Országszerte egyre több a kutyamérgezés
2015. november 10., 06:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Közérdekű
Rossz hírek a kutyatulajdonosoknak: sajnos egyre több olyan esetről hallani, melyben kutyákat támadnak. Fokozott figyelemre van szükség a kutyatulajdonosok részéről, hogy megelőzhető legyen a baj!
Ártatlan kutyák esnek áldozatul szinte nap mint nap hazánkban. Egyre több szomorú hírt hallani arról, hogy különféle módszerekkel próbálják “ritkítani” a települések négylábú lakóit. Az indítékot nem tudni: lehetséges, hogy a kutyaugatás zavarja egyes lakókat, vagy az otthagyott ürülék bosszantja fel a nem-kutyásokat. Mégis felvetül a kérdés: ez az egyetlen módja a “tiltakozásnak”, vagy a felháborodásnak való hangadásnak?!
Kaposvár
A szomorú kaposvári eseményekről már sokat hallottunk: már meghaladta a kétszázat az áldozatul esett kutyák és macskák száma. A kutyagyilkos fagyállóba mártott babapiskótát dobál el a kutyasétáltató területeken, de előfordult az is, hogy kertesházak udvarába dobta be az ebeknek szánt mérgező falatot.
A rendőrség ugyan indított nyomozást, de a tettest ezidáig nem sikerült előkeríteni. A kaposvári gazdik összefogtak: nyomravezetői díjat ajánlottak fel annak, aki információval szolgál a tettes kilétéről. Az előzményekről itt és itt írtunk.
Sajnos azóta más méreg is megjelent a listán: már patkánymérges zsíroskenyeret is találtak a városban.
A gazdikat arra kérik, mindenki tartsa nyitva a szemét. Sajnos úgy néz ki, a gyilkost csak tettenéréssel lehet elkapni. Fontos, hogy senki ne sétáltassa kutyáját flexipórázon, hiszen a gazdától messzebb sétáló kutyánál szinte lehetetlen kivédeni a mérgezést: nem venni észre időben, ha a kutya feleszik valamit a földről - figyelmeztet Szerecz Kornél, a Kutyaplac Egyesület elnöke.
A TV2 Mokka című adásából többet is megtudni a részletekről:
Győr
Győrben merőben más módszert eszelt ki az illető, akinek valamilyen problémája van a városban élő kutyákkal, macskákkal: tűkkel teleszúrt sajtot szórt szét. Egy győri gazdi épp a megszokott esti kutyasétája alatt vette észre, hogy kedvence valamit nagyon szaglászik a földön.
Lehajoltam és egy egészen kicsi sajtdarabot találtam, ami tele volt szurkálva gombostűkkel. Úgy láttam, a kutya nem nyelt le semmit, de a biztonság kedvéért másnap elvittem orvoshoz, ahol megröntgenezték. Ez mutatta ki, hogy egy tű mégis a szervezetébe került. Ám szerencsére látszott, hogy kifele fordulva, egészen a végbélnyílásnál van már. Így nem kellett műteni, természetes módon távozott a testéből. De jobb bele sem gondolni, milyen baj lehetett volna, ha valahol elakad a tű…- mondta a hölgy a kisalfold.hu-nak.
A közösségi oldalakon gyorsan terjed a felhívás a veszélyről. “Nemcsak arról van szó, hogy a kutyáinkat féltettem. Erre rengeteg kisgyermek él. Ahol én találtam a szöges sajtdarabot, ott alig ötméternyire egy játszótér van. Rossz belegondolni, hogy mi van, ha megbökik vele a kis kezüket vagy esetleg ők nyelik le. Rettentő veszélyes! Nem is értem, hogy gondolhatott valaki ilyenre. A hatóságokhoz nem fordultam, nem igazán láttam értelmét.”
Szombathely
Pár napja hallani a közösségi oldalakon egy felhívást, miszerint furcsa szagú húscafatokat szórtak szét a Váci Mihály utca környékén. Lehetséges, hogy ez esetben is fagyállót tartalmaznak a húsdarabkák.
Ide kattintva elérhető korábbi cikkünk, melyben összegyűjtöttük a különféle mérgező anyagok hatásait és hogy mi a teendő vész esetén.
Egy másik hírünkben írtunk már arról, mit tehetünk, ha arra gyanakszunk, kutyánk szervezetébe méreg került. Íme a legfontosabb tudnivalók:
- A legjobb elkerülési mód, ha megtanítjuk a kutyánknak, hogy senkitől, soha, semmit el nem fogadhat. Ez azonban a legkevesebb esetben megvalósítható. A fenti sorok szerzője pontosan tudja ezt, ezért biztatja az elkövetőt, hogy hajnalba menjen beetetni és mérgezni, mert akkor a legéhesebb a kutya. (Jó kilátások, igaz?)
- Abban a pillanatban, amikor azt látjuk, hogy kutyánk viselkedése megváltozott, hányás, hasmenés, nyáladzás jelentkezik, inkább vigyük azonnal állatorvoshoz, mert az időfaktor életmentő lehet.
- Ha mérgezésre gyanakszunk tejjel, vagy langyos sós vízzel itassuk az ebet, míg el nem jutunk az orvosig.
- Ha maradt még a mérgezett ételből, vigyünk magunkkal az orvoshoz, így könnyebben tud diagnózist felállítani.
- A mérgezés súlyossága függ a kutyánk egészségi állapotától, továbbá attól is, hogy mennyit fogyasztott belőle.”
Kérünk minden gazdit, fokozottan figyeljen oda kedvencére!
Ne engedjük, hogy kutyánk bármit felegyen a földről a séta alatt!
Forrás: kisalfold.hu, facebook.com, tv2.hu, kutyabarathelyek.hu
Indexkép forrás: Dávid Varga/ Facebook.com
Kullancs kiszedése a kutyából – Így távolítsd el biztonságosan!
Kullancs van a kutyán? Nem kellemes látvány. Valahogy mégis ki kell szednünk, hiszen az apró élősködő súlyos fertőző betegségeket hordozhat. Ezért is fontos tudnunk, hogyan lehet gyorsan és helyesen eltávolítani a kullancsot. Lássuk a lépéseket!
Ehetnek a kutyák gesztenyét?
A gesztenye tipikus téli édesség, nem hiányozhat a karácsonyi menüből. Illata, íze nemcsak minket vonz, hanem kedvenceink orrát is. De adhatunk neki belőle?
A rettegett fagyálló veszélyei
Minden évben előkerülő téma, ám sosem lehet eléggé hangsúlyozni: jobb félni, mint megijedni. A fagyálló veszélyeiről minden gazdinak tudnia kell!
10 vegyszer, ami viszketést okoz
Vörös foltok, karcolások, gyulladás - a krónikus viszketés tünetei. A kutyák számára ez legalább annyira kellemetlen probléma, mint nekünk, embereknek. És ha mindez nem lenne elég, a környezetünkben található vegyi anyagok ezeket a tüneteket erősen súlyosbíthatják. Íme a 10 legirritálóbb kemikália!
Diómérgezés kutyánál: a fekete dió átka
A közönséges diót nagyon sokan szeretik, nyáron kellemes árnyékot biztosít, ősszel pedig hamar kezdenek sárgulni a levelei, ezzel biztosítva az oly sokak által kedvelt őszi tájképet.
Csonthéjas gyümölcse azonban nem kevés veszéllyel tud járni: diómérgezést okozhat kutyusunknál.