Sokkal boldogabbak azok a gyerekek, akik kutya mellett nőnek fel
2020. szeptember 12., 14:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Jó tudni!
Egy kutatás szerint rendkívül jótékony hatással van a gyerekek fejlődésére, ha van a családban kutya, akivel ők is foglalkoznak és szoros barátságba kerülnek. Az eredmények még a kutatókat is meglepték, ilyen kimagasló különbségre nem számítottak a kutatás során.
A Nyugat-Ausztrál Egyetem és a Telethon Kids Institute kutatásában arra kereste a választ, befolyásolja-e a gyerekek fejlődését érzelmi és szociális szempontból az, hogy kutya mellett nőnek fel. A válaszok kiderítésének érdekében 1646 háztartást vizsgáltak meg, ahol 2-5 éves gyerekek vannak. A vizsgált háztartások 42%-ában él kutya. A szülőket megkérték, hogy töltsenek ki egy kérdőívet, ezek összesítéséből születtek meg a meglepő eredmények.
Az eredmények összesítésekor figyelembe vették a gyerekek életkorát, nemét, alvási szokásait, de még a képernyő előtt töltött idejüket és a szülők végzettségét is. Azt találták, hogy a kutyás háztartásokban élő gyerekeknek 23%-kal kisebb eséllyel voltak érzelmi problémái, és nehézségei a szociális interakciók terén, mint a nem-kutyás családban élőknek.
A kutyás család gyerekei 30%-kal kevésbé mutattak antiszociális viselkedést, 40%-uk kevésbé érezte problémásnak, vagy nehéznek a más gyerekekkel való interakciókat, és 34%-kal nagyobb valószínűséggel tanúsítottak odafigyelő magatartást mások irányába.
Hayley Christian, a tanulmány egyik szerzője szerint számítottak arra, hogy a kutya jelenléte a családban bizonyos mértékben pozitívan hat a gyerekek fejlődésére, mégis meglepődtek, milyen nagy mértékű pozitív hatást gyakorol az érzelmi és szociális fejlődésükre.
Az eredmények szerint ráadásul ezek a pozitív hatások fokozottabban mutatkoznak azoknál a gyerekeknél, akik legalább heti egyszer elkísérik szüleiket a kutyasétáltatásra. Azok a gyerekek pedig, akik heti három, vagy több alkalommal játszottak a család kutyájával, sokkal figyelmesebbek mások felé.
A szerzők szerint az eredmények a gyerek és a kutya közötti kötődésnek tudható be. A sétáltatásokkal, játékokkal a kettejük közötti kötelék folyamatosan erősödik, ami pedig elősegíti a gyerek szociális és érzelmi fejlődését. Ugyanakkor a tanulmány megfigyelő jellege miatt a jelenség pontos mechanizmusát nem tudták meghatározni, ez további vizsgálatokat igényel a jövőben. Azt is érdemes lesz még vizsgálni, hogy a különböző háziállatok milyen hatással vannak a gyerekekre.
Forrás: eurekalert.org
Indexkép forrás: kidstir.com
Cikk első megjelenése: 2020. július 08.
Szocializáció kölyökkorban – 5 dolog, amiért nem szabad kihagyni
A kiskutya szocializálása az egyik legfontosabb szempont ahhoz, hogy boldog, kiegyensúlyozott kutyát nevelhessünk fel. Mi mindenben segítheti későbbi élete során?
Védelmező kedvenceink
Rengeteg videó kering az interneten védelmező kutyákról, akik főleg a gyermekeket oltalmazzák. Milyen szerencsés az a gyerek, akinek egy ilyen négylábú barátja van!
A kutyád pontosan tudja, hogyan érzel
Nemcsak szavainkra és tetteinkre figyelnek, de érzelmi állapotunkkal is tisztában vannak. A kutyáknak ugyanis megvan az a fantasztikus képessége, hogy ránk hangolódva egészen apró rezgéseinkből „olvassanak”. Ugye Te is érezted már ezt?
Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?
Vigyük-e a kölyköt iskolába?
Egy friss kutatás azt vizsgálta, milyen hatással lehet a kutya későbbi viselkedésére, ha már kölyökkorában ellátogatunk vele az iskolába.