
Rossz hatással van kutyánkra, ha kiabálunk vele
2019. november 19., 06:30
Szerző: S.Zs.
Kategória: Nevelés
Ezt a mondatot a legtöbb gazdi felvont szemöldökkel fogadhatja: alapvető, hogy nem üvöltözünk kedvenceinkkel. De legyünk őszintén: tényleg nem volt még egy-két alkalom, amikor kutyánk olyan dolgot csinált, amitől elgurult a gyógyszerünk és emelt hangon szóltunk rá? És mi a helyzet akkor, ha a tanítása során alkalmazunk ilyen módszert?
Az erőszak, a hangos, durva szó sosem vezet jóra. De hogy mennyire nem, arra a Portói Egyetem kutatói is rámutattak, akik a kutyák nevelési módszereinek hatásait vizsgálták kölyökkutyákon.
Tanulmányuk szerint a kiabálás ugyanis hosszútávon is negatív hatással van kutyánkra - nem csak az adott pillanatban. A kutatás során kölyökkutyákat vizsgáltak: 42 olyan kölyköt, akiket jutalmazás alapú módszerrel tanítottak, és 50 olyat, akiket épp ellenkezőleg, büntetéssel képeztek.

Fotó: Mia Anderson - Unsplash
Azok a kutyák, akiket kiabálással, pórázrángatással büntettek, egyértelműen nagyobb stresszt éltek meg, erről a nyáluk kortizolszintje is tanúskodott. Sőt: a kutyák stressz hormon szintje hazatérve sem állt vissza!
A jutalmazással tanított kutyák ezzel szemben nem stresszeltek, és a kutatók által kitalált kognitív feladatokban is jobban teljesítettek. A feladat során meg kellett találnia a kutyáknak a kolbásszal teli tálkát egy szobában, ami tele volt üres, ám kolbásszal megkent, tehát megtévesztően kolbászillatú tálak között. A büntetéssel képzett kutyák sokkal lassabban találták meg a teli tálat, amiből a kutatók arra következtettek, hogy pesszimistábbak és kevésbé motiváltak lettek ezek a négylábúak.
Forrás: nypost.com
6 ok, amiért a kutyád nyüszíthet
A szűkölés különböző okainak megismerése segíthet jobban megérteni a kutyát és erősítheti a kötődést. Segíthet továbbá a kiképzésben is, mert ha rosszul értelmezzük a kutya nyüszítő jelzéseit, előfordulhat, hogy nem megfelelően reagálunk rá. Az alábbiakban felsoroljuk a hat legfontosabb okot, amiért a kutyák ehhez a hangjelzési formához fordulnak.
10 dolog, amit a kutyák nem szeretnek – mi emberek mégis csináljuk
Vannak azonban a szeretetnek olyan kifejezési módjai, ami emberek között rendben van, a kutyák viszont nem szeretik, de a gazdájuk iránti odaadásból mégis eltűrik. Aztán olykor, ha túlmegyünk egy ponton, akkor bizony odakapnak. Sok ember pedig ilyenkor meglepődik és nem is érti, hogy miért történt a baleset. Rosszabb esetben pedig a kutyát hibáztatják. Nézzünk meg néhány ilyet.
Apró hibák – így nevelheted félre kölyökkutyád, mikor harapja a kezed
Na jó, legtöbbször a kezed. De attól sem jön zavarba a kis gombóc, ha éles fogacskáival a nadrágszáradra csimpaszkodhat. Végtére jó móka azon utazni. Hogy vérző sebek, bosszús pillantások maradnak utána a te részedről, nos, ez a legkevésbé szegi kedvét. Minden kutya tudja, hogy rágni jó. Ő pedig nagy és veszélyes vadászkutya – legalábbis álmaiban. Így hát rágnia kell. Nem mindegy azonban, hogy mit és mikor.
Advent kutyával - Tippek, hogy gondtalanul készülhess az ünnepekre
Nemsoká útjára indul a karácsonyi készülődés és láz, ami számos bevásárlással, utazással, programgazdag hétköznapokkal jár. Egy pici többletenergiával fűszereződnek az esték munka után: tervezni a meglepetéseket, beszerezni a hozzávalókat, barátokkal beülni a közeli vegán éttermekbe levezetésképp. Mindebben részt venni kutyatársadnak hol kihívás, hol vakkantásra ingerlő élménykavalkád, mi tagadás.
Miért őrjíti meg a kukásautó a kutyákat?
Zajos, szagos, döcög, zörög. Időnként felbukkan, aztán lassan tovább áll. Kedvencünk is kikel magából? Legszívesebben elkergetné?