Tényleg hajlamosabbak a fajtatiszta kutyák a betegségekre?
2024. május 30., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Egészség
Vagy ha megfordítjuk a kérdést: egészségesebbek a keverék kutyák, mint fajtatiszta társaik? Egy friss tanulmány szerint téves ez a feltételezés. Lássuk, mit mutatnak az adatok!
Gyakrabban betegednek meg a fajtatiszta kutyák, mint a keverékek? A kutyák öregedését kutató „Dog Aging Project” kiterjedt tanulmánya szerint mindkét csoportra egyaránt jellemzőek a különféle problémák.
Kutatásukban 27.541 családi kutya egészségügyi adatait hasonlították össze. Kiderült, hogy minden egyes kutya egészségügyi profilja és várható élettartama egyedi: a genetikai felépítés, az életmód, étrend és egyéb tényezők mellett a tenyésztés és a fajta nem játszik akkora szerepet, mint eddig hittük.
Mi az a Dog Aging Project?
A Dog Aging Project (DAP) a tekintélyes Texas A&M Állatorvostudományi és Biomedicína Tudományok Iskolájának projektje, ahol a kutyagazdik részvételét is tárt karokkal várják. A szervezet elsődleges célja, hogy fellebbentse a fátylat a kutyák és emberek öregedésének titkairól, továbbá orvostudományi áttöréseken is dolgoznak. Mindezidáig 45 ezer kutyát regisztráltak a DAP adatbázisába.
A mostani kutatáshoz több mint 27 ezer kutya adatait használták fel, melyek java-részét maguk a gazdik töltötték fel a rendszerbe egy előre meghatározott időszakon belül. Az eredmények azt sugallják, hogy a kutya fajtája elenyésző jelentőséggel bír, amikor a leggyakoribb egészségügyi okok miatt látogatnak el velük a gazdik az állatorvoshoz.
Mi mindent tudhatunk meg a tanulmányból?
27.541 kutya vett részt a kutatásban, melyben 25 fajtát azonosítottak. E fajták a tanulmányozott minta méretén belül a fajtatiszta kutyapopuláció 60%-át tették ki. Ezen fajták közé tartoztak az Egyesült Államok legnépszerűbb kutyái, köztük a labrador retriever, a golden retriever és a német juhász.
A kiválasztott 25 fajtán belül a kutatók több ezer, a tulajdonosok által benyújtott egészségügyi problémát áttekintettek, és 53 konkrét diagnózist azonosítottak. Ezután tovább szűkítették megállapításaikat, és azonosítottak 10 olyan gyakori egészségügyi állapotot, amely a fajtatiszta kutyákat érintette.
A keverék kutyák tulajdonosai által jelentett 10 leggyakoribb betegséggel összehasonlítva az adatok azt mutatták, hogy a szokásos egészségügyi problémák mindkét csoportban hasonlóak voltak.
Ami a hosszú élettartamot és az egészségi állapotot illeti, a keverék kutyáknak nem volt orvosi előnyük fajtatiszta társaikkal szemben. Az étrend, az életmód és az egyéni genetikai felépítés közvetlenebb szerepet játszott a kutyák egészségi állapotában.
A tanulmányban idézett gyakori egészségügyi problémák
A Frontiers in Veterinary Science arról számolt be, hogy a 25 fajta közül a 10 leggyakrabban jelentett egészségügyi állapot közül az öt leggyakoribb:
- Fogkövesség. Ez az állapot 25 fajtából 24-et érintett.
- Kutyaharapások. Ez a Dog bites. Ez a vizsgált 25 fajta közül 23-at sújtott.
- Kihúzott fogak. A vizsgált 25 fajtából 21-nél jelentették.
- Oszteoartritisz (idült ízületi gyulladással járó porckopás). A kiválasztott 25 fajtából 15-öt érintett.
- Giardia (giardiázis). A vizsgált 25 fajtából 15-nél jegyezték fel.
A tanulmány azt is feltárta, hogy akadhatnak enyhe eltérések aközött, milyen gyakran fordulnak elő e gyakori állapotok a fajtatiszta és keverék kutyáknál.
Például szürkehályogról és szívzörejről inkább a fajtatiszta kutyatulajdonosok számoltak be, míg a beszakadt/letört karom és a csokoládémérgezés inkább a keverékekre volt jellemző. Továbbá, a foghúzás és a kutyaharapás többször szerepelt a fajtatiszták adataiban, míg a fülfertőzések gyakoribbak volt a keverékeknél.
A jó hír viszont, hogy átfogó állatorvosi ellátással ezen állapotoknál szinte teljes felépülés várható, ha mégsem, a kutyák akkor is kényelmesen élhetnek.
A kutya azon képessége, hogy leküzdje a betegséget, nem kizárólag a fajtától függ, hanem sokkal inkább az ellátás minőségétől.
Egyes egészségügyi állapotok bizonyos fajtákhoz kapcsolódnak
A Dog Aging Project tanulmánya a fajtatiszta kutyák általános egészségi állapotára összpontosít a vegyes fajtájú társaikkal szemben. Ennek ellenére vannak olyan egészségügyi állapotok, amelyek kifejezetten bizonyos kutyafajtákhoz kapcsolódnak.
Például a boxerek, német dogok és dobermann pinscherek nagyobb valószínűséggel tapasztalnak dilatatív kardiomiopátiát (tágulásos szívizombántalom), mint más fajták. A Cavalier King Charles spánieleknél nagyobb a bőrproblémák, valamint a szív- és szembetegségek előfordulása.
Bár a kutyafajta kiválasztásánál fontos figyelembe ezeket a feltételeket, ne feledjük, hogy a kutyaválasztás során figyelembe veendő szempontoknak csupán egyikét képezik. A kutya élete során felmerülhetnek előre nem látható egészségügyi gondok, ezért egyre több és több kutyatulajdonos köt kisállatbiztosítást kedvencére, mely nemcsak vészhelyzetben nyújthat segítséget, de hozzájárul ahhoz is, hogy a gazdi felkészülhessen az ellátás várható költségeire.
Mit üzen a kutyaöregedési projekt tanulmánya a gazdiknak?
A Frontiers in Veterinary Science című folyóiratban közzétett megállapítások nemcsak a fajtatiszta kutyákról elterjedt tévhitet hivatottak megcáfolni, de jelentős hatással lehetnek az életstílusuknak megfelelő fajtát kereső emberekre is.
A kutya kiválasztáskor sok mindent figyelembe kell venni: az élettér, a fizikai aktivitás és a szociális szint mind olyan dolgok, amelyek segíthetik a leendő gazdit egy adott fajta felé terelni. Fontos, hogy alaposan utánajárjunk, amikor egy adott fajtán gondolkozunk, hogy teljes képet kaphassunk arról, mire számíthatunk.
A kutyatulajdonosok még a korábban vártnál is sokkal nagyobb szerepet játszanak kutyáik élettartamában. Ez a tanulmány megállapította, hogy számos gyakori kutyabetegség esetén a megelőző állatorvosi ellátás és az állatorvossal való konzultáció vészhelyzet esetén nagyobb hatással van a kutya egészségére, mint a fajtája. Egyetlen kutya sem mentes a sérülésektől és a betegségektől, de következetes állatorvosi ellátással nagyobb esélye van a hosszú, boldog életre.
Forrás: akc.org
Indexkép forrás: Freepik/@wirestock
A hóviharban, összefagyva találtak rá az öreg kutyára - Ilyen boldogan várja a Karácsonyt
Legalább másfél napja lehetett kint a dermesztő hidegben.
Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?
Vigyük-e a kölyköt iskolába?
Egy friss kutatás azt vizsgálta, milyen hatással lehet a kutya későbbi viselkedésére, ha már kölyökkorában ellátogatunk vele az iskolába.
Terápiás hatással bír a simogatás a menhelyi kutyákra
Számos előnnyel jár, ha a menhelyen élő kutyák kedves önkéntesek társaságában tölthetnek el némi időt, és ezalatt annyi simogatást kapnak, amennyit csak szeretnének.
Te is úgy érzed, hogy a kutyádnál nem találhatsz jobb terapeutát?
Egy friss kutatás szerint nemcsak a terápiás kutyák, hanem a kedvtelésből tartott ebek is jótékony hatással vannak a mentális egészségre.