Minden kutya csirkeallergiás. Minden kutya csirkeallergiás?
2024. december 02., 06:30
Szerző: Hortobágyi Henrietta
Kategória: Egészség
Ha kutyaeledelt keresel kedvencednek, hirdetések tömkelege ígér csirkementes tápot. Valóban ekkora a probléma a csirkével?
Az allergiáról
Az allergia esetében a szervezet egy bizonyos anyagra, fehérjére túlzott immunválaszt ad, és ez gyulladást idéz elő.
Amikor először fogyasztunk az adott allergénből, a szervezet veszélyesként érzékeli, és immunglobulin E termelődik.
Amikor a szervezet újra találkozik az adott anyaggal, nagy mennyiségű kész immunglobulin E szabadul fel, emellett számos más anyag, például hisztamin is.
A hisztamin egy neurotranszmitter (ingerületátvivő anyag), fontos szerepet tölt be a szervezet immunválaszának kialakításában.
A nagy mennyiségű felszabadult hisztamin miatt különböző kellemetlen tünetet tapasztalhatunk: jelentkezhet bőrpír, viszketés (tipikus tünet a mancsok nyalogatása!), légzésbeli panaszok, emésztési zavarok, úgy mint a puffadás, hasmenés, akár véres hasmenés.
Miért pont a csirke?
A baromfi, a csirke a legkönnyebben elérhető hús, nagyüzemben tenyésztik és tartják ezeket az állatokat.
Ha egy állat nagyüzemben van tartva, akkor sajnos az az etetésük rovására megy, vagyis rossz minőségű táppal etetik őket, amik távol állnak a természetességtől. A tápok antibiotikumozottak, génkezelt növényi összetevőket tartalmaznak.
Sokszor nem magára a fehérjére, a csirkehúsra allergiás a kutya, hanem az előbb említett káros adalékanyagokra, a maradványanyagokra, amik a csirkéből származnak.
Emellett azért a marketingnek is jelentős szerepe van abban, hogy sok kutyát csirkeallergiásnak titulálnak, ugyanis így könnyebben el lehet adni drágább alapanyagú, sokszor túlárazott termékeket, amik hipoallergénnek tüntetik fel magukat.
Vigyázzunk! Ha egy táp nem tartalmaz csirke- vagy baromfifehérjét, sok esetben a zsír baromfiból származik (jó eséllyel csirkéből), és egy extrém érzékeny kutya emiatt is tud allergiás tüneteket produkálni.
Háztáji csirke
Sok gazdi tapasztalja, hogy csirkeallergiás kutyája nem produkál tüneteket, ha házi vágású, egészségesen tartott és etetett baromfit eszik. Érdemes egy próbát tenni ezzel, ha be tudunk szerezni igazoltan kiváló helyről származó csirkehúst.
Nem garantálható a siker ebben az esetben sem, hiszen vannak valóba csirkefehérjére allergiás kutyusok!
Indexkép forrás: Unsplash
10 vegyszer, ami viszketést okoz
Vörös foltok, karcolások, gyulladás - a krónikus viszketés tünetei. A kutyák számára ez legalább annyira kellemetlen probléma, mint nekünk, embereknek. És ha mindez nem lenne elég, a környezetünkben található vegyi anyagok ezeket a tüneteket erősen súlyosbíthatják. Íme a 10 legirritálóbb kemikália!
Őszi kirándulás kutyával - Az évszakkal járó kihívások
Hőmérséklet ingadozás, nedves avar, gyors sodrású folyók... Megannyi veszélyt rejthet a természet ősszel is, de ettől még nem szabad lemondanunk a túrázásról. Mire figyeljünk, ha útnak indulunk?
Kínzó viszketés? Miért vakarózik állandóan a kutyám?
Nem jó érzés látni, amikor imádott kutyusunk szenved. Folyton viszket valamije, alig tud pihenni, türelmetlenné válik, nem tud figyelni... Szóval vacakul érzi magát. De mitől?
Szánkázás, avagy miért dörgöli a kutya a fenekét a földhöz?
A rövid válasz annyi lenne, "hogy megtörölje" vagy "mert viszket”. Szerencsés esetben hamar enyhül a probléma, de nem feltétlen garantált a megoldás. Mit tegyünk, ha kutyánkat szánkázni látjuk, és hogyan segítsünk neki?
Szénanátha kutyáknál - Tünetek és teendők
Az emberekhez hasonlóan a kutyák is szenvedhetnek a szénanátha kellemetlen tüneteitől, bár esetükben elsősorban a bőr érintett. Mit érdemes tudni az állapotról és hogyan segíthetünk kutyánknak?