Segítség! Vakarózik a kutyám!
2024. április 23., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Egészség
Az a fránya viszketés... Míg mi könnyedén bekenhetjük száraz bőrünket hidratálókrémmel, addig kutyáink esetében trükkösebb megoldásokhoz kell folyamodnunk. Ehhez kínálunk most néhány hasznos tippet!
A vakarózás leggyakoribb oka a bőrszárazság. Ha kizártuk az ételallergiát, megfelelően óvjuk kedvencünket a külső élősködők (bolha, kullancs, atka, szúnyog, bőrféreg) ellen, és a szőrébe sem ragadt idegentest (pl. bogáncs, toklász, tüske), akkor szerencsés esetben csupán bőre kiszáradása miatt vakarózik. Hogyan enyhíthetjük a viszketést?
1. Fürdetés
A kutya bőrének és szőrtípusának megfelelő, lehetőleg vegyszermentes samponnal történő fürdetés megoldást kínálhat a bőr szárazságából eredő viszketésre. A fürdetés során eltávolíthatjuk az elhalt hámsejteket, melyek a szőrszálak között korpává tömörülnének össze, s a fokozott olajképződés miatt a kutya bundájára a száraz-zsíros kombinációja lesz jellemző.
Kutyáink esetében azonban fokozottan érvényes a mondás, hogy semmit se vigyünk túlzásba. Velünk ellentétben nekik nincsen szükségük a mindennapos fürdésre, sőt, a gyakori fürdetés káros is lehet, mivel lemoshatja érzékeny bőréről azt a speciális olajréteget, mely szervesen hozzájárul a bőr egészségének megőrzéséhez, a sav-bázis egyensúlyának fenntartásához. Ha a kutya nem szenved állatorvosi ellátást, különleges kezelést igénylő bőrproblémáktól, havonta legfeljebb egy alkalommal fürdessük meg, de évszakonként is elegendő.
2. Fésülés, kefélés
A kutya bundájának átfésülése, alapos kikefélése eltávolítja az elhalt szőrszálakat és hámsejteket, melyek összetapadhatnak a bőrfelületen. Rendszeres fésüléssel továbbá stimulálhatjuk a kutya bőrében található mirigyeket a bőrét védő olajok kibocsátására.
A hosszúszőrű és duplarétegű bundával rendelkező kutyák esetében különösen fontos a rendszeres szőrápolás, ezáltal megelőzhetjük, hogy a szőr összeragadjon és filcesedjen, mely rövid időn belül bőrszárazságot és viszketést, hosszantartó elhanyagolás esetén pedig komoly fájdalmat, mozgásképtelenséget és súlyos bőrproblémákat is okozhat. A rövidszőrű kutyáknál se feledkezzünk meg a szőrápolásról, főleg, ha hajlamosak bőrszárazságra.
3. Bőr- és szőrápoló készítmények
Hidratáló, korpásodás elleni, viszketést enyhítő, bőrtápláló és bőrnyugtató tulajdonságokkal bíró készítmények széles választéka áll rendelkezésre, éppen ezért ajánlatos kikérni szakértő (kutyakozmetikus, állatorvos) tanácsát vásárlás előtt. Elérhetőek már bio- és vegán termékek is, melyekben gyakran a teafa olaj és a zab gyengéd hidratáló tulajdonságait vegyítik. A bőr- és szőrápoló kondícionálókat fürdetés után alkalmazzuk a kutya bőrfelületén.
Korpásodás, kisebesedés, gyulladás, egyéb bőrproblémák gyógyítására állatorvosunk javasolhat speciális sampont, kondícionálót és krémet, melynek antibiotikus, (allergia esetén) antihisztaminos és fájdalomcsillapító hatása van. Bizonyos esetekben szteroidos készítményt is felírhat - alkalmazzuk előírás szerint!
4. Párásítás
A száraz klíma száraz bőrhöz vezethet – házon kívül és belül egyaránt. Bármennyire is frissítően hat a nyári hőségben a légkondíciónáló használata, ugyanúgy elvonja a levegőből a nedvességet, mint télen a fűtőtest. Szárazabb légtérben pedig nemcsak a mi bőrünk, hanem kutyánk kültakarója is hajlamosabb lehet a kiszáradásra. Lehetőség szerint használjunk párásító készüléket a levegőből kivont nedvesség visszanyeréséhez, és szellőztessük át gyakrabban otthonunkat.
5. Táplálékkiegészítők
Az egészséges bőr megőrzésének nagyszerű módja, ha bőrtápláló anyagokat tartalmazó kiegészítőket adunk kutyánknak. Népszerű termék az Omega-3 és Omega-6 zsírsavakat tartalmazó halolaj (lazacolaj), melyet - az adagolás figyelembevételével - növényi olajokkal is helyettesíthetünk, pl. kendermagolajjal vagy lenmagolajjal.
A vitaminokban, antioxidánsokban és gyulladáscsökkentő anyagokban gazdag kiegészítők bizonyítottan hozzájárulnak a puha, selymes bundához is a vedlés csökkentése és a bőr természetes nedvességtartalmának megőrzése mellett.
Fontos tudnunk, hogy a vakarózás stressz jele is lehet. Ismeretlen környezetben, új helyzetben mintegy feszültségoldó póttevékenységként is alkalmazhatja a kutya - kölykök esetében gyakran megfigyelhetjük ezt.
A nyakörv, hám, kutyaruha viselése miatt is lehet "csikis", e felszerelések levétele után általában abbamarad a vakarózás.
Viszketést okozhatnak a háztartásban és ház körül alkalmazott vegyszerek is, ezekről korábbi cikkünkben olvashatsz bővebben.
A cikkben megfogalmazott állítások nem alkalmasak diagnózis felállítására, illetve betegségek gyógyítására. Ha a kutyánk bőre kipirosodik, váladékozni kezd, érintésre fájdalommal reagál, szőrhullást vagy egyéb szokatlan tünetet tapasztalunk, keressük fel állatorvosunkat!
Forrás: iheartdogs.com
Indexkép forrás: rd.com
Cikk első megjelenése: 2017. augusztus 25.
Még mindig tart az őrület a csöngei szaporítótelep körül
Nincs vége a történetnek: még mindig rengeteg a teendő és az egyelőre megoldatlan helyzet a nemrégiben felszámolt szaporítóteleppel kapcsolatban, amelyet Csöngén üzemeltettek.
A kisebb termetű kutyák okosabbak
Eddig általánosan elfogadott volt az a nézet, hogy az egyes kutyafajták relatív agymérete nagyjából egyenesen arányos az állatok szellemi képességeivel. A fajták agyméretét vizsgáló új kutatás azonban kiderítette, hogy a kisebb agyméretű kutyák általában okosabbak.
Kutyára mérgező növények 2. rész
Imádjuk a növényeket az otthonunkban. Télen a kertekből sok esetben bekerülnek a házba a növények, amik akár veszélyt is jelenthetnek kutyáink számára. Mely növényekkel kell vigyáznunk?
Kutyára mérgező növények
Imádjuk a növényeket az otthonunkban. Télen a kertekből sok esetben bekerülnek a házba a növények, amik akár veszélyt is jelenthetnek kutyáink számára. Mely növényekkel kell vigyáznunk?
A leggyakrabban használt kutyás táplálékkiegészítők
A kisállatokra szakosodott üzletekben gyakran találkozni táplálékkiegészítőkkel, most a leggyakoribbakat mutatjuk be.