"Helyükre kerültek" a gyalogos turistajelzések
2021. november 19., 06:30
Szerző: S.Zs.
Kategória: Utazás
A turistajelzések különleges helyet foglalnak el a magyar természetjárás történelmében, 1929 óta létezik az a logikus jelzésrendszer, amit a mai napig is láthatunk az erdei útvonalak mentén álló fákon.
A Magyar Természetjáró Szövetség közleménye (MTSz) és jogelődjei a kezdetektől részt vettek a turistautak felfestésben, karbantartásában és új utak kijelölésében is – írja az MTSz közleménye. Az MTSz hisz abban, hogy a több mint 90 éve működő és fejlődő, generációkat kiszolgáló egységes jelzésrendszerrel jelölt turistaút hálózatunk fontos nemzeti kincsünk, egyedi örökségünk. Megóvása és fenntartása minden természetkedvelő honfitársunk közös felelőssége.
A turistajelzések jelentősége abban is rejlik, hogy jól látható módon jelölik a turistautat, ezzel biztonságos haladást és erdőjárást tesznek lehetővé minden gyalogos természetjáró számára.
E cél érdekében az MTSz és az MTSz Turistaút Szakbizottsága a Magyar Szabványügyi Testülettel együttműködve készítette el a megújult MSZ 20587:2021 számú szabványt, amely 2021. november 1-én lépett hatályba. Kizárólag a szabványban szereplő jelzéseket tekintjük turistajelzéseknek Magyarországon, minden más jel, ami a fákon olvasható tematikus vagy sportcélú útjelzés.
A szabvány egy műszaki dokumentum, ám annak tartalma és üzenete minden természetjáró számára fontos. Ezért az MTSz a közeljövőben a nagyközönség számára is érthető módon, több felületén is bemutatja majd a hazai turistajelzések rendszerét és jelentését.
Az MSZ 20587 számú Gyalogos turistautak jelzései és azok alkalmazásáról írt szabványban meghatározott turistajelzések
Egy turistajelzés mindig 10 x 12 cm-es fehér jelzésalapból és azon elhelyezett színes jelképből áll – olvasható az MTSz honlapján. A fontossági sorrendet a 11 jelkép alábbi sorrendje - sáv, kereszt, háromszög, négyzet, kör, barlang, rom, kápolna, emlékmű, bélyegző, körtúra -, az azonos jelképek közötti további sorrendet pedig a 4 szín következő sorrendje - kék, piros, sárga, zöld - határozza meg.
Fő turistajelzések
Sáv
A sáv jelzésű utak a turistaút-hálózat gerincét alkotják, amelyek fontosabb kiindulási pontoktól (turistaút csomópontból, kirándulóközpontból, településközpontból vagy közlekedési csomópontból) más, hasonlóan fontos pontokig vezetnek.
- Kék sáv jelzést használunk a legfőbb, országos jelentőségű útvonalak jelölésére, és egyes tájegységek helyi jelentőségű fő útvonalának jelzésére is.
- Piros sáv jelzéssel jelöljük a legalább egy tájegységen átvezető, és a kiemelt jelentőségű helyi utakat.
- Sárga sáv jelzést a helyi fontosságú gerinchálózati útvonalak jelölésére használunk.
- Zöld sáv jelzések az előbbieken kívüli, helyi gerinchálózati útvonalak jelölésére használhatók.
Álló Kereszt
A kereszt jelkép jelöli a sáv jelzésű utak elsődleges kapcsolódásait. Jelölhet főutat, vagy két jelzett sáv jelképű út közti átkötést, útváltozatot.
Leágazó turistajelzések
Ezeket a turistajelzéseket rövidebb leágazásoknál használjuk, és a jelzés jelképe mutatja meg, hogy milyen célhoz vezet.
Háromszög
Magaslati pontra, hegytetőre, csúcsra, természetes kilátópontra, épített kilátóhoz vezet.
Négyzet
Településre, szálláshelyre vagy közlekedési lehetőséghez vezet.
Kör
Forráshoz, kúthoz vagy egyéb vízvételi lehetőséghez vezet.
Barlang
Barlanghoz, barlangnyíláshoz vezet.
Rom
Romhoz, műemlékhez, földvárhoz vezet.
Kápolna
Kápolnához, templomhoz és egyéb szakrális helyhez vezet.
Emlékmű
Kulturális vagy történelmi emlékműhöz, emlékhelyhez vezet.
Bélyegző
Túramozgalom bejárását igazoló bélyegzőhelyhez vezet, legfeljebb 1 km hosszú.
Egyéb turistajelzések
Körtúra
Kirándulóközpontból, közlekedési csomópontból vagy parkolóból, településből kiinduló, jelzésváltás nélkül ugyanoda visszaérkező 2-10 km-es, könnyebb túraútvonalak jelölésére.
Őszi kirándulás kutyával – Tippek kezdőknek és haladóknak
Az őszi táj szépsége mindig elbűvöl. Ha kedvencünk társaságában szeretnénk felfedezni a természet csodáit, érdemes alaposan felkészülni. Tanácsaink segítségével még kellemesebb és biztonságosabb lehet a kutyás kirándulás!
Túrázás kutyával – Ezek a leggyakoribb sérülések
Balesetek sajnos bármikor történhetnek, kirándulás közben is. Mire figyeljünk?
Hátizsák kutyáknak – Praktikus tippek a viseléshez
Ha úgy döntöttünk, szeretnénk kedvencünkre hátizsákot adni, felmerülhet a kérdés, hogyan szoktassuk hozzá? Mi kerüljön bele? És mi ne? Ebben szeretnének most segíteni.
Megszülettek az őzgidák: ne nyúljunk a magára hagyott kicsinyekhez!
...ugyanis egyáltalán nem biztos, hogy magára van hagyva! Ezekben a hetekben (is) különösen fontos, hogy felelős kutyások legyünk, és odafigyeljünk kedvencünkre, mikor a természetben járunk.
Kutyával a természetben - ezeket az illemszabályokat tartsd be a túrán, kiránduláson
A kirándulás, túrázás, vagy csak épp egy rövidebb séta a közeli erdőben kutyánkkal remek kikapcsolódási lehetőség. Ahhoz azonban, hogy ne csak mi, de más természetjárók, kutyások, és nem utolsósorban az erdő lakói is háborítatlanul, békében élvezhessék a természetet, be kell tartanunk néhány szabályt.