A kutyabarát helyek szakértője, a kutyabarathelyek.hu

Összes      Friss      Ajánló      Állatvédelem      Egészség      Jó tudni!      Könnyű      Közérdekű      Kreatív      Nevelés      Utazás

Mérgező növények, melyek veszélyt jelenthetnek kutyáinkra

2019. április 28., 08:00


Szerző: S.Zs.


Kategória: Egészség




Itt a tavasz, nyílnak a virágok. Nem csak a mezőkön, kirándulás, vagy városi séták alkalmával találkozhatunk csodaszép növényekkel, hanem sokszor kertünk is rejteget egy-egy dísznövényt, melyről sokszor nem is sejtjük, akár mérgező is lehet kedvencünknek.



Mielőtt a kutyát kiengedjük játszani a kertbe, nézzük végig a területet!

 

Sok növény mérgező kutyánk számára is, ha az nagyobb mennyiségben fogyaszt belőle
Sok növény mérgező kutyánk számára is, ha az nagyobb mennyiségben fogyaszt belőle
Fotó: etsy.com

 

Az egyik legkedveltebb dísznövényünk, az Aranyeső. Ez a növény a pillangósvirágúak rendjébe tartozik. Az összes alfaj minden része mérgező! Bár gyönyörű képeket készíthetünk kutyánkról Aranyeső előtt állva, de semmiképp se engedjük, hogy fogyasszon is belőle. Toxinjai súlyos tüneteket okozhatnak, az egyik órákig tartó hányást, nagyobb mennyiség elfogyasztásánál, pedig akár szívrohamot, légzésbénulást is, a másik két toxinja pedig az idegrendszerre hat, rohamokat, görcsöket idéz elő. Sajnos ugyanezek az anyagok megtalálhatóak a Csillagfürtben, illetve a mostanában újra kedvelt gyönyörű virágokkal nyíló Lilaakácban is.

 

A gyönyörű lila akác
A gyönyörű lila akác
Fotó: erdokertvad.hu

 

Főleg utcai séták alkalmával találkozhatunk a Madárbirssel. Ez a csalogató, piros bogyós termésű bokor kedvelt díszeleme parkjainknak, utcáinknak. Azonban bármilyen csalogató is, se a kutyánknak, se a gyermekünknek ne engedjük, hogy fogyasszon belőle. Magja ciánglikozidokat tartalmaz, egy 15 kg-os gyermeknél 80 termés elfogyasztása még mérgezést nem okozó mennyiségnek számít. Ugyan ennek a mennyiségnek már a fele is okozhat súlyosabb tüneteket, egy gyorsabb emésztő rendszerű kis-közép testű kutyánál főleg szédülést és hányást. A ciánmérgezést leginkább a mandula illatú leheletről ismerhetjük fel, ha ezt észleljük, azonnal forduljunk állatorvoshoz!

 

A madárbirs termése
A madárbirs termése
Fotó: wikipedia.org

 

Mind a kertünkben, mind az utcákon találkozhatunk az egyik legkedveltebb illatú virágunkkal, a Gyöngyvirággal. Sajnos levelét sokan összetévesztik a Medvehagymával, ami ehető. A Gyöngyvirág toxinjai rendszertelen és lassú pulzust, hasi fájdalmat és hasmenést okoznak. Közepes mennyiségben fogyasztása halálhoz vezet, rendkívül mérgező növény!

 

Ha túléltük a városi sétákat és kimerészkedünk egy virágokkal tarkított mezőre, a Piros Gyűszűvirág fogyasztását mindenképp akadályozzuk meg! Ez a növény gyakran előfordulhat nagymamáink kertjében is. A Piros Gyűszűvirág levelének kivonatából szívgyógyszert készítenek, de nagyon kicsi a határ a halálos és a még gyógyításra alkalmas mennyiség között. A leveléből főzött teát még Winston Churchill-en is alkalmazták szívbajaira. Szívbénulást, szívrohamot okoz és sajnos nem csak emberekre, kedvenceinkre is hatással van. 

 

Piros gyűszűvirág
Piros gyűszűvirág
Fotó: wikiwand.com

 

Természetesen ezeket a növényeket (egy-két kivételtől eltekintve, pl. Gyöngyvirág) nagy mennyiségben kell fogyasztani, hogy akut tüneteket okozzon, azonban ha a kutya folyamatosan „hozzájut” ezekhez, a kisebb mennyiség is okozhat rosszullétet egy idő után. Minden esetben fokozottan vigyázzunk kedvencünkre!

 

 

 

Forrás: Kovács Szilvia
Indexkép forrás: wallpaperup.com
Cikk első megjelenése: 2016. április 11.

Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről

kérünk lájkold Facebook oldalunkat!

 

Témába vág

Rossz lehelet – Miért büdös a kutya szája? Rossz lehelet – Miért büdös a kutya szája?
Kedvenceink szájszaga amellett, hogy kellemetlen, komoly gondot is jelezhet. Mi minden állhat a hátterében, és hogyan segíthetünk kutyánknak?

Ehetnek a kutyák cseresznyét? Ehetnek a kutyák cseresznyét?
Ahogy a cseresznyefa mennyei illatot árasztó virágai a tavasz közeledtét jelzik, úgy piros termése a nyár idilli képét vetítik elénk május végén. Édes, roppanós gyümölcsét szinte mindenki szereti. De vajon kedvencünknek is adhatunk belőle?

Miért remeg a kutyám? Miért remeg a kutyám?
A remegésnek számos kiváltó oka lehet, külső tényezőktől kezdve betegségeken át egészen az érzelmi hatásokig. Mire figyeljünk és hogyan segítsünk kedvencünknek?

Kutya a kertben - 10 dolog, ami veszélyt jelenthet Kutya a kertben - 10 dolog, ami veszélyt jelenthet
Kertünk az a hely, ahol kutyánk szabadon mozoghat, kedvére szaladgálhat, játszhat, napozhat. A mi felelősségünk, hogy mindez biztonságos is legyen számára.

Veszélyes fűszerek - ezekből jobb, ha nem eszik a kutya Veszélyes fűszerek - ezekből jobb, ha nem eszik a kutya
Ételeink kedvelt ízesítői a fűszerek, jótékony hatásuk miatt előszeretettel fogyasztjuk őket. Ám az, ami egészségünknek kedvez, négylábú barátaink számára komoly gondokat okozhat. Tudj meg többet!

Minősítés

Hogyan lehet minősített
kutyabarát helyed?

Minősítés és hirdetés – Tudj meg többet!

Tudj meg többet
tanúsító védjegyünkről!

Megismerem

Kedvenceink

Biztosítás

Kisállat biztosítás
bel- és
külföldön!
Gondoskodj kedvencedről!

Partnereink

AIRMAX Cargo Budapest Zrt.
 EB OVO Közhasznú Egyesület Beagle Club Online Ebugatta

Hírlevél

A hírlevélre történő feliratkozással az adatvédelmi nyilatkozatot elfogadom.

kutyabarathelyek.hu - kezdőoldal Észrevételek
FaceBook Instagram Pinterest YouTube
Füvezik a kutyám! Hírek - Címlapon
Füvezik a kutyám!
Rövid gerincű kutyák – léteznek, és így gyönyörűek Hírek - Címlapon
Rövid gerincű kutyák – léteznek, és így gyönyörűek