Új életet kezdhetnek az Afganisztánból kimenekített kutyák és macskák
2022. február 17., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Állatvédelem
"Megtanultuk, hogy nem létezik lehetetlen, bármire képesek vagyunk, ha összefogunk" - 285 hátrahagyott négylábú kaphatott új esélyt több állatmentő szervezet együttműködésének köszönhetően.
Példaértékű nemzetközi összefogás keretében menekülhetett meg közel 300 kutya és macska Afganisztánból, ahol 2021-ben súlyos konfliktusok robbantak ki a hatalomátvétel körül. Az amerikai csapatok hosszas egyeztetés és az ott tartózkodó külföldi állampolgárok segítését követően augusztus 31-én végül kivonultak az országból. Ez pedig még több kérdést vetett fel a gazdátlan állatok sorsával kapcsolatban, akik már addig is főként külföldről betelepült önkéntesek támogatásában bízhattak. Ők azonban úgy döntöttek, hogy mindent kockára téve őket sem hagyják magukra.
Hat hónap megfeszített munkájának eredményeként, a Kabuli Kisállatmenhely 5 másik szervezettel karöltve 154 kutyát és 131 macskát juttathatott el Kanadába. A vészterhes időkben saját családjuk kényszerült arra, hogy hátrahagyja ezeket a négylábúakat, mivel az evakuálás szigorú szabályai szerint nem vihették őket magukkal.
Február 1-jén azonban mindannyiuk örömére elérkezett a nagy pillanat, amire oly régóta vártak: magánrepülőgéppel, felkészült állatmentők kíséretében útra kelhettek, és biztonságban landolhattak Vancouverben.
„Minden tőlünk telhetőt megtettünk annak érdekében, hogy elhozhassuk őket Afganisztánból. Így végre megvalósulhatott a kedvencek evakuációja is. Kimondhatatlan örömmel jelentjük be, hogy az állatok biztonságban megérkeztek Kanadába, és most a jól megérdemelt pihenést élvezhetik hosszú-hosszú utazásukat követően” – nyilatkozta Lori Kalef, az SPCA International állatmentő szervezet programigazgatója (People).
Hozzátette, hogy a kisállatok „egészségesek, boldogok, és már alig várják, hogy találkozhassanak rég nem látott családjukkal, vagy örökbefogadják őket”. A tavalyi krízishelyzetben rengetegen menekültek el az országból, könnyek között búcsúztak el kedvenceiktől, hiszen bizonytalan volt, vajon láthatják-e még egymást valaha.
Nehezítette a kimenekítést a helyiek ellenállása is: a hátrahagyott kutyák és macskák elszállítását korábban már többször is megkísérelték, de a kabuli Hamid Karzai Nemzetközi Reptéren történt robbantás után minden kísérletük meghiúsulni látszott. A merénylet miatt a repülőjegyek ára mérhetetlenül felszökött, rendkívüli szigorításokat vezettek be, korlátozták a járatok forgalmát, az utasok számát, és olyan engedélyekhez kötötték a kisállatok szállítását, mely ellehetetlenítette a #MissionPossible végrehajtását.
Ha mindez nem lenne elég, a mentőakció útvonalát is újra kellett tervezni, mivel az amerikai Járványügyi Hivatal felfüggesztette a kutyák behozatalát külföldről az Egyesült Államok területére.
A tiltólistára több mint 100 ország került fel, ahol kiemelten magasnak ítélték meg a veszettség kockázatát. Emiatt a kabuli menhelyről elszállított állatok sem tehették mancsukat amerikai földre. Köztes megoldásként végül Kanada fogadta őket az állatmentők összefogásának köszönhetően.
A szerencsés kutyák és macskák jelenleg egy kanadai állatotthonban, valamint ideiglenes befogadóknál várják, hogy új életet kezdhessenek a várakozás és kétségbeesés hosszú hónapjai után. Legtöbbjüket már gazdáik is nagyon várják, azok pedig, akik valamilyen okból kifolyólag mégsem térhetnek haza, tiszta szívből bíznak abban, hogy hamarosan megismerkedhetnek álomcsaládjukkal.
„Őszintén hiszünk a második esély lehetőségében, és valljuk, hogy az állatok is megérdemlik. Nincsenek rá szavak, mennyire örülünk annak, hogy többszáz kutyának és macskának adhattuk meg ezt az esélyt” – mondta el Zach Skow, a mentésben résztvevő Marley’s Mutts szervezet munkatársa. Ők pedig meghálálják ezt a kivételes esély; és csodálatosan alkalmazkodnak a körülményekhez:
„Bátran kijelenthetjük, hogy a #MissionPossible kutyusainknak tetszik az élet Kanadában. Hihetetlen látni, hogyan kezd el ragyogni személyiségük, ahogy napról-napra jobban érzik magukat nálunk. Jelenleg azon dolgozunk, hogy néhányukat összehozhassuk családjukkal. Akikért pedig nem jelentkezik korábbi gazdájuk, partnerszervezetekhez fognak kerülni" - olvasható az SPCA oldalán.
„Az elmúlt 10 nap telis-tele volt leírhatatlan pillanatokkal. Minden egyes kutyába és cicába beleszerettünk, aki csak belépett a menhely kapuján. Annyi, de annyi elképesztő emberrel találkozhattunk, akik félretették teendőiket, és ugrottak, hogy segítsenek a rászoruló állatokon.
Megtanultuk, hogy nincs lehetetlen, bármire képesek vagyunk, ha összefogunk. Jónéhány álmatlan éjszakán vagyunk túl, de látni azt, hogy ezek a kutyák és macskák újra a családjukkal lehetnek, vagy örökbefogadókra találnak, megért minden fáradtságot” – írta az SPCA International bejegyzésében.
Forrás: people.com
Indexkép forrás: SPCA International
Miért szeretik a kutyák a macskakakit?
Csóválva közelít, csak úgy süt róla a lelkesedés: szeretne adni egy puszit vagy legalább megnyalni a gazdi kezét. Valami apróság virít a bajszán... csak nem kaki? Netán macskaalom? Már megint?
17 év után vesztette el társát a tacskó, majd megtalálta „ikertesóját”
A tacskóplüss egy picit segített enyhíteni a kedves kisöreg fájdalmát.
Sérült kutyát mentettek a rendőrök a 8-as főútról
Lesoványodott, sérült kutyát mentettek a Veszprém vármegyei járőrök a forgalmas főútról.
Árvízhelyzet: így segíthetsz a bajba jutott állatokon
Rekord árvízre számítanak és készülnek a szakemberek – és ez bizony az állatokat sem fogja kímélni. Hogyan segíthetünk a bajba jutott négylábúakon?
Kutyamentés kötélből – különleges mentőcsapatok versenyeztek a Budavári Palotanegyedben
Szerencsére sérülésről nem volt szó, hiszen nem éles helyzet volt: a versenyzőknek kötéltechnikai eszközökkel kellett egy mélyben rekedt kutyát menteniük.