
Örökbefogadtak a látássérült kutya mellé egy segítőtársat: a DNS-tesztből kiderült, hogy a testvére
2021. november 18., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Könnyű
Miután egy szemészeti vizsgálat kimutatta, hogy Diego látása folyamatosan romlik, a specialista azt javasolta családjának, hogy fogadjanak be mellé egy pajtást, aki segítségére lehet. Véletlenül pont arra a gazdikeresőre esett választásuk, aki szoros rokonságban áll kedvencükkel.
Furcsa fordulatokat tud hozni az élet, ám bőven akad olyan is, amely a meglepetés mellett igazi ajándékot nyújt számunkra. Így történt ez Diego, a keverék kutyus esetében is, akit gazdái azután vettek magukhoz egy menhelyről, hogy kutyabarát albérletbe költözhettek. A bundás nagyfiú felmenőiről legfeljebb tippelni lehetett, ami roppant kíváncsivá tett mindenkit, ezért a DNS-teszt mellett döntöttek. És milyen jól tették:
„A teszt szerint főként pitbull és ausztrál pásztorkutya van benne, ám a vizsgálat kimutatott egy örökletes szembetegséget is. Tudtuk, hogy idővel el fogja veszíteni látását” – mondta el a gazdi, Jane Salazar a People magazinnak.

Fotó: Jane Salazar/People.com
Szerettek volna megbizonyosodni az eredmények helyességéről, ezért elvitték a kutyát egy szemspecialistához. A vizsgálat igazolta, hogy Diego egy genetikai eredetű rendellenességben szenved: a progresszív retina atrófia (PRA) a retinában lévő pálcikák, majd a csapok fokozatos elhalásával jár. Emiatt először az éjszakai látás képességét veszíti el mindkét szemére a kutya, majd teljesen megvakul.
Diego ekkor alig múlt egy éves, és már megmutatkoztak a betegség kezdeti tünetei. Az állatorvos azt tanácsolta, hogy fogadjanak be mellé egy társat, aki barátként támaszt nyújt majd neki.
Lázasan keresni kezdték a megfelelő pajtást Diego számára, és nemsokára egy hasonló kinézetű gazdikeresőre bukkantak az interneten. Leadták a jelentkezésüket, és rövidesen otthonukban köszönthették a Dixie nevű kutyust, aki kedvencük kiköpött mása volt, úgy két számmal kisebb méretben. Természetesen nála is elvégezték a DNS-tesztet, hogyha kiderülne valamilyen betegség, tudjanak róla és a lehető a legjobb körülményeket teremthessék meg számára is.

Fotó: Jane Salazar/People.com
Dixie tesztje meglepő eredményt hozott: a DNS-tesztet kínáló oldal „tesó-keresője” szerint ugyanis a két kutya igencsak közel áll egymáshoz. Bár nem ugyanabból az alomból származnak, de nagyon is elképzelhető, hogy mamájuk és papájuk egy és ugyanaz! Ez a közelség már a találkozás első pillanatában is nyilvánvaló vált:
„Rögtön elkezdtek bolondozni egymással, és nagyon szépen eljátszanak együtt” – számolt be a két kutya kapcsolatáról gazdájuk.
A szoros rokoni szálak ellenére Diego és Dixie személyisége talán nem is különbözhetne jobban: míg a látássérült kutyus amolyan tartózkodó, félénk srác, kis barátnője majd kicsattan az energiától, mint egy kíváncsi, izgő-mozgó terrier. Dixie mégis kiválóan teljesít a négylábú segítő szerepében: csodálatos hugica, aki bearanyozza Diego mindennapjait.

Fotó: Jane Salazar/People.com
És ami a tesztelést illeti, a gazdik kifejezetten ajánlják e lehetőséget minden felelősségteljes kutyatartó számára:
„Segítségével felkészülhetünk az esetleges egészségügyi problémákra is. Ki tudja, meddig tartott volna, mire kiderül, hogy Diegonak baj van a szemével? A teszt nélkül valószínűleg ma is úgy tekintenénk rá, mint egy kissé fura kutyára, aki szeret ücsörögni és bámészkodni.”
Ti is kértetek már DNS-tesztet kedvenceteknek?
Milyen érdekességekre bukkantatok?
Forrás: people.com
Indexkép forrás: Jane Salazar/people.com
Daganatos betegségek kutyáknál - A rák 6 leggyakoribb típusa
Egy téma, amit legszívesebben messzire elkerülnénk, mégis fontos tudnunk róla, hogy időben megtehessük a szükséges lépéseket kedvenceink egészsége érdekében.
Így várja haza a süket és vak kutyus a gazdáját
Hétköznapi csodák: valamilyen módon megérzi a vak és süket kutyus, hogy gazdája közeleg. Kitörő örömét videóra vették, ami azóta meghódította az egész internetet!
Fülproblémák kutyáknál – Tünetek és teendők
A kutyafül. Kicsi, nagy, háromszögalakú, ovális vagy kerek. Hegye mutathat felfelé, lóghat lefelé vagy hetykén megtörik, és igazán bájos megjelenést kölcsönöz viselőjének. De mi történik, ha a fül megbetegszik? Hogyan segíthetünk kedvencünknek?
Új kutya érkezik a családba – 8 érv a mielőbbi állatorvosi látogatás mellett
Az új családtag érkezése megannyi izgalommal jár, akkor is, ha négylábú. Ahogy magunkhoz vesszük választottunkat, felkerülhet a rózsaszín szemüveg is, hiszen olyan édes! Szeretnénk, hogy jól érezze magát és egészséges legyen – ehhez pedig elengedhetetlen egy látogatás az állatorvoshoz, minél előbb!
Menhelyről vagy tenyésztőtől válasszak kutyust?
Ez bizony fogas kérdés. Mindkét opció mellett kismillió érvet és ellenérvet lehetséges felsorakoztatni. Egy biztos: ha majd leteszed a voksod valamelyik mellé, akkor nem érdemes azon gondolkodnod mondjuk pár hónap után, miért is nem más módon döntöttél.