Mit tegyünk az oly sokakat érintő fogkő ellen? - Egészség
A kutyabarát helyek szakértője, a kutyabarathelyek.hu

Összes      Friss      Ajánló      Állatvédelem      Egészség      Jó tudni!      Könnyű      Közérdekű      Kreatív      Nevelés      Utazás

Mit tegyünk az oly sokakat érintő fogkő ellen?

2025. March 14., 06:30


Szerző: Hortobágyi Henrietta


Kategória: Egészség




Kellemetlen szájszag, gyenge fogak, drága fogászati kezelések. Mivel előzhetjük meg a problémát?



Vannak olyan fajták, akik eleve fogékonyabbak a szájüregi betegségekre, fogkőképződésre.

Top helyen szerepel ebben a Yorkshire terrier, a rendelőkben, ahol dolgoztam, rengeteg ilyen kutya volt, akik már pár évesen rettenetes fogazattal rendelkeztek.

 

A fogkő kialakulása

 

A fogkövesedésért a szájüregben található baktériumok a felelősek. Egyrészt a lepedékként felgyülemlett baktériumokon a nyálból kioldódó ásványi anyagok megtelepszenek, létrehozva a fogkövet. Másrészt ezek a baktériumok lebontják a szájüregben maradt táplálékmaradékokat, amelyek savasodáshoz vezetnek. Ez a sav gyengíti a fogat, károsítja a zománcot, gyulladást okoz a fogínyben, a fogágyon. Oly annyira felszaporodhatnak a baktériumok a fogak tövében, hogy a fogakat teljesen meglazíthatja és a fog kieshet.

 

kutya fogkő megelőzés
Fotó: RawChoice

 

Milyen jelei vannak a fogkövesedésnek?

 

Normál esetben a szájüregben található baktériumok könnyedén lejönnek a fogak felületéről a rágás miatt. Ha ez nem történik meg, a kezdődő fogkő irritálja a kutyát, gyakran nyalakodik, nyaldossa a fogait, száját, erősödik a szájszaga.

 

A gyengült íny miatt már egy sima botrágcsálás is vérzést eredményezhet. A fájdalom odáig erősödhet, hogy a kutya elutasítja az ételt, fájdalmas lesz számára az evés. Sok gazdi (sajnos) csak ebben a fázisban gondol arra, hogy belenézzen kutyája szájába.

Lényeges különbség tehát egyéb betegségekkel szemben, hogy a fogproblémás kutyának van étvágya, csak fájdalmas számára az evés.

 

Az állatorvosnál a fogkőtlenítés legtöbb esetben altatásban történik. Altatás nélkül is lehet fogkövet szedni, ha még csak kis mennyiségben van jelen.

Ezt sok kozmetikus előszeretettel megcsinálja, azonban ezt állatorvosi körökben nem szeretik. Természetesen, ha van olyan kozmetikusotok, akiben megbíztok és elégedettek vagytok a munkájával, nem akarok ellenük beszélni, de ha még nem szedett a kutyáitokon fogkövet, javasolnám, hogy bízzátok állatorvosra, mert alaposabban tudja leszedni, és el tudja dönteni, hogy szükséges-e az altatásos leszedés.

 

A kulcs a megelőzés

 

Mint minden egészségügyi dolognál, itt is a megelőzés a legfontosabb.

 

Az a lehető legjobb, ha a kutyánkat onnantól kezdve mossuk a fogát, hogy hozzánk került. A fogmosást kizárólag xilitmentes fogkrémmel szabad végezni!

  • A xilit azonnali vércukorszint-esést és 3 napon belül jelentkező májkárosodást okozhat. A megevett xilit után 30-60 perccel már jelentkeznek is a tünetek, koordinációs problémák, esetleg rohamok, hányás formájában. 1,5 mg/10 ttkg már problémás!

Sokan azért nem tudják vagy szeretnék elengedni a száraztápot, mert szeretnék, hogy rágjon a kutyájuk. Szerencsére vannak dolgok, amiket úgy is adhatunk, hogy elbúcsúzhatunk a táptól.

 

Végtelenül egyszerű megoldás lehet a szárazkenyér. Igyekezzünk kovászos kenyeret választani, ami nem élesztős. A kovász a liszt és a víz egyvelege, ami sok óra után tejsavat és ecetsavat termel. A kovásszal való kelesztés elkezdi lebontani a szénhidrátokat, emiatt a fogyasztásuk nem emeli meg hirtelen a vércukorszintet, emiatt laktatóbb lesz, több ideig eltelít.

 

Száríthatunk otthon húst. Ha erősen allergiás a kutya, akkor legalább elkerülhető az allergénekkel való találkozás, ami előfordulhat egy bolti szárított hús esetén, hiszen a gyártás során valószínűleg többféle hússal is dolgoznak az üzemben.

 

Az egyik legjobb és leghatásosabb fogtisztító a nyers csontos hús, például a farhát vagy a nyak (csirke/kacsa/pulyka, a kutya méretétől függően). 

 

Megoldás lehet még a barna alga (Ascophyllum nodosum). A barna alga egyik enzimje (bacillus licheniformis) segít lebontani a fogkőben lévő baktériumokat, segít a

fogínygyulladás megszüntetésében. Különleges íze miatt lassan, fokozatosan vezessük be az étrendjébe.

Magas jódtartalma miatt a pajzsmirigy betegségben szenvedő állatoknál kifejezetten kell ügyelni az adagolásra, ezzel kapcsolatban kérjünk állatorvosi véleményt!

  • Csak néhány mondatban, hogy értsük mindennek az ok-okozatát...A pajzsmirigy legjelentősebb feladata az anyagcsere szabályozása, segítségével a vércukorszint van megfelelő szinten tartva, illetve a fehérjék beépülését segíti a sejtekbe. Pajzsmirigy alulműködés esetén a jódhiányos táplálkozás lehet az egyik ok a betegség kialakulásával kapcsolatban.
kutya rágó jutalomfalat
Fotó: Animal dental care & oral surgery

 

Mennyi idő alatt hatnak a természetes gyógymódok?

 

90 napig-3 hónapig legyünk türelmesek, az ilyen fajta természetes gyógymódoknak időt kell hagynunk, mire kifejtik hatásukat és szemmel látható lesz az eredmény.

 

Az algát leghatásosabb, ha az ujjunk segítségével kicsit beledörzsöljük a fogakra, ínyekre.

Egyébként az alga is minden nap adható. Nem kell megijednünk az árától, ha veszünk egy dobozzal, a napi mennyiség egy fél-egész kiskanálnyi lesz, az adagolókanala tényleg nagyon kicsi, így sokáig etethetünk egy dobozzal.

 

A szárazkenyeret vagy szárított húst is minden nap adhatjuk, ezeket jó, ha felváltva adjuk, hogy se túl nagy szénhidrát-, se túl nagy fehérjebevitelt ne okozzunk vele a kutyának.

 

Zöldségchipset javasolnék kiképzéshez, tréninghez, ezek elég kicsik, ropogósak, és ezzel sem növeljük feleslegesen a bevitt kalóriamennyiséget.

Ha esetleg a kutyánk nem fogadja el a zöldséget jutalomfalat gyanánt, kenjük be egy kevés zsírral, hogy legyen neki tetsző íze, vagy szárított húsdarabbal együtt adjuk neki a jutalomfalatot, és a húst szép fokozatosan hagyjuk el.

 


Indexkép forrás: The Honest Kitchen

Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről

kérünk lájkold Facebook oldalunkat!

Témába vág

5 dolog, amit nem tudtál a kutyák fogairól 5 dolog, amit nem tudtál a kutyák fogairól
Hány foga van a kutyáknak? Miért vannak olyan erős szemfogaik? És nekik is lehetnek lyukas fogaik? Íme néhány érdekesség a kutyafogakról!

Az a fránya kutyaszag... 7 tipp, hogy csökkentsük a kellemetlen szagokat Az a fránya kutyaszag... 7 tipp, hogy csökkentsük a kellemetlen szagokat
Hm, itt valami bűzlik... Csak nem a kutya? De hiszen nem is koszos! Vagy mégis? Néhány egyszerű ötlet segítségével szerencsére útját állhatjuk a zavaró illatoknak.

Tényleg hajlamosabbak a fajtatiszta kutyák a betegségekre? Tényleg hajlamosabbak a fajtatiszta kutyák a betegségekre?
Vagy ha megfordítjuk a kérdést: egészségesebbek a keverék kutyák, mint fajtatiszta társaik? Egy friss tanulmány szerint téves ez a feltételezés. Lássuk, mit mutatnak az adatok!

Tényleg tisztább a kutya szája, mint az emberé? Tényleg tisztább a kutya szája, mint az emberé?
Hányszor, de hányszor hallhattuk már e szavakat, de valóban így lenne? Honnan tudhatjuk, hogy a tisztasági skálán hol helyezkedik el kutyánk szájának állapota? És mi a helyzet a kutyanyállal?

Miért csikorgatja a kutya a fogait? Miért csikorgatja a kutya a fogait?
Szokatlan és meglepő, de kedvenceinknél is előfordulhat: a fogcsikorgatás. Mi okozza, mire utalhat, és mit tegyünk, ha észleljük kutyánknál?

Állatok kedvence a Vauu vitamin

hirdetés (X)

Minősítés

Hogyan lehet minősített
kutyabarát helyed?

Minősítés és hirdetés – Tudj meg többet!

Tudj meg többet
tanúsító védjegyünkről!

Megismerem

Kedvenceink

Biztosítás

Kisállat biztosítás
bel- és
külföldön!
Gondoskodj kedvencedről!

Partnereink

Rehabportál MOL Nyrt. EB OVO Közhasznú Egyesület Ebugatta

Hírlevél

A hírlevélre történő feliratkozással az adatvédelmi nyilatkozatot elfogadom.

kutyabarathelyek.hu - kezdőoldal Észrevételek
FaceBook Instagram Pinterest YouTube TikTok Kutyabarát hely
A csodálatos magyar kutyák - ismerd meg a kilenc őshonos magyar kutyafajtát! Hírek - Címlapon
A csodálatos magyar kutyák - ismerd meg a kilenc őshonos magyar kutyafajtát!
Összebalhézott az utcán két gazdi, az egyik kutya póráz nélkül volt Hírek - Címlapon
Összebalhézott az utcán két gazdi, az egyik kutya póráz nélkül volt