
Újabb óriási siker a mentőkutyásainknál: különleges vizsgát teljesített a magyar mantrailinges páros
2019. március 19., 14:30
Szerző: S.Zs.
Kategória: Közérdekű
Sikeresen teljesítette a Nemzetközi Mentőkutyás Szövetség (IRO) által újonnan bevezetett mantrailing vizsgát a magyar mantrailinges páros, Janovszky Gergely és kutyája, Zuvan. A vizsga kapcsán kérdeztük Gergelyt.
Gyönyörű eredménnyel zárta a Nemzetközi Mentőkutyás Szövetség (IRO) mantrailing vizsgáját Janovszky Gergely és kutyája, Zuvan. Teljesítményükre méltán lehetnek ők is, és mi mindannyian büszkék – hogy miért is olyan nagy szó ez, arról Janovszky Gergelyt kérdeztük:
- Gratulálunk a vizsgátokhoz! Egy szép eredménnyel teljesített vizsga önmagában is okot ad a büszkeségre, ám ez a vizsga még különlegesebb volt. Miért?
- A világ 144 országában jelenlévő Nemzetközi Mentőkutyás Szövetség (IRO) az idei évben vezette be új ágazatként a mantrailing vizsgát, mely egyben az FCI által elfogadott, IPO-R vizsgarendszernek felel meg. Magyarországon, de tudomásom szerint nemzetközileg is ez volt az első eredményes IRO MT-V vizsga. Ez az első, alkalmassági szint, mely alapján lehetőség van magasabb szinteken vizsgázni. Mivel 7 éve aktívan foglalkozunk személykövetéssel Zuvan nevű rhodéziai ridgeback kutyámmal, valamint a Mantrailing Akadémia Alapítvánnyal jelentős szerepünk van a mantrailing meghonosításában és a képzésben, továbbá önkéntesként eltűnt emberek keresésében is eredményesen veszünk részt, ezért nem volt kétséges, hogy a kutyám alkalmas a munkára. Vizsgán most volt először lehetőségünk ez bizonyítani, a kihívást pedig sikerrel teljesítettük.

Fotó: Janovszky Gergely
- Miből áll egy ilyen vizsga, milyen feladatokat kellett teljesítenetek?
- A vizsga két részből áll, szimatmunkából és pályamunkából. A szimatmunka során lakott, emberektől és autóktól forgalmas területről indulva kellet kidolgoznunk egy 500 m hosszú nyomot, aminek a második fele patakon és hídon keresztül külterületre vezetett. A kidolgozásra 15 perc ált rendelkezésünkre. Ilyenkor természetesen nem ismerjük a nyomot, csak az eltűnt személytől hagynak hátra nekünk egy szagmintát, aki kb. 1 órával a munka megkezdése előtt hagyja el a helyszínt. Ez alapján a kutya megkeresi és követi a bújó ember egyedi szagnyomát, a nyomkövetés végén pedig egyértelműen azonosítania kell a személyt. A második részben pedig pályán kell különböző feladatokat teljesíteni. Ilyen például a lábnál követés, a lövésállóság tesztelése, az életszerű akadályokon való áthaladás, a kutya cipelése és átadása egy másik személynek. Ez utóbbi azért kalandos egy 43 kg tömegű kutyával. :)
- Hogy éreztétek magatokat menet közben, hogy értékeled a teljesítményeteket?
- A vizsga előtti héten betegséggel küzdöttem, így kérdéses volt, egyáltalán részt tudunk-e venni a Pécsi Mentőkutyás Egyesület által szervezett eseményen. Szerencsére sikerült összeszedni magamat, Zuvan kutyáról tudtam, hogy mire képes, mivel régóta dolgozom vele. Természetesen izgultam, a kutya sem gép, így igyekeztem számára a legideálisabb körülményeket megteremteni. Mivel ez volt az első IRO mantrailing vizsga, sok tapasztalt mentőkutyás volt kíváncsi a munkánkra, - akiknek köszönöm a támogatást-, így nem csak magam, hanem minden mantrailinges miatt is fontos volt a részvétel és a jó teljesítmény. A szimatmunkánkra az elérhető 100 pontból 99-et kaptunk, a nyomot 4 perc 40 másodperc alatt dolgoztuk ki. A pályamunkára pedig 100-ból 83-at, így összesen 182 ponttal "nagyon jó" minősítést kaptunk.

Fotó: Janovszky Gergely
- Jár valamilyen kiváltsággal a vizsga megszerzése, mit ad a levizsgázott párosnak?
- Az IRO MT-V vizsga teljesítése után van lehetőség további, A és B szintű vizsgák teljesítésére, melyek még komolyabb kihívás elé állítanak bennünket, ez szerepel a további céljaim között a többi kutyámmal is. Az eredmény és az elismerés mellett a legfontosabb, hogy lehetőség van nemzetközi követelményeknek megfelelően, független bíró előtt bizonyítani, így mentőkutyás körökben is nagyobb rálátás nyílik mindenki számára a mantrailinges munkára és az abban rejlő lehetőségekre.
Így tanulnak és gyakorolnak a rendőrkutyák
Erő, ügyesség, gyorsaság, és rettenthetetlen bátorság. Ez mind jellemzi a rendőrkutyákat, akik fáradhatatlanul és óriási lelkesedéssel teszik a dolgukat minden nap. De hogy tartják formában magukat?
Egy mentett kutya is segíti a magyar mentőegységeket Törökországban
Valaha ő is a bajbajutottak táborát erősítette, ma pedig a katasztrófa helyszínén kutat túlélők után.
Már 12 túlélőt sikerült kimentenie a romok alól a magyar mentőcsapatoknak
A magyar mentők már 12 túlélőt mentettek ki a romok alól a törökországi földrengés helyszínén. Több mint 50 fő és számos mentőkutya alkotja a magyar mentőegységeket, akik folyamatosan, egymást váltva dolgoznak a földrengés által legsúlyosabban érintett területen.
Magyar mentőkutyák is segítenek a törökországi földrengés helyszínén
Megérkeztek Törökországba a magyar mentőkutyák és vezetőik, hogy a földrengés helyszínén segítség a mentést.
A mentők állományba vettek egy kutyát – Brúnó már igazi mentős!
Brúnó, a 8 éves labrador igazi mentőssé vált: állományba vették, még saját szolgálati igazolványt is kapott!