
Négylábú hősök: kutyák segítik a tűzoltókat a leégett londoni toronyház romjainál
2017. június 20., 14:15
Szerző: S.Zs.
Kategória: Jó tudni!
Speciálisan képzett kutyák segítik a londoni tűzoltók munkáját a múlt héten leégett Grenfell torony romjainál.
A múlt héten történt tragédia helyszínén nem állt meg a munka: Stuart Cundy rendőrparancsnok szerint a 127 lakásos épület átkutatása még hosszú ideig, várhatóan "sok-sok hétig" eltart. A hétfőn nyilvánosságra hozott adatok szerint az áldozatok száma akár a 79-et is elérheti.

A tűzoltók és szakemberek munkáját pedig speciálisan képzett kutyák is segítik. Elsősorban még a legfejlettebb technológiákat is leköröző rendkívül jó szaglásuk miatt tudnak hatékony munkatársai lenni a tűzoltóknak: a kutyák segítségével kutatják az eddig még meg nem talált áldozatokat. Azonban nem csak a szaglásuk miatt hatékonyak ezek a kutyák: súlyuk jelentősen könnyebb az emberénél, termetük is jóval kisebb, így olyan helyekre is könnyedén be tudnak jutni, ahova a kétlábúak nem. Olyan helyekre pedig, ahova egyáltalán nem tudnak bejuti, vagy nem tudni, biztonságos-e, drónokat küldenek be.

A kutyák arra is segítenek választ találni, mi okozhatta a tüzet, milyen gyúlékony vagy épp robbanó anyagok voltak a toronyházban. Minden kutya megfelelő felszerelést is kap a bevetésre. Ennek része egy speciális kutyacipő is, mely nem csak a törmeléktől védi a tappancsukat, hanem az esetleg visszamaradt forró felületektől is.

Az épület felújítása egyébként tavaly fejeződött be, ennek keretében külső hő- és esőszigetelő burkolóelemekkel látták el. A műszaki vizsgálat során a szakértők azt próbálják kideríteni, hogy ezek alapanyaga mennyire volt tűzálló. Nagy-Britanniában négyezer hasonló toronyház épült a múlt század 60-as és 70-es éveiben, a legtöbb közülük ma is lakott. Nick Hurd, a brit belügyminisztérium államtitkára, aki a rendőrség és a tűzoltóság munkáját is felügyeli, elrendelte az összes ilyen lakóépület teljes tűzbiztonsági felülvizsgálatát.


Itt az újabb bizonyíték, miért szeretjük jobban kedvenceinket, mint az embereket
Egy kutatás szerint mélyebben együtt érzünk azokkal, akik nem tudják megvédeni önmagukat, és az irántuk érzett szeretetünk is erősebb.
150 év után visszatértek a farkasok Kaliforniába, ám ennek sokan nem örülnek
A 2021-es erdőtüzeket követően újra életre kelt a növényzet, ami nemcsak a farmerek állatainak, de a vadon élő növényevőknek is paradicsomi körülményeket kínál. Ez pedig természetes módon odavonzza a ragadozókat is, köztük a farkasokat.
10 dolog, amivel boldogabbá és teljesebbé teheted kutyád életét
Kutyáink ügyesen alkalmazkodnak az emberi környezethez, ám néhány aprósággal mi is hozzájárulhatunk ahhoz, hogy elmondhassák magukról: óriási szerencsém van a gazdimmal!
Miért érintik össze orrukat a kutyák?
Üdvözlés, információgyűjtés, a kötődés növelése... Mi mindenben segítheti a kutyákat ez a barátságosnak tűnő gesztus?
A mára már kihalt japán farkas adhat magyarázatot a kutyák eredetére
Amikor megpróbálták felállítani a Honshu farkas családfáját, kiderült, hogy sokkal szorosabb kapcsolatban áll a kutyákkal, mint bármely más állattal.