Nem mindegy a póráz (sem)
A biztonságos kutyasétáltatás a megfelelő pórázválasztással kezdődik
2015. november 22., 13:00
Szerző: RSM
Kategória: Jó tudni!
Talán egyetlen kutyatulajdonos sem követ el akkora baklövést, hogy egy tacskó nyakába három kilós pórázt akasszon. Dobermannt sem sétáltatnak csivavának való eszközzel. Nemcsak mókás látványt nyújtanak a rosszul megválasztottak, de roppant veszélyesek is.
A pórázok nemcsak színvilágukban változtak meg az elmúlt évtizedek alatt, hanem minőségben is összehasonlíthatatlan lett a különbség. A választék óriási, éppen ezért nem könnyű a döntés vásárláskor.
Három alapvető tulajdonságnak kell megfelelnie a pórázunknak:
- Biztonságos
- Könnyű
- Kényelmes
A biztonság a legalapvetőbb elvárás az eszközzel kapcsolatban. Olyan stabil, szakadásmentes anyagból és technikával kell készülnie, hogy bármilyen nagytestű kutyát megtartson. Akkor is, ha az éppen világot látni indulna a másik irányba, mint amerre mi szeretnénk.
A súlya szintén fontos, mind a kutyánk, mind a mi szempontunkból. A kutya méretétől függetlenül találunk könnyű eszközt, mely a hosszú séták esetére is megfelelő.
A póráz kényelmi elvárásai is lényegesek. A séták, futtatások, más kutyákkal való ismerkedések alkalmával fontos, hogy a gazda kezét ne vágja véresre a póráz, és a kutyában se tegyen kárt.
Az eszköz vastagsága szintén kutyafüggő. Inkább a nagyobb termetű egyedek esetén figyeljünk oda, mert a túl vékony póráz hirtelen erő hatására megadhatja magát. A hosszát az alapján döntsük el, hogy mi a célunk a kutyavezetővel. A helyes viselkedés megtanulásának időszakában praktikusabb a rövidebb póráz, mert ezzel gyorsabban továbbíthatók az apróbb jelzések a kutya számára.
A túl hosszú darab egy sima sétához alkalmatlan. Nem tudjuk kellő mértékben megvédeni sem a kutyánkat, sem a többi sétálót egy veszélyesebb szituációban. A csévés póráz (Flexi) csak azoknál a négylábúaknál praktikus, akiknek van alapképzettsége, fegyelmezetten viselkednek.
A láncos póráz teljesen alkalmatlan eszköz! Sem sétáltatásra, sem kiképzésre nem szabad használni! A kutya viselkedését negatívan alakítja, a valós személyiségét elveszti tőle.
Szintén kerülendő a szöges nyakörv. Kizárólag szakértő kezekbe való, általában az agresszív kutyák megfékezését szolgálja. Egyéb esetekben többet lehet vele ártani, mint amennyi haszonra számíthatunk.
A póráz gondos megválasztása függ a kutya méretétől, fajtájától, temperamentumától és korától is. Ezeket szem előtt tartva vásároljunk megfelelő eszközt. A dizájn, a szín, a forma csak másodlagos elvárás.
Indexkép forrás: citydogs.hu
Cikk első megjelenése: 2014. november 12.
Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?
Vigyük-e a kölyköt iskolába?
Egy friss kutatás azt vizsgálta, milyen hatással lehet a kutya későbbi viselkedésére, ha már kölyökkorában ellátogatunk vele az iskolába.
A kutyasétáltatás nem csak a kutyának jó!
A kutyasétáltatás előnyeit tudósok igazolták Gazdira nézve is: jót tesz az egészségnek, és növeli a környékbeliek biztonságérzetét is. Nekünk, Gazdiknak ezek nem ismeretlen tények - most azonban tudományos bizonyítékokkal is alátámasztották a feltevéseket.
Őszi kirándulás kutyával - Első lépés, a Tervezés
Napsütés, kellemes meleg, friss levegő. Mi is lehetne jobb alkalom egy kis kutyás kimozdulásra, mint az ősz? Mire figyeljünk, mielőtt elindulnánk?
Korlátozás a kutyasétáltásban októberben – minden tudnivaló az őszi ebzárlatról egy helyen!
Ősz közepén már-már óramű popntossággal számíthatunk az ebzárlat elrendelésére - szerencsére folyamatosan javul a helyzet hazánkban, így egyre kisebb területeket érint a korlátozás. Ott azonban, ahol szükség van a rókák veszettség elleni immunizálására, szigorú szabályokat kell betartania a kutyatartóknak!