
Miért kergeti a kutya a farkát?
Aranyos, vagy beteges?
2020. december 06., 08:00
Szerző: B.Zsófi
Kategória: Jó tudni!
Kölyökkorban szórakoztató, és nem is szembetűnő, ha a négylábú gyakran lohol a farka után. Mozgásába beleszédülve elesik, nagyot gurul a földön, majd alszik egy kicsit. Hiszen a farok kergetés fárasztó móka. Gondoljuk, majd kinövi, nem lesz ilyen bolondos…
De mi a helyzet akkor, ha nem növi ki, ha komoly felnőtt kutyaként is szórakozottan kapkodja a farka végét? Ekkor már nem is olyan nevetséges a dolog. Inkább elborzasztja a gazdikat, hogy mi lehet a kedvenc baja, hol romlott el a nevelés, vagy miben hibádzik a tartás?
A farok kergetésének számos oka lehet. Fakadhat unalomból, figyelemhiányból, kényszerből, de lehet akár genetikai eredetű is. A legrosszabbra is gondolni kell, ugyanis az is előfordulhat, hogy betegség eredetű a probléma.
- Gyakran előfordul, hogy a kutyák unalmukban kergetik a farkukat. Ez leköti őket egy időre, és valamennyi felesleges energiát is el tudnak égetni vele. Főleg a kölyköknél jellemző, akiknek még nem sikerült realizálni, hogy a farkuk is a testükhöz tartozik. Az esetek többségében a kor előrehaladtával eltűnik ez a fajta tevékenység a kutyák életéből.

Fotó: cesarsway.com
- Akkor is forgásba kezdhet az eb, ha a gazdi figyelmére vágyik. De honnan ered a gondolat, hogy meg is kapja? Az emberek első reakciója arra, ha a kutya kergeti a farkát a magas hang, helyeslés, és a dicséret. Mindenki cukinak tartja a magát produkáló ebet, az okos négylábú pedig megjegyzi, hogy az bizony jó amit csinál, dicséretet kap érte, és figyelmet. Tehát miért ne tenné ezt bármikor, ha szükségét látja?
- A genetika is közbeszól. Meglepő, de néhány kutyafajtánál gyakran tapasztalják, hogy nem növi ki a kölyökkori játékot, sőt felnőttként ugyanolyan odaadással űzi. Ilyen például a németjuhász, és a legtöbb terrier. Ez a fajta pótcselekvés főleg hosszú időt bezártságban, séta nélkül töltő ebeknél fordul elő.
- Néhány kutya kényszeresen kergeti a farkát. Ez zavartságra, pszichés problémákra, szorongásra, vagy korábbi traumára utalhat, amit még nem sikerült feldolgoznia.
- Ha az figyelhető meg, hogy a kutya idegesen igyekszik megragadni a farkát, ha eléri, rág még rajta néhányat, szőrt tép ki, vagy a falnak támaszkodva vakarja, akkor fel kell merülnie a betegség kérdésének. Gondolnunk kell az élősködők, férgek, legyek, vagy bolhák lehetőségére, valamint komolyabb idegrendszeri és hormonális problémákra is. A betegek többsége magas koleszterolszintet mutat, ami befolyást gyakorol a hormontermelésre, így közvetetten az agy működésére is. Ez hatással van az általános állapotra, hangulatra és viselkedésre.

Fotó: ohmelvin.com
Ha ilyet tapasztalunk, forduljunk minél előbb állatorvoshoz. A magas koleszterolszint egy egyszerű vérvizsgálattal kimutatható. Oka lehet cukorbetegség, hasnyálmirigy gyulladás, vagy pajzsmirigy rendellenesség. A megelőzésben segíthet, ha nem etetjük az ebet konyhai maradékkal, ugyanis ennek összetevői nem feltétlenül egyeznek meg a kutyák igényeivel. Ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, vagy nincs energiánk a vacsora összeállításával foglalkozni, etessünk inkább prémium minőségű táppal. Ebben garantáltan minden a megfelelő arányban van jelen, így a helytelen táplálás nem okozhat gondot. Ne engedjük elhízni az ebet!
Ha betartjuk a diétát, és ügyelünk kedvencünk egészségére, akkor semmi nem szabhat gátat egy önfeledt farok kergetésnek. Ésszerű keretek között igen mulatságos elfoglaltság, és kutyánk is elfárad tőle.
Forrás: haziallat.hu, cesarsway.com
Indexkép forrás: cesarsway.com
Cikk első megjelenése: 2015. október 29.
„Ő az életem fénypontja” - 16 évesen is remek formában van Venus Williams kedvence
Különleges kapcsolatot ápol kutyusával a világhírű teniszezőnő. Minden győzelme eltörpül amellett, mennyire szeretik egymást Harryvel, a kisöreggel.
A kutyák 5 érzékszerve: Tudtad, hogy egész másképp működnek, mint az emberé?
Ha jobban elmélyedünk benne kiderül, hogy bizony sokkal több mindenben tér el érzékelésük az emberétől. Ennek köszönhetően pedig másképp fogják fel a körülöttük lévő világot. Így már talán érthető, hogy miért is találnak bizonyos dolgokat például ijesztőnek, ami nekünk fel sem tűnik.
De nézzük, hogy hogyan is működik az 5 érzékszerv szőrös barátainknál!
Nyakig betemetve találtak rá egy kutyára - aztán kétségbeesett nyüszítést hallottak a föld alól
Nem lehetett tudni, hányan vannak még odalent, így puszta kezével ásta ki a kölyköket a férfi.
6 ok, amiért a kutyád nyüszíthet
A szűkölés különböző okainak megismerése segíthet jobban megérteni a kutyát és erősítheti a kötődést. Segíthet továbbá a kiképzésben is, mert ha rosszul értelmezzük a kutya nyüszítő jelzéseit, előfordulhat, hogy nem megfelelően reagálunk rá. Az alábbiakban felsoroljuk a hat legfontosabb okot, amiért a kutyák ehhez a hangjelzési formához fordulnak.
Fülproblémák kutyáknál – Tünetek és teendők
A kutyafül. Kicsi, nagy, háromszögalakú, ovális vagy kerek. Hegye mutathat felfelé, lóghat lefelé vagy hetykén megtörik, és igazán bájos megjelenést kölcsönöz viselőjének. De mi történik, ha a fül megbetegszik? Hogyan segíthetünk kedvencünknek?