
Rossz hatással van kutyánkra, ha kiabálunk vele
2019. november 19., 06:30
Szerző: S.Zs.
Kategória: Nevelés
Ezt a mondatot a legtöbb gazdi felvont szemöldökkel fogadhatja: alapvető, hogy nem üvöltözünk kedvenceinkkel. De legyünk őszintén: tényleg nem volt még egy-két alkalom, amikor kutyánk olyan dolgot csinált, amitől elgurult a gyógyszerünk és emelt hangon szóltunk rá? És mi a helyzet akkor, ha a tanítása során alkalmazunk ilyen módszert?
Az erőszak, a hangos, durva szó sosem vezet jóra. De hogy mennyire nem, arra a Portói Egyetem kutatói is rámutattak, akik a kutyák nevelési módszereinek hatásait vizsgálták kölyökkutyákon.
Tanulmányuk szerint a kiabálás ugyanis hosszútávon is negatív hatással van kutyánkra - nem csak az adott pillanatban. A kutatás során kölyökkutyákat vizsgáltak: 42 olyan kölyköt, akiket jutalmazás alapú módszerrel tanítottak, és 50 olyat, akiket épp ellenkezőleg, büntetéssel képeztek.

Fotó: Mia Anderson - Unsplash
Azok a kutyák, akiket kiabálással, pórázrángatással büntettek, egyértelműen nagyobb stresszt éltek meg, erről a nyáluk kortizolszintje is tanúskodott. Sőt: a kutyák stressz hormon szintje hazatérve sem állt vissza!
A jutalmazással tanított kutyák ezzel szemben nem stresszeltek, és a kutatók által kitalált kognitív feladatokban is jobban teljesítettek. A feladat során meg kellett találnia a kutyáknak a kolbásszal teli tálkát egy szobában, ami tele volt üres, ám kolbásszal megkent, tehát megtévesztően kolbászillatú tálak között. A büntetéssel képzett kutyák sokkal lassabban találták meg a teli tálat, amiből a kutatók arra következtettek, hogy pesszimistábbak és kevésbé motiváltak lettek ezek a négylábúak.
Forrás: nypost.com
Az állatok védelmével is tehetünk a lelki egyensúlyért
A felelős állattartásra nevelésre, az állatvédők áldozatos munkájára hívja fel a figyelmet a Mancs a szívre ifjúsági centrum Alapítvány, amely 2020 nyarán került bejegyzésre. Az alapítvány célja egy olyan ifjúsági centrum megnyitása, ahol gyerekeknek/fiataloknak állat-asszisztált foglalkozásokkal segítik a tanulásban, a lelki kiegyensúlyozottság elérését.
Többféle névre is hallgathat a kutya?
Igen, van a kutyámnak egy "rendes neve". Meg egy rakás másik. Ismerős? És vajon mindegyikre ugyanúgy hallgat? Mitől függ, ha igen és mitől függ, ha nem?
Apró hibák – így nevelheted félre kölyökkutyád, mikor harapja a kezed
Na jó, legtöbbször a kezed. De attól sem jön zavarba a kis gombóc, ha éles fogacskáival a nadrágszáradra csimpaszkodhat. Végtére jó móka azon utazni. Hogy vérző sebek, bosszús pillantások maradnak utána a te részedről, nos, ez a legkevésbé szegi kedvét. Minden kutya tudja, hogy rágni jó. Ő pedig nagy és veszélyes vadászkutya – legalábbis álmaiban. Így hát rágnia kell. Nem mindegy azonban, hogy mit és mikor.
Hallásproblémák kutyáknál - 10 tipp a nyugodt mindennapokhoz
Legyen bár veleszületett vagy szerzett a károsodás, egy hallásproblémás kutya gazdijának lenni kisebb-nagyobb kihívásokkal járhat. A békés együttéléshez kínálunk most egy kis segítséget.
Mikor vagy jó gazdi? – A kutyusod szerint
A szeptember, ha lehet ilyet írni, igazi doggy-boom volt. Sokatoknál került új kiskutya a családba, jövő héten is például két új szőrmikével fogok dolgozni. Egyre többen mondjátok, hogy szeretnétek jó gazdik lenni és a szívetek szakad meg, amikor úgy érzitek, nem tudtok valami miatt segíteni kutyatársatoknak...