Kínzó viszketés? Miért vakarózik állandóan a kutyám?
2024. szeptember 12., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Egészség
Nem jó érzés látni, amikor imádott kutyusunk szenved. Folyton viszket valamije, alig tud pihenni, türelmetlenné válik, nem tud figyelni... Szóval vacakul érzi magát. De mitől?
Pruritus – hogy micsoda?? A viszketés orvosi kifejezése, mely a kutyáknál sajnos előkelő helyet foglal el a gyakori betegségek listáján. Általában allergiás bőrbetegségekhez kötik, de emellett számos más oka is lehet.
Jellemző tünetei között szerepel az érintett bőrfelület kipirosodása, gyulladásos állapota, és ha a viszketés hosszabb ideig fennáll, másodlagos fertőzések alakulhatnak ki rajta (pyoderma), hiszen a folytonos vakarózás miatt sebek jöhetnek létre, melyekbe könnyedén beférkőzhetnek a különféle kórokozók (és persze a kosz is). Tünet lehet a mancsok állandó nyalogatása, rágcsálása is, melyről korábban ITT írtunk.
Ilyenkor már feltűnő jeleket vehetünk észre: az érintett területen ugyanis kihullhat a szőr, a bőr megduzzadhat, kisebesedhet, súlyosabb esetben bakteriális fertőzésnél elgennyesedhet, és még ha be is gyógyul, a varasodás folyamata is viszketéssel járhat (amit a kutyusnak „muszáj” megvakarnia), így be is zárult az ördögi kör.
Mi okozhatja a viszketést?
Leggyakrabban allergia, bőrszárazság, kisebb sérülés vagy élősködők miatt kezdhet el viszketni a kutya bőre. A bolhaallergia okozta bőrgyulladás, a szezonális allergia (pollenek), az ételérzékenység, illetve ételallergia mellett a környezetben jelenlévő allergénekkel való érintkezés miatt is vakarózhat a kutya. Gondolunk itt a különféle vegyszerekre, például az otthoni tisztítószerek (mosószer, öblítő, stb.) és fertőtlenítők, valamint a kertben használatos vegyszerek.
Gondot okozhat az is, ha a kutya bőrére kerül a gazdi kozmetikuma, kézkrémje vagy kézmosó szappanja, de a gyógyszeres kenőcsökkel való érintkezés is okozhat viszketést. És persze nem feledkezhetünk meg arról, ha a kutya fürdetése során nem a megfelelő sampont használjuk, hanem például emberek számára készült sampont vagy tusfürdőt, ami a kutya érzékeny bőrét irritálja.
Mit tehetünk a viszketés ellen?
A bőrbetegségek kezelése kihívást jelenthet a gazdi számára. Gyakran szembesülünk azzal, hogy ezek a betegségek lassan (nagyon lassan) gyógyulnak, ez pedig igencsak frusztráló lehet a gazdinak és a kutyusnak is. Ahhoz, hogy állatorvosunk megállapíthassa a pontos kiváltó okot, többféle vizsgálatot rendelhet el: labor, bőrkaparék, citológia, külső-belső paraziták jelenlétére vonatkozó vizsgálatok, stb.
Nehezíti a diagnózist, ha allergia okozza a bőrproblémát, hiszen rengeteg olyan dolog van a környezetünkben, ami allergéneket bocsát ki, és nem könnyű kiszűrni, melyik okozhatja a viszketést. Ha feltételezhetően a kutya étrendje a „bűnös”, akkor a speciális diétára való átállás segíthet.
Az sem ritka, hogy a viszketést olyasmi okozza, amit teljes egészében meggyógyítani nem, csak szinten tartani lehet. Időnként tapasztalhatóak fellángolások, melyekre – csakúgy, mint nálunk – számos tényező van hatással:
- évszakok változása
- időjárási szélsőségek (pl. hőség, szárazság, magas páratartalom, nedvesség, stb.)
- változtatás az étrendben
- egyéb betegség megléte
- hirtelen bekövetkező változás (pl. költözés, haláleset, gyász)
- stressz, szorongás, félelem
Egyes kutyák hajlamosabbak lehetnek a viszketésre, mint mások?
Bőrproblémák és viszketés bármely életkorban kialakulhat a kutyánál. Érdekes azonban, hogy bizonyos fajtáknál gyakrabban jelentkezhet ilyen jellegű gond. Ide tartozik például a Cocker Spániel, a West Highland White Terrier, az uszkár, valamint a retriever.
Összegzés
Kedvenceink sem mentesek a bőrproblémáktól, de nem mindegy, hogy még idejében „elkapjuk” és teszünk ellene, vagy csak hosszabb idő múltán derül rá fény. A diagnózis és a kezelés egyaránt időigényes lehet, ezért mielőbb érdemes szakorvoshoz fordulni, kutyák esetében bőrgyógyász állatorvoshoz, aki kifejezetten kutyák bőrbetegségeire és gyógyítására specializálódott.
Forrás: vcahospitals.com
Indexkép forrás: Freepik
Te is úgy érzed, hogy a kutyádnál nem találhatsz jobb terapeutát?
Egy friss kutatás szerint nemcsak a terápiás kutyák, hanem a kedvtelésből tartott ebek is jótékony hatással vannak a mentális egészségre.
Gondoltad volna, hogy a kutyákat is érintheti a stresszevés?
Állandóan enne a kutya? Egy kutatás szerint kedvenceinknél sem ritka az érzelmi evés. Tudj meg többet a témáról!
Őszi kirándulás kutyával - Az évszakkal járó kihívások
Hőmérséklet ingadozás, nedves avar, gyors sodrású folyók... Megannyi veszélyt rejthet a természet ősszel is, de ettől még nem szabad lemondanunk a túrázásról. Mire figyeljünk, ha útnak indulunk?
Kutyaegészség - A 10 leggyakoribb probléma, melyről tudnunk kell
Kedvencünk egészségének megőrzése érdekében jó, ha tisztában vagyunk a kutyákat érintő leggyakoribb betegségekkel. Gyógyulását is elősegíthetjük, ha időben felismerjük az árulkodó jeleket!
Miért dől nekem a kutyám?
Figyelemre vágyik vagy inkább biztonságos menedéket keres nálunk? Netán aggódnunk kellene amiatt, ha kutyánk nekünk dől? Tudj meg többet e viselkedésről!