Praktikák – Kozmetikai trükkök otthonra
Szőrápolás, amit mi magunk is elvégezhetünk
2015. június 19., 04:00
Szerző: B.Zsófi
Kategória: Kreatív
Nem kell rögtön a kutyakozmetikába szaladni, ha csomósodik kedvenc szőre, piszkos a füle, túlnőtt a mancsszőre, vagy sárgul a bundája. Ezekkel a problémákkal megbirkózhatunk otthon is, sőt, az ügyesebbek még nyírni, vagy trimmelni is megtanulhatnak.
A kutya ápoltan és tisztán tartása alapvető dolog. Azonban több szempontot is figyelembe kell vennünk a kozmetikai eszközök beszerzésénél. A napi fésüléshez minden fajtának más kefére van szüksége. A rövid szőrűeknek a legpraktikusabb a furminátor, ami nagy mennyiségű szőrt szed ki rövid idő alatt. Ez azonban nem alkalmazható sem a hosszú, sem a drótos bundájú fajtákon. Számukra a puha fogakkal rendelkező, lágy kefe a megfelelő, ami a csomókat könnyen eltávolítja, de nem okoz fájdalmat az ebnek. A göndör szőrű, vagy nyírott négylábúakhoz érdemes beszerezni egy bontófésűt. Ez nagyban megkönnyíti a csomók eltávolítását.
A szőrzet ápoltságához hozzá tartozik az egészségügyi nyírás. Ide tartozik a mancs, pofa, szemkörnyék és fenék tisztántartása. Ez otthon is könnyen elvégezhető. Egy lekerekített végű, éles ollóval körbe tudjuk vágni a mancson túlnövő szálakat. A talppárnák összenyomásával, a kilógó szőr eltávolítása könnyebb. Megpróbálkozhatunk a tincsek kivágásával az ujjak közül is. A lábujjak széttárásával könnyen hozzáférhető lesz a belső, szőrös talprész. Óvatosan bánjunk az ollóval, mert a puha bőr itt könnyen megsérülhet.
A fülekből havonta érdemes eltávolítani a szőrt, és kitisztítani azokat. Ez egy kis hintőpor, vagy kozmetikai boltokban kapható epiláló por segítségével kivitelezhető. Hatására a fülkagylóból kinövő szálak fájdalom nélkül kiszedhetőek kézzel. Ha ez megtörtént csöppentsünk fültisztító cseppet (ami bármelyik állatorvosnál beszerezhető) a kagylóba, és alaposan dörzsöljük be, amíg az nem cuppog. A fölösleget egy vattával el kell távolítani, és rózsaszínre törölni vele a fül elérhető részeit. Ne nyúljunk a fül belsejébe, mert a dobhártya megsérülhet, ami fájdalommal, és halláskárosodással jár!
A pofa és fenék környékén is körbevágható a bunda ollóval, akár egészen rövidre is. Ezeket a területeket hosszabb szőrű ebeknél érdemes gyakran tisztítani, a fehér pofát és mellkast fehérítő samponnal mosni. Így megakadályozható az elszíneződés. A fürdetéshez is különböző készítmények kaphatóak. Az elszíneződések meggátolására tanácsos a drágább kategóriát választani, de az egyszerű tisztán tartásnak bármelyik kutyasampon eleget tesz. Hosszabb bundához vásárolhatunk ricinusolajos készítményt, ez fényesebbé, egészségesebbé varázsolja a szőrt. A fürdésről bővebben korábbi cikkünkben olvashatnak!
A hosszú szőrű fajtáknál ügyelni kell a hónalj szőrére is, ugyanis hajlamos a csomósodásra, emiatt a toklászok kedvelt helye. Napi fésüléssel megakadályozhatóak az ilyen balesetek, de ha nem akarunk ezzel bajlódni érdemes innen is eltávolítani a tincseket. Ha elég ügyesek vagyunk, akkor ez nem is lesz látható.
Mielőtt nagyobb kozmetikázásba kezdene bárki, nézzen utána, hogy az általa választott fajta a trimmelős, vagy a nyírható kategóriába tartozik-e! A trimmelős fajták nyírásával roncsolódik a fedőszőrzet, és sok esetben soha többet nem lesz fényes a kutya bundája. Ez nem csak a küllemben nagy jelentőségű, ugyanis felborítja a hőháztartást is. A fedőszőrök eltávolításával nyáron nem képes hűteni magát az eb a bunda segítségével, télen pedig mackósra kell hagyni a négylábút, hogy meg ne fagyjon. Trimmelős fajták például a spániel, a szetterek és a drótszőrű ebek.
A nyírás és trimmelés mikéntjéről cikkünk folytatásában esik majd szó.
Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről
kérünk lájkold Facebook oldalunkat!
Indexkép forrás: clinivet.com
A kennelköhögés a kölyökkutyákat sem kíméli, óvjuk őket a bajtól!
Hűvősebb napokon kedvenceink is megfázhatnak, a kennelköhögés pedig különösen megterhelheti a fiatal ebek, főleg a kölykök szervezetét. Mire figyeljünk, és hogyan segítsük gyógyulásukat?
Kínzó viszketés? Miért vakarózik állandóan a kutyám?
Nem jó érzés látni, amikor imádott kutyusunk szenved. Folyton viszket valamije, alig tud pihenni, türelmetlenné válik, nem tud figyelni... Szóval vacakul érzi magát. De mitől?
6 tipp a mancsok egészségének megőrzéséhez
A kutyamancs, e bámulatos szerkezet akkor működik a legjobban, ha erős és egészséges. Ám elég egy apró sérülés és hetekig is eltarthat a gyógyulás. A következő tippek nemcsak a probléma felismerésében, hanem annak megelőzésében is segíthetnek.
Szénanátha kutyáknál - Tünetek és teendők
Az emberekhez hasonlóan a kutyák is szenvedhetnek a szénanátha kellemetlen tüneteitől, bár esetükben elsősorban a bőr érintett. Mit érdemes tudni az állapotról és hogyan segíthetünk kutyánknak?
Miért jön utánam a kutyám a fürdőszobába?
Vannak ebek, akik előszeretettel követik a gazdit mindenhova, és arról sem maradhatnak le, ha lezuhanyozunk vagy veszünk egy kellemes fürdőt. De mi teszi ezt olyan érdekessé?