Túrázás kutyával – Ezek a leggyakoribb sérülések
2024. June 11., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Jó tudni!
Balesetek sajnos bármikor történhetnek, kirándulás közben is. Mire figyeljünk?
Ahogy kisüt a nap, alig várjuk, hogy kimozdulhassunk a természetbe kedvenceinkkel. Legyen bár egy rövid kiruccanás vagy egy hosszabb túra, örömtől repes a szívünk, hogy magunk mögött hagyhatjuk a várost. Nagyszerű kikapcsolódásra számítunk kutyusunk társaságában, de arról sem feledkezhetünk meg, hogy egy kis figyelmetlenség is sérüléshez vezethet.
Melyek a leggyakoribb sérülések, és mit tehetünk, ha bekövetkezne a baj?
„Az egyik leggyakrabban érintett terület a csontok-ízületek-izmok hármasa” - mondta el a TheDodo által megkérdezett állatorvos. Dr. Fleur Jones, sürgősségi állatorvos hozzátette, hogy legelső tünet, amit észrevehetünk az, ha a kutya sántítani kezd.
A váz- és izomrendszeri sérülések között említhetjük a csontok (repedés, törés), az ízületek, izmok és a kapcsolódó idegek sérüléseit (részleges vagy teljes szakadás), melyek az intenzív mozgás okozta túlterhelés, vagy egy rossz mozdulat (pl. ugrás, hirtelen fordulás), akár esés miatt következnek be. Súlyos esetben a koponya és a gerinc is megsérülhet, ha a kutya magasról esik le, vagy olyan helyre kúszik be felfedezni, ahol rázuhanhat valami.
A sérülés súlyosságától függően életmentő lehet, ha mielőbb eljuttatjuk kedvencünket az állatorvoshoz!
A kisebb sérülések, karcolások gyakrabban fordulnak elő, például, ha a kutya szaladgálás közben nekiütközik egy faágnak, bekeveredik a bokrok közé vagy rálép egy kőre. Ezeket mi magunk is elláthatjuk a helyszínen: elsődleges a felületi sebek fertőtlenítése, s ha lehetséges, védelem alá helyezése (bekötés). A bőr szakadásával járó sérülések és a mélyebb vágások ellátásához azonban mindenképpen szakemberre van szükség.
Milyen tünetek utalnak arra, hogy megsérült a kutya?
A már említett sántítás mellett előfordulhat hányás, ha olyasmit evett fel a kutya, amit nem kellett volna.
A bágyadtság, hirtelen fellépő gyengeség, mozgáskoordinációs problémák is fontos tünetek, melyek mellett nem szabad elmenni.
Ha a kutyának hirtelen elmegy a kedve a sétától, nem akar továbbmenni, és még a jutalomfalat felkínálására sem reagál, akkor feltehetően komoly fájdalma van. Nem arról van szó, hogy „makacskodik”, hanem olyan sérülés érhette (esetleg felevett valamilyen mérgező dolgot), melynek kívülről látható jele még nincs, azonban további terhelésre súlyosbodhat az állapota. Ilyenkor a legjobb, ha visszafordulunk, és ha megoldható, vegyük fel kutyánkat, és ölben vigyük vissza az autóhoz.
Hívjuk fel az állatorvost, hogy felkészülhessenek fogadásunkra, és induljunk a rendelőbe!
Hogyan kerülhetjük el a sérüléseket?
Tartsuk pórázon a kutyát mindenhol, ahol előírás, illetve akkor is, ha ismeretlen terepre látogatunk. Ezzel megelőzhetjük, hogy az eszetlen rohangászás közben érje sérülés, mert hát valljuk be, a legtöbb kutya majd kiugrik a bőréből, ha erdőt-mezőt lát, és már szaladna is, amerre az orra viszi.
Egy 10-15 méteres pórázon azonban szabadabban tud mozogni, és nekünk is megmarad a biztonságérzetünk. Persze azért nagyon is hálás lesz, ha útközben találunk olyan tágas helyet, ahol elengedhetjük egy kis szaladgálásra.
Bármi is történjék, alapvető, naprakészek legyünk a kutyaelsősegély témájában, ha kirándulni indulunk kedvencünkkel!
Forrás: kutyabarathelyek.hu, thedodo.com
Indexkép forrás: Unsplash/@nobleshots
Cikk első megjelenése: 2024. January 11.
Korlátozás a kutyasétáltásban októberben – minden tudnivaló az őszi ebzárlatról egy helyen!
Ősz közepén már-már óramű popntossággal számíthatunk az ebzárlat elrendelésére - szerencsére folyamatosan javul a helyzet hazánkban, így egyre kisebb területeket érint a korlátozás. Ott azonban, ahol szükség van a rókák veszettség elleni immunizálására, szigorú szabályokat kell betartania a kutyatartóknak!
Komoly sérülések, betegségek forrása lehet a túl hosszú kutyakarom
Ha kutyánk nem koptatja megfelelően karmait, túlságosan hosszúra nőhetnek, ez pedig fájdalmas sérülésekhez, és idővel ízületi problémákhoz vezethet. Fordítsunk kiemelt figyelmet a megelőzésre!
3500 kutyabarát a Városligetben – ilyen volt a DOGZ Fesztivál és Konferencia
3500 kutyabarát gyűlt össze a hétvégén a budapesti Városligetben megrendezett DOGZ Fesztivál és Konferencián. A család- és állatbarát esemény a szórakozás mellett számos edukatív programot és hasznos információkat kínált a kutyatartás iránt érdeklődők számára.
Szánkázás, avagy miért dörgöli a kutya a fenekét a földhöz?
A rövid válasz annyi lenne, "hogy megtörölje" vagy "mert viszket”. Szerencsés esetben hamar enyhül a probléma, de nem feltétlen garantált a megoldás. Mit tegyünk, ha kutyánkat szánkázni látjuk, és hogyan segítsünk neki?
Szeptemberben az erdőben – kezdődik a szarvasbőgés!
Augusztus végétől október közepéig tart a szarvasbőgés. Kutyáink és saját biztonságunk érdekében erdei kirándulásaink alkalmával és az autóutakon is figyeljünk fokozottabban!