
Pfúj, de büdi!
A rossz lehelet ellenszerei
2015. március 29., 19:30
Szerző: RSM
Kategória: Egészség
A kutya nem használ mentolos szájvizet, így gyakran érezhetjük, hogy nem túl jó a lehelete. Alábbi írásunkban mutatunk néhány tippet, hogyan javíthatunk ezen a kellemetlenségen.
A rossz szájszagú kutyacsók bizony nem túl kellemes. Ennek lehet prózai oka, de utalhat súlyos egészségügyi problémára is. Általában baktérium okozza, de jobb utánajárni, illetve kezelni.

Fotó: http://oxyfresh.com/
Íme néhány tanács, ami segít kizárni a komolyabb gondokat, illetve javít a kellemetlen tüneten.
1. Állatorvosi kivizsgálás
Amikor azt érezzük, hogy elviselhetetlen bűz áramlik kutyánk szájüregéből, első lépésként keressük fel az állatorvosunkat. Általános kivizsgálást végez, rákérdez a viselkedésre, étkezési szokásokra, szájhigiéniára.
2. Fogászati szűrés
A rossz leheletet okozhatja a fogak romlása, a fogíny sorvadása. Ezért olyankor, amikor különben is felkeresnénk az állatorvost, kérjük meg, hogy végezzen egy alaposabb átvizsgálást.
3. Akadály a szájüregben
A kutya nem tudja mindig kipiszkálni a fogai közé ragadt étekdarabot. Így a bomlásnak indult maradék szintén bűzös lesz. Sajnos a szájüregi daganatok is okozhatnak hasonló tüneteket, ennek kiszűrése miatt is érdemes az orvossal konzultálni.

Fotó: http://static1.vetknowledge.com/
4. Fogápolás naponta
Bármilyen furcsa is, de naponta jó lenne, ha időt szakítanánk kutyánk fogmosására. A legjobb kölyökkorban elkezdeni, hogy hozzászokjon az állat. Emberi fogkrémet szigorúan tilos használni, mert betegséget okoz! Lehet kapni fogápolási terméket a kutya részére is. A felső fogsor, valamint a nyelv tisztítására kell kiemelt figyelmet szentelni.
5. Játékrágcsa
Jó minőségű, kemény műanyagból készült rágókás játékot vegyünk kutyánknak. Esetleg bekenhetjük kutyafogkrémmel, hogy megszokja az ízét, valamint kifejtse a hatását. A plakkokat fellazítja a rágóka és a fogkrém, így könnyeben lepotyognak.

Fotó: http://dogbadbreath.org/
6. Fogtisztító falatok
Már mindenhol kaphatóak a fogtisztító jutifalik. Ezeknek rendszeres adása szintén csökkenti a fogkőképződést és a plakkok kialakulását. Ugyanilyen hatékony a marhabőrből készült préselt csontrágóka is. Itt figyelni kell, hogy ha már elég kicsire rágta, nehogy lenyelje és megakadjon a torkán.
7. Húsmennyiség korlátozása
Ha sok húst tartalmaz a kutya étrendje, akkor szintén gyanakodhtunk arra, hogy ez okozza a büdös szájszagot. Érdemes megfigyelni, hogy a hús csökkentése után változik-e a lehelet.

Fotó: http://www.dinovite.com/
8. Napi étkezések szabályozása
A kutya szájában levő baktériumok folyamatosan termelődnek, ha a kutya egész nap ehet, vagy lepottyan neki egy-két jó falat. Egészségügyi szempontból is érdemes az ételkorlátozást betartani!
Természetesen a szájszag erőssége a kutya egyéni jellemzője is, ezért ezt vegyük figyelembe, mielőtt súlyos következményeket vonnánk le a lehelet milyenségéből.
Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről
kérünk lájkold Facebook oldalunkat!
Forrás: http://mom.me/
Csivava mentette meg szakadékba zuhant gazdáját Svájcban
A kis csivava mutatta meg a svájci hegyimentőknek, hol zuhant a mélybe gazdája a Fee gleccseren, péntek délután. Ezzel valószínűleg megmentette az életét.
Valóban hipoallergén a kutyatáp?
Manapság igen elterjedt és népszerű „hipoallergén” táppal etetni a kutyákat, habár nagyrészük nem allergiás, és soha nem is lesz az, valamint a piacon lévő tápok jórésze nem hipoallergén, még ha a címke szerint annak is van titulálva.
Megmentette gazdája és barátai életét egy kutya a texasi árvízben
Ugatásával mentette meg egy nyaraló baráti társaság életét egyikük kutyája. A pihenésük könnyen tragédiába torkollott volna, ha nem ébrednek fel időben.
Egy segítőkutya is oklevelet kapott a MATE Kaposvári Campus diplomaosztóján
A Dallam névre hallgató kutyus két éve került a most gyógypedagógiai szakon diplomát szerző Mercédeszhez a Baráthegyi Vakvezető és Segítőkutya Alapítványtól segítőkutyaként, ahol vakvezető kutyának képezték ki, végül azonban személyi segítőkutyaként került a lányhoz.
Mercédesz azt mondja: már a kezdetektől fogva rendszeresen bevitte kutyáját az órákra, a vizsgáit, szigorlatát és záróvizsgáját is vele csinálhatta meg. – Azt gondolom, ha az egyetemem nem állt volna ilyen empatikusan hozzánk, a diplomám se lehetett volna olyan szép, amilyen szép lett – mesélte. Dallam volt az első segítőkutya, akit kitüntettek az egyetemen.
Te is úgy érzed, hogy a kutyádnál nem találhatsz jobb terapeutát?
Egy friss kutatás szerint nemcsak a terápiás kutyák, hanem a kedvtelésből tartott ebek is jótékony hatással vannak a mentális egészségre.