
Tavasszal jön a kullancsszezon!
2018. március 13., 08:45
Szerző: RSM
Kategória: Egészség
Az időjárás egyre kedvezőbb a szabadtéri programokhoz. A melegebb idő a kullancsokat is előcsalja, veszélyeztetve a négylábúakat, és terjesztve a babéziózist, a Lyme-kórt és az agyhártyagyulladást.
A kullancsok által terjesztett betegségek a kutya számára életveszélyes állapotok. Nagyon gyors reakciót, felismerést és kezelést igényelnek.
Az első ilyen a bebéziózis, melyet egy parazita okoz, és a kullancs a csípésével terjeszt. Ha kutyánk vérébe került, akkor pillanatok alatt leromlik az általános állapota, étvágytalanná válik, magas láza lesz és a vizelete elsötétül. Kezelés nélkül pár nap alatt elpusztul az állat.
A másik kullancsok által terjesztett betegség a Lyme-kór. A kutya mozgásszervrendszerét, elsősorban a csípéshez közeli izületeit támadja meg. Korai szakaszban is látható mozgásbeli nehézségek, izületi gyulladás, láz, nyirokcsomók megnagyobbodása. Antibiotikummal kezelhető, gyógyítható. Ha elhanyagolva marad a Lyme-kór, akkor a kutya krónikus izületi problémái és a veseelégtelenség halálhoz vezet.
Az agyhártyagyulladás elsősorban azoknál a kutyáknál okoz végzetes betegséget, melyeknél az immunrendszer nagyon gyenge. A kutatások szerint sokkal több kutya fertőződik meg kullancs által, mint amennyin felüti a fejét a betegség.
A gyulladás lázzal, szédüléssel, hányással és izületi fájdalmakkal jár. Időben felállított diagnózis és antibiotikumos kezeléssel gyógyítható.

Fotó: http://www.petinfoclub.com/
A betegségek leggyakrabban tavasszal és ősszel jelentkezhetnek, de azokon a helyeken, ahol a kullancsok át tudnak telelni, egész évben fertőzhetnek.
A megelőzéssel és védekezéssel elkerülhetőek ezek az életveszélyes állapotok.
Egyrészt minden séta után át kell vizsgálni a kutya szőrzetét. Akkor is, ha nem fás területen sétáltunk vele, mert a kullancsok a fűben és az alacsonyabb növényzeten is megtelepednek.

Fotó: http://dogthusiast.com/
A kullancsriasztó szerek heteken, hónapokon keresztül védenek a kullancsok ellen. Akár cseppes, akár nyakörves, akár spray-s változatban találhatunk hatékony szert.
Abban az esetben, ha mégis találunk élősködőt a szőrben, szakszerűen távolítsuk el. Figyeljük a kutyát, hogy nincsenek-e betegésgre utaló tünetei.
Védőoltás létezik a Lyme-kór és az agyhártyagyulladás ellen, de a babéziózis ellen nem.
A mi felelősségünk, hogy hagyjuk-e a kutyát megfertőződni, vagy keresünk megoldást a betegségek ellen.
Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről
kérünk lájkold Facebook oldalunkat!
Cikk első megjelenése: 2015. március 01.
Rovarcsípés kutyáknál – Tünetek és teendők
A rovarcsípések gyakran bosszantó viszketést hagynak maguk után, máskor azonban komoly fájdalommal járhatnak, és életveszélyes állapotba is sodorhatják a kutyát. Hogyan óvhatjuk meg kedvencünket?
10 tünet, amit soha ne hagyj figyelmen kívül kutyádnál
Gyengeség, bágyadtság, fáradékonyság, köhögés, nyugtalanság... Jelek, amelyek felett könnyű elsiklani, ám komoly problémára is utalhatnak kedvencünknél. Jó, ha tudjuk, mire figyeljünk oda, hogy megelőzhessük a bajt!
Kölyökkutyád van? Íme 10 gyakori betegség, melyről tudnod kell
Bármennyire is nem szeretünk gondolni rá, fontos, hogy tisztában legyünk azokkal a betegségekkel, melyek hamar leverhetik lábukról kiskedvencünket. Ismerjük fel a jeleket!
Babesiosis (babézia) kutyáknál - az életveszélyes kór, és amit tudnunk kell róla
Azonnali állatorvosi beavatkozás nélkül a babesiosis halálos kimenetelű lehet kedvencünkre nézve – ezért is olyan fontos tisztában lennünk terjedésével, tüneteivel és a megelőzéssel!
Kullancsveszély: 6 pont a kutya testén, melyet feltétlenül nézz át
A kullancsok által terjesztett fertőző betegségek komoly veszélyt jelenthetnek kedvenceinkre és ránk nézve is! Sétát, kirándulást követően vizsgáljuk át alaposan kutyánk testét, különös figyelmet fordítva e kiemelt területekre!