak emberekre, kedvenceinkre is hatással van.
Természetesen ezeket a növényeket (egy-két kivételtől eltekintve, pl. Gyöngyvirág) nagy mennyiségben kell fogyasztani, hogy akut tüneteket okozzon, azonban ha a kutya folyamatosan „hozzájut” ezekhez, a kisebb mennyiség is okozhat rosszullétet egy idő után. Minden esetben fokozottan vigyázzunk kedvencünkre!
Forrás: Kovács Szilvia
Indexkép forrás: wallpaperup.com
Cikk első megjelenése: 2016. április 11.
Kutyára mérgező növények 2. rész
Imádjuk a növényeket az otthonunkban. Télen a kertekből sok esetben bekerülnek a házba a növények, amik akár veszélyt is jelenthetnek kutyáink számára. Mely növényekkel kell vigyáznunk?
Kutyára mérgező növények
Imádjuk a növényeket az otthonunkban. Télen a kertekből sok esetben bekerülnek a házba a növények, amik akár veszélyt is jelenthetnek kutyáink számára. Mely növényekkel kell vigyáznunk?
A rettegett fagyálló veszélyei
Minden évben előkerülő téma, ám sosem lehet eléggé hangsúlyozni: jobb félni, mint megijedni. A fagyálló veszélyeiről minden gazdinak tudnia kell!
10 vegyszer, ami viszketést okoz
Vörös foltok, karcolások, gyulladás - a krónikus viszketés tünetei. A kutyák számára ez legalább annyira kellemetlen probléma, mint nekünk, embereknek. És ha mindez nem lenne elég, a környezetünkben található vegyi anyagok ezeket a tüneteket erősen súlyosbíthatják. Íme a 10 legirritálóbb kemikália!
Diómérgezés kutyánál: a fekete dió átka
A közönséges diót nagyon sokan szeretik, nyáron kellemes árnyékot biztosít, ősszel pedig hamar kezdenek sárgulni a levelei, ezzel biztosítva az oly sokak által kedvelt őszi tájképet.
Csonthéjas gyümölcse azonban nem kevés veszéllyel tud járni: diómérgezést okozhat kutyusunknál.