“Mi most is gondolunk rátok!” - Menhelyi árva kutyáknak gyűjtöttek a kaposvári ovisok
2020. október 14., 13:45
Szerző: S.Zs.
Kategória: Állatvédelem
Évek óta jótékonykodnak a kaposvári ovisok: állateledelt, felszerelést gyűjtenek a menhelyi állatok számára. Koronavírus ide, járvány oda, ez idén se maradhatott el: az állatok világnapja után nem sokkal össze is gyűlt az idei ellátmány a négylábúak számára!
Konzervek, óriási tápos zsákok, szalámik, pokrócok gyűltek kupacban a kaposvári Arany János Tagóvoda udvarán. A gyerekek és szüleik az óvónők segítségével idén is gyűjtöttek az árva menhelyi állatok számára. A járvány okozta gazdasági nehézségek sajnos a menhelyeket és az állatvédő egyesületeket sem kímélte, ráadásul a hideg tél is lassan az ajtón kopogtat, így minden segítség jól jön.
Az óvodában már hagyománynak számít az állatok világnapja alkalmából szervezett gyűjtés. Az állateledeleket, pokrócokat a kaposvári Kutyatár Természet- és Állatvédő Egyesület árva állatai számára ajánlják fel.
„A kaposvári Arany János Tagóvodában mindig történik valami érdekes, a hétköznapoktól eltérő. Örökös Zöld Óvoda révén kiemelt hangsúlyt kap a környezettudatosságra nevelés. A környezet szeretetét, óvását a takarékos energia- és vízhasználaton túl az élőlények tiszteletét is megismerik a kicsik. A Kutyatár egyesülettel több, mint tíz éve ápolunk jó kapcsolatot. Az állatok világnapjához kapcsolódva ajánlottuk fel 2020. október 9-én adományunkat az egyesületnek.” – mondta el Székely Gabriella, a Tagóvoda vezetője.
A felelős állattartásra, a természet és az állatok értékének megbecsülésére és védelmére való nevelést már gyerekkorban meg kell kezdeni, hiszen fiatalon a legfogékonyabbak a gyerkőcök. És hogyan máshogy alapozhatnánk meg a felelős, tudatos állattartási kultúrát? A jövő megváltoztatása, szebbé és jobbá tétele pedig nagyban függ a következő generációktól.
„A gyermekekhez közel állnak az állatok, különösen a kutyák. Az óvodások nagyon fogékonyak az állatok gondozására. Már ebben a zsenge korban beléjük ivódik a segítségnyújtás öröme, a gondoskodás megélése. Ezért szívesen vettek részt a szüleik támogatásával a menhelyre befogadott állatok részére rendezett eleséggyűjtésben.” - mesélte kérdésünkre az akcióról Schmidt Edéné, Zöld óvoda munkaközösség-vezető. - „A járványhelyzet miatt most személyesen ugyan nem találkozhattak, de vidám plakáttal is üzentek négylábú barátaiknak. A járvány elmúltával hagyományainkhoz hűen ismét meglátogatják majd négylábú barátaink az óvodában a gyerekeket és lehetőség lesz simogatni is a kedves állatokat. A gyűjtés és az adományozás akkora élmény volt az ovisoknak, hogy egész nap erről beszélgettek. Hazafelé boldogan újságolták szüleiknek, hogy ma az ő általuk hozott ropogtatnivalót kapják vacsorára kutyusok.”
És valóban, a gyerekekre óriási hatással vannak nem csak az, amit az óvónéniktől, az állatvédőktől hallanak, de maga a cselekvés is: a tudat, hogy ők is segíthettek az árva állatokon. „Nagyon szeretem a kutyákat. Nekünk is van otthon. Szívesen hoztam az eleségből az oviba. Azoknak a kutyusoknak küldjük, akiknek nincs gazdájuk.” - mesélte egy nagycsoportos óvodás.
„Gyermekem nagycsoportos óvodás. Színes, mélyreható élményeket szerez az óvodában. Az eledelgyűjtés kapcsán sokat beszélgettünk a gazdátlan állatokról. Nagyon megsajnálta őket, hogy éhesen kell lefeküdniük. Szívesen hozta az óvodába az eleséget, hogy majd közösen juttatják el a rászoruló kis jószágoknak.” - mesélte az egyik szülő, Steinmetzné Balogh Margit – „Most társasházban lakunk, itt nincs kutyánk. Ha majd kertes házban élünk, biztosan családtagként fogjuk számon tartani. A Zöld óvoda programok kézzelfogható közelségbe hozzák számára az állatokat, a természet.”
Az állatvédelem mellett a kutya- és állattartási kultúra is fontos téma az óvodában. Idén a járvány miatt ugyan nem találkozhattak személyesen a gyerekek az állatvédőkkel és a négylábúakkal, ám amint lehetőség adódik rá, bepótolják. A korábbi években rendszeresen találkozhattak a Kutyatárosokkal a kicsik. A rendhagyó foglalkozásokon, beszélgetéseken több, a felelős állattartást és az állatvédelmet érintő témát is érintettek.
„Fontosnak tartom, hogy gyermekeink részt vehetnek az óvodában ilyen szuper programokon, mert amellett, hogy közelről megismerik a kutyusokat, a velük való kapcsolatról és gondoskodásról is sokat tanulhatnak.” - mondta Nádas Dávid, szülő.
“Szülőként nagyon örülök, hogy óvodánkban a gyerekeket a környezettudatosságra és a felelősségteljes viselkedésre tanítják. Ennek egyik fontos lépcsője, hogy minden évben gyűjtést szervezünk a Kutyatár Egyesületnek. Így gyermekeink már óvodás korban megtanulják a felelős állattartás fontosságát." - mondta el a programról Kovacsik Patrícia, szülő.
Az Örökös Zöld Óvoda és Madárbarát Óvoda címeket elnyert Arany János Tagóvodában egyébként a környezetvédelemre is nagy hangsúlyt fektetnek. Sokat tanulnak a gyerekek például a szelektív hulladékgyűjtésről (és ilyen akciókat rendszeresen szerveznek is), az állatokról, részt vesznek többek közt madárgyűrűzéseken, erdei óvodákon. Az érdeklődő nagycsoportosok pedig ÖKO-manó foglalkozásokon is részt vehetnek, ahol tovább bővíthetik játékos formában a környezetvédelemről szerzett tudásukat.
A kaposvári Arany János Tagóvoda élete az www.aranyovi.kapos.info című honlapon, valamint Facebook oldalukon keresztül követhető!
Forrás: kutyabarathelyek.hu
Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?
Vigyük-e a kölyköt iskolába?
Egy friss kutatás azt vizsgálta, milyen hatással lehet a kutya későbbi viselkedésére, ha már kölyökkorában ellátogatunk vele az iskolába.
Mennyire etikus szobakennelbe zárni a kutyát?
Mentális gondokat is okozhat a hosszabb időn át tartó bezártság, nem beszélve arról, milyen problémákat vet fel a kutyák általános jóléte, egészsége szempontjából.
Egyedül otthon – Így teheted színesebbé kutyád számára a magány óráit
Legszívesebben a nap minden percét együtt töltenénk imádott kedvencünkkel, ám sokunk számára ez sajnos nem lehetséges. Mivel varázsolhatjuk komfortosabbá az egyedüllét idejét?
Miért kaparják a földet a kutyák kis- és nagydolguk után?
Mintha balettmozdulatokat gyakorolna... Mókás látvány, ahogy kedvencünk mindent beleadva próbálja elfedni végtermékét. Tényleg erről van szó? Normális viselkedés, vagy aggódnunk kellene miatta? És egyáltalán: miért csinálja?