Mi a különbség a kutya és az ember bőre között?
2024. augusztus 13., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Egészség
Gondoltad volna, hogy a kutyák bőre vékonyabb az emberénél? Emiatt pedig sokkal érzékenyebb is, és különös ápolást igényel?
Testünk legnagyobb szerve a bőr. Csodálatos találmány, hiszen megvéd a kiszáradástól, óvja testünket a külső fenyegetésektől, például az időjárás veszélyeitől, továbbá helyet és tápanyagot biztosít a szőrszálak, így a hajszálak növekedéséhez is.
A hámréteg (epidermisz) tulajdonképpen egyfajta pajzsot képez a szervezet és a környezete között. Védelmet nyújt a sérülésekkel, betegségekkel és az ultraibolya sugárzás okozta károsodásokkal szemben.
Kedvenceinknél különös jelentősége van ennek, hiszen testük nagy részét szőr borítja. Nem mellesleg nagyon kellemes érzés beletúrni puha bundájukba, igaz?
Miben különbözik a kutya és az ember bőre?
A kutyák bőre alapvetően vékonyabb az emberénél, emiatt sokkal érzékenyebb is. Ugyanakkor legtöbbjüknél vastag szőrzet védi a bőrt. Az életkortól függően a bőr a kutya testtömegének 12-24 %-át teszi ki. Ugyanúgy, mint nálunk, három rétegből áll: felhám (epidermis), irha (dermis) és a bőralja (subcutis.)
A hámrétegben lévő sejtek folyamatosan újratermelődnek: kutyák esetében 20 naponta cserélődnek le a sejtek, az embereknél ez 28 napot vesz igénybe. Még ennél is nagyobb eltérést mutat a hámréteg vastagsága: nálunk 10-15 sejt vastagságú, kutyáknál viszont csupán 3-5 ez a szám*.
Vigyázat, érzékeny!
Szerkezetét és vastagságát tekintve a kutya bőre tulajdonképpen sokkal közelebb áll egy kisbaba puha, érzékeny bőréhez. PH-értéke is eltér a miénktől: 7.0 – 7.5 tehát inkább semleges, szemben a humán bőr pH-értékkel ( 5.2 – 5.5 ). Emiatt kiemelten fontos, hogy megfelelően ápoljuk a kutya szőrét és bőrét. Erre a célra speciális, kifejezetten a kutyák számára készült termékeket alkalmazhatunk.
A szőr és a haj növekedésének különbségei
Kutyáknál a szőrszálak úgynevezett kötegekbe rendeződve növekednek. Ezzel ellentétben az embereknél külön-külön állnak a hajszálak, növekedésük folyamatos, míg a kutyák esetében a szőrnövekedés ciklikus ütemet mutat. Ez azt jelenti, hogy amint elér egy bizonyos hosszúságot, a szőr nem nő tovább, hanem elhal, és kihullik. Ez okozza a vedlést, mely gyakorlatilag folyamatos, ám tavasszal és ősszel fokozott mértéket mutat a nyári és téli időjárásra való felkészülés részeként. A szőrszálak hossza minden kutyánál egyedi, genetikailag meghatározott.
Izzasztó téma...
A kutya bőrében háromféle mirigy található, ezek mindegyike jellegzetes váladékot termel:
-
Az apokrin mirigyeknek, melyek az embereknél a verejtéket termelik, két további funkciója van a kutyáknál. Egyfelől segítik lezárni a felhám külső rétegét, másrészről viszont feromonokat választanak ki, melyek a kutyát a csak rá jellemző, egyedi illattal látják el.
-
A faggyúmirigyek (sebaceous glands) külső elválasztású mirigyek. A szőrtüszőkhöz csatlakoznak, feladatuk a belőlük kibújó szőszálak védelme. A mirigyek zsíros váladéka rugalmassá teszi a szőrt, továbbá elősegíti a víz lepergetését mind a szőrszálakról, mind a bőr felületéről.
-
Az ekkrin mirigyek a talppárnákban foglalnak helyet, és az emberi izzadsághoz hasonló állagú, vizes váladékot termelnek. Ennek köszönhető, hogy félelem, szorongás és stressz esetén a kutya látható tappancsnyomokat hagy maga után, amerre csak jár. Egy másik fontos funkciója e mirigyeknek, hogy elősegítik a mancsok tapadását a talajhoz, mely stabilitást nyújt a kutyának, ha stresszes helyzetben gyorsan kell kereket oldani.
Figyelem! Ha kedvencünk bőre és/vagy szőre problémás, esetleg olyan tipikus bőrtüneteket tapasztalunk nála, mint például a viszketés, kipirosodás, hámlás, szőrhullás, mindenképpen kérjük ki előzetesen állatorvosunk tanácsát!
* Most, hogy ezt már tudjuk, nyilvánvaló, miért kampányolnak világszerte a szöges és elektromos nyakörvek használata ellen – utóbbit már számos országban betiltották (Németország, Ausztria, Dánia, Norvégia, Svédország, Portugália, Szlovénia, Svájc, Wales, a kanadai Quebec tartomány és Ausztrália néhány állama).
Amellett, hogy fájdalmat okoznak, a kutya érzékeny bőre rövid idő alatt súlyos sérülést szenvedhet el. Ha fontos számunkra kedvencünk egészsége, fizikai, mentális és érzelmi jólléte, akkor kerüljük ezen eszközök használatát!
Forrás: maggielovesorbit.com, vetwest.com.au
Indexkép forrás: Freepik/@fanjianhua
Cikk első megjelenése: 2024. március 29.
Miért olyan nehéz kiválasztania a kutyámnak, hova kakiljon?
Kedvenceink nagyon is válogatósak tudnak lenni, amikor a „nagy dologra” kerül sor. De miért?
Te is úgy érzed, hogy a kutyádnál nem találhatsz jobb terapeutát?
Egy friss kutatás szerint nemcsak a terápiás kutyák, hanem a kedvtelésből tartott ebek is jótékony hatással vannak a mentális egészségre.
Gondoltad volna, hogy a kutyákat is érintheti a stresszevés?
Állandóan enne a kutya? Egy kutatás szerint kedvenceinknél sem ritka az érzelmi evés. Tudj meg többet a témáról!
Kutyaegészség - A 10 leggyakoribb probléma, melyről tudnunk kell
Kedvencünk egészségének megőrzése érdekében jó, ha tisztában vagyunk a kutyákat érintő leggyakoribb betegségekkel. Gyógyulását is elősegíthetjük, ha időben felismerjük az árulkodó jeleket!
Miért dől nekem a kutyám?
Figyelemre vágyik vagy inkább biztonságos menedéket keres nálunk? Netán aggódnunk kellene amiatt, ha kutyánk nekünk dől? Tudj meg többet e viselkedésről!