Sorozatos kutyamérgezések Debrecenben
2018. július 12., 14:15
Szerző: S.Zs.
Kategória: Állatvédelem
Fokozott éberségre van szükség a kutyatartók részéről: már öt kutya esett áldozatául a mérgezéseknek.
Debrecen mellett, a Külső Vámospércsi út környékén ismeretlen tettes mérgezi a kutyákat, írja a debreceni "Együtt az Állatokért" Állatvédő Közhasznú Egyesület a Facebook oldalán. Már öt kutya áldozatául esett a mérgezőnek.
Az Egyesület szeretné megtenni a szükséges lépéseket az ügyben, ehhez azonban bizonyítékra van szükségük. Arra kérik a gazdikat, hogy legyenek éberek: ha a mérgezés tüneteit tapasztalják kedvencükön, azonnal vigyék állatorvoshoz, hogy az meg tudja menteni az életét. Ha pedig halott kutyát vagy cicát találnak, vigyék be azt a NÉBIH Állategészségügyi Diagnosztikai Igazgatóság debreceni Laboratóriumába (cím: Debrecen, Bornemissza utca 3-7, 4031 ), ahol meg tudják állapítani a halál okát.
Mindkét esetben szükséges az állatorvosi papír másolatára és a mérgezés körülményeinek információira. Ezeket az Egyesület email címére (debreceniallatotthon@gmail.com) kell eljuttatni, hogy fel tudják használni az intézkedések során.
Hogyan előzd meg a mérgezést?
- Tanítsuk meg kutyánknak, hogy senkitől, soha, semmit ne fogadjon el és a földről se egyen fel semmit!
- Ha flexipórázzal sétáltatunk, ne engedjük vele a kutyát messzire! Minél messzebb megy a gazditól, annál lassabban tudunk reagálni, ha valamit fel akar enni a földről - már ha a sötétben egyáltalán észrevenni, hogy nem csak szaglászik a bokor alján…
- És nagyon fontos: a szemünket mindig tartsuk a kutyán!
És ha mégis megtörténne a baj:
- Ha azt látjuk, hogy kutyánk viselkedése megváltozott, hányás, remegés, hasmenés, nyáladzás jelentkezik, azonnal vigyük állatorvoshoz! Az idő a legnagyobb ellenségünk, gyorsan kell cselekedni - ez életet menthet!
- Ha mérgezésre gyanakszunk tejjel, vagy langyos sós vízzel itassuk, míg el nem jutunk az orvosig.
- Ha tudunk, vigyünk magunkkal az orvoshoz abból, amit kutyánk felevett, ez segíthet a pontosabb diagnózis felállításában.
Kullancs kiszedése a kutyából – Így távolítsd el biztonságosan!
Kullancs van a kutyán? Nem kellemes látvány. Valahogy mégis ki kell szednünk, hiszen az apró élősködő súlyos fertőző betegségeket hordozhat. Ezért is fontos tudnunk, hogyan lehet gyorsan és helyesen eltávolítani a kullancsot. Lássuk a lépéseket!
Ehetnek a kutyák gesztenyét?
A gesztenye tipikus téli édesség, nem hiányozhat a karácsonyi menüből. Illata, íze nemcsak minket vonz, hanem kedvenceink orrát is. De adhatunk neki belőle?
A rettegett fagyálló veszélyei
Minden évben előkerülő téma, ám sosem lehet eléggé hangsúlyozni: jobb félni, mint megijedni. A fagyálló veszélyeiről minden gazdinak tudnia kell!
10 vegyszer, ami viszketést okoz
Vörös foltok, karcolások, gyulladás - a krónikus viszketés tünetei. A kutyák számára ez legalább annyira kellemetlen probléma, mint nekünk, embereknek. És ha mindez nem lenne elég, a környezetünkben található vegyi anyagok ezeket a tüneteket erősen súlyosbíthatják. Íme a 10 legirritálóbb kemikália!
Diómérgezés kutyánál: a fekete dió átka
A közönséges diót nagyon sokan szeretik, nyáron kellemes árnyékot biztosít, ősszel pedig hamar kezdenek sárgulni a levelei, ezzel biztosítva az oly sokak által kedvelt őszi tájképet.
Csonthéjas gyümölcse azonban nem kevés veszéllyel tud járni: diómérgezést okozhat kutyusunknál.