Sorozatos kutyamérgezés Somogy megyében: már 20 kutya esett áldozatul
2021. augusztus 11., 12:30
Szerző: S.Zs.
Kategória: Közérdekű
A Somogy megyei Gigén ismeretlen tettes mérgezi sorra a kutyákat. Két hét alatt 20 kutya esett áldozatául a szívtelen kutyagyilkosnak.
Fagyállót, vagy patkánymérget használ az ismeretlen kutyagyilkos Gigén. Már 20 kutya vesztette életét a mérgek miatt - köztük több kölyökkutya. A gazdák és a kisgyermekes családok is félnek, hisz a kutyák és macskák mellett a gyerekek is veszélyben vannak a mérgezett falatok miatt.
A Somogy megyei hírportál kérdésére Gige polgármestere, Bálint Ildikó elmondta, az önkormányzat felvette a küzdelmet a kutyagyilkossal. “A polgárőrség azóta sűrűbben járőrözik, és kamerarendszer működik a településen. Üzenem a tettesnek, hogy ne reménykedjen, le fogjuk buktatni, és elnyeri a büntetését!” - mondta.
A portál a kaposvári Kutyatár Természet- és Állatvédő Egyesület elnökét, Boncz Editet is megkereste, aki elmondta, a kutyamérgezés sajnos visszatérő jelenség vidéken. “Ha bedobják a mérget egy udvarra, az nagyon aljas dolog! – mondta a történtekről a portálnak – Mindazonáltal kijelenthető, hogy a gazdáknak is van felelőssége abban, hogy a kutyáik ne zavarják a szomszédokat. Faluhelyen nagyon kevés kutyát ivartalanítanak, ezért az ebek kiszökdösnek, és ilyenkor előfordul, hogy bosszantják a környéken élőket.”
A mérgezéses esetekben nagyon nehéz kézre keríteni a tettest. Azonban ha sikerül, állatkínzásért vonják majd felelősségre a hatóságok.
Hogyan előzzük meg a mérgezést?
- Tanítsuk meg kutyánknak, hogy senkitől, soha, semmit ne fogadjon el és a földről se egyen fel semmit!
- Ha flexipórázzal sétáltatunk, ne engedjük vele a kutyát messzire! Minél messzebb megy a gazditól, annál lassabban tudunk reagálni, ha valamit fel akar enni a földről - már ha a sötétben egyáltalán észrevenni, hogy nem csak szaglászik a bokor alján…
- És nagyon fontos: a szemünket mindig tartsuk a kutyán!
- Udvaron tartott kutya esetében válasszuk le az udvar első felét, ahova könnyen bedobhatók a mérgezett falatok, és erre a területre ne engedjük ki kutyánkat. Nézzük át rendszeresen az udvar ezen felét, és ha gyanús falatokat találunk, jelentsük, hátha segítségül szolgál a tettes felkutatásában!
Ha mégis megtörténne a baj:
- Ha azt látjuk, hogy kutyánk viselkedése megváltozott, hányás, remegés, hasmenés, nyáladzás jelentkezik, AZONNAL vigyük állatorvoshoz! Az idő a legnagyobb ellenségünk, gyorsan kell cselekedni - ez életet menthet!
- Ha mérgezésre gyanakszun,k tejjel, vagy langyos sós vízzel itassuk, míg el nem jutunk az orvosig.
- Ha tudunk, vigyünk magunkkal az orvoshoz abból, amit kutyánk felevett, ez segíthet a pontosabb diagnózis felállításában.
+1 – Még több megelőzés
- Legyünk felelős gazdák! Élni és élni hagyni: tartsuk be a szabályokat gazdaként is!
- Ne engedjük kutyánkat elcsatangolni, „önsétáltatni”! Ez veszélyes a kutyára és másokra nézve is – azon túl, hogy az önsétáltató kutya után biztosan nem takarítja fel senki az otthagyott „csomagot”.
- Sétáltatás esetén se feledkezzünk meg utóbbiról: mindig takarítsunk fel kutyánk után!
- Ne hanyagoljuk el a kutya tanítását és nevelését se – megfelelő szabályok, foglalkozás és lefárasztás esetén nem válik kutyánk a szomszédok rémálmává.
Indexkép forrás: Unsplash - Fakurian Design
Ehetnek a kutyák gesztenyét?
A gesztenye tipikus téli édesség, nem hiányozhat a karácsonyi menüből. Illata, íze nemcsak minket vonz, hanem kedvenceink orrát is. De adhatunk neki belőle?
A rettegett fagyálló veszélyei
Minden évben előkerülő téma, ám sosem lehet eléggé hangsúlyozni: jobb félni, mint megijedni. A fagyálló veszélyeiről minden gazdinak tudnia kell!
10 vegyszer, ami viszketést okoz
Vörös foltok, karcolások, gyulladás - a krónikus viszketés tünetei. A kutyák számára ez legalább annyira kellemetlen probléma, mint nekünk, embereknek. És ha mindez nem lenne elég, a környezetünkben található vegyi anyagok ezeket a tüneteket erősen súlyosbíthatják. Íme a 10 legirritálóbb kemikália!
Diómérgezés kutyánál: a fekete dió átka
A közönséges diót nagyon sokan szeretik, nyáron kellemes árnyékot biztosít, ősszel pedig hamar kezdenek sárgulni a levelei, ezzel biztosítva az oly sokak által kedvelt őszi tájképet.
Csonthéjas gyümölcse azonban nem kevés veszéllyel tud járni: diómérgezést okozhat kutyusunknál.
Kutyaegészség - A 10 leggyakoribb probléma, melyről tudnunk kell
Kedvencünk egészségének megőrzése érdekében jó, ha tisztában vagyunk a kutyákat érintő leggyakoribb betegségekkel. Gyógyulását is elősegíthetjük, ha időben felismerjük az árulkodó jeleket!