
Te megengeded, hogy az ágyadban aludjon?
Gazdival, vagy a kosárban – Mi a helyes döntés?
2018. december 22., 08:15
Szerző: B.Zsófi
Kategória: Jó tudni!
A kutyáknak közel 50%-a ágyban aludhat a gazdája mellett, igazolta egy nemzetközi felmérés. Az is kiderült, hogy a gazdáknak körülbelül 60%-a szívesen látja házikedvencét a saját hálójában fajtól függetlenül. Egyesek azt állítják, hogy segíti őket a zavartalan alvásban…
A felmérések eredményeiből kiindulva egyre nő azoknak a kutyásoknak a száma, akik előszeretettel alszanak kedvencükkel, ebből kifolyólag növekszik azoknak az aránya is, akik az éjszakát nem tudják végigaludni kedvencük zargatása miatt.
Miért jó, ha velünk pihen?
A puha, szőrös állattal való alvás felidézi a gyermekkori plüssállatos élményeket, nyugalmat áraszt, és biztonságérzetet ad.
Minket is megnyugtat a tény, hogy kutyánkat magunk mellett tudjuk, amíg fel nem ébred. Így hamarabb kapunk jelzést az esetleges sétálási szándékról, rosszullétről, vagy idegen jelenlétéről a bejárati ajtónál.

Fotó: vetriscience.com
- Az egyedülálló felnőtteknél rendszeres. Pótolja az élettárs hiányát és erős érzelmi kötődést alakít ki. Nem véletlenül szeretünk annyira a kisállathoz bújni. Sajnos a mai társadalomban ez a tartós emberi kapcsolatok meglétének és igényének hiányához vezet.
- Jót tesz az ebnek és a kutya-gazda kapcsolatnak. Ha egy félősebb, esetleg bizalmatlan négylábúval élünk együtt, könnyen lehet, hogy a gazdival alvás segít a probléma megoldásában, ugyanis egy különleges, bensőséges kapcsolatot alakít ki.
- Vérnyomáscsökkentő és stresszoldó hatását tudományosan is bizonyították. Aki kutyával alszik, sokkal kiegyensúlyozottabban éli a mindennapjait, akár munka, akár magánélet tekintetében.
Miért ne engedjük?
Gyakori, hogy rontja az alvás minőségét az eb jelenléte a saját ágyunkban. Szuszognak, horkolnak, elterpeszkednek, míg végül nekünk csak az ágy legszéle jut. (A felmérések során a megkérdezetteknek kb. 30%-a állította, hogy legalább egyszer felébred kedvence miatt éjjel.) Egyesek még a meleg takaró alá is bebújnak, sőt követelik, hogy betakarózhassanak. Más kutyák megjegyzik, hogyan alszik egy ember, és felveszik ugyanazt a pózt: fejük a párnán pihen, míg testük be van takarva. Természetesen ilyenkor elégedetten szuszognak, és a lehető leghatározottabb parancsnak is nehezen engedelmeskednek.
Az ágyban alvás hátulütője, hogy a kutya "szörnyeteggé" válhat. Ha nem kezeljük megfelelően a főnök ágyában alvás kérdését, könnyen lehet, hogy egy territórium védő, matracról vicsorgó ebbel találjuk szembe magunkat, ha belépünk a hálószobába. Természetes körülmények között a kutyának és gazdának is megvan a saját helye, amit a négylábú tiszteletben is tart. Amint beengedjük az ágyunkba, ez a rend felborul, a szabályok értelmetlenné válnak. Fontos ilyenkor a következetesség! A kezdetektől legyen egy vezényszavunk rá, hogyha azt kérjük, menjen le az ágyból, akkor az történjen is meg. Ellenkező esetben büntetés, leszidás, vagy kényelmi tilalom járhat.

Fotó: wordpress.com
- Párkapcsolati problémákat okoz. Egyre több kiskutyástól hallani, hogy kedvence nem engedi be a párját az ágyba, vagy morogja, mielőtt befekszik. Sajnos ez a legtöbbször nem vezet jóra, így tartassuk be a lefektetett szabályokat. A rangsorban ne a kutya legyen az első!
- Allergia kiváltó oka lehet az állatszőr, az utcáról felhozott fertőzésekről, orrán, mancsán ragadt férgekről nem is beszélve. Ügyeljünk a tisztaságra, és a gyakori huzatcserére, hogy ebből ne legyen gond!
Mindenkinek a saját döntése, kutyával alszik-e vagy anélkül. Bizonyosan függ ez a saját, és kutyánk személyiségétől is. Összességében persze jó a kutyával aludni, és a felsorolt negatívumok ellenére legtöbben ezt az utat választjuk.
Kíváncsiak vagyunk: Ti hogy alszotok? Beengeditek kutyátokat az ágyba?
Forrás: healthypets.mercola.com, napidoktor.hu
Indexkép forrás: pranaholistic.ca
Cikk első megjelenése: 2015. szeptember 25.
10 dolog, amit a kutyák nem szeretnek – mi emberek mégis csináljuk
Vannak azonban a szeretetnek olyan kifejezési módjai, ami emberek között rendben van, a kutyák viszont nem szeretik, de a gazdájuk iránti odaadásból mégis eltűrik. Aztán olykor, ha túlmegyünk egy ponton, akkor bizony odakapnak. Sok ember pedig ilyenkor meglepődik és nem is érti, hogy miért történt a baleset. Rosszabb esetben pedig a kutyát hibáztatják. Nézzünk meg néhány ilyet.
Különös betegségek kutyáknál: a narkolepszia és a kataplexiás rosszullét
A jelenség ijesztőnek és súlyosnak tűnhet, de csak ritkán okoz életveszélyes állapotot. Tény, hogy fokozott odafigyelést és éberséget kíván a gazdi részéről, de az érintett kutyák is képesek teljes életet élni. Miként segíthetünk kedvencünknek ebben?
Hogyan szoktassam le a kutyámat az ásásról? 7 tipp, hogy kedvencünk és kertünk is biztonságban legyen
Gödrök, lyukak, kiégett fű, esős időben pedig sár mindenhol? Ki ne szeretné épségben tudni otthona pázsitját az ásó tappancsoktól? Szerencsére több trükköt is bevethetünk ennek érdekében úgy, hogy közben kutyánk is pozitív élményként élje meg a változást.
Miért szaglásszák a kutyák egymás hátsóját?
Zavarba ejtőnek tűnhet, ám a kutyák számára a kommunikáció lényeges részét képezi az, hogy megszimatolják egymás intim területeit. Miben segíti ez őket?
Kutyakennel – isteni találmány vagy ördögi eszköz?
Az alapvető probléma szerintem ott van, hogy mi humanoidok emberként gondolkozunk. Nekünk persze gondot jelentene, ha egy relatív picike helyre bezárva kellene órákat eltöltenünk. Bár ezt is inkább úgy gondolom, hogy a hozzáállásunkon múlik az egész.