Vakon bízni – Kölykök voltunk
2015. február 07., 06:00
Szerző: Horváth Nikoletta
Kategória: Könnyű
Egy vakvezető kutya az életét adja gazdájának. Azért, hogy vezesse, segítse, támogassa őt. De milyen a kezdet? Amikor még nincs hámfogó, nincs kiképzés, csak két tapasztalatlan láb, és négy ifjonc tappancs?
Amikor Lilit megismertem leginkább egy tündéri, picit túlsúlyos jegesmackóra emlékeztetett. Vakítóan hófehér színe elvarázsolta a környezetemet. Barna írisze, karamell orra, és ártatlan tekintete egyszerűen nem hagyott kétséget afelől: egy kutyangyallal van dolgunk. Hideg, vizes orra, apró, folyton puszira nyújtózkodó nyelve, és termetéhez képest nagy mancsa folyton a kezemet kereste. Engedtem. Pacsiztunk. Bemutatkoztunk.
Mivel sohasem volt kutyám, így teljesen zöldfülűként álltam az apró labi lány előtt. Amikor fel akartam emelni rendre kicsúszott a kezemből. Természetesen rosszul fogtam, de ő már akkor is végtelenül türelmes volt. Várt rám, hogy megérjek a feladatra.
A vakvezetés alapja a bizalom, de valójában minden kapcsolat vázát ez alkotja. Bár Lili (nyilvántartási neve szerint Érzés) imádni valóan viselkedett, én még nem ismertem. Sem a reakcióit, sem a természetét. És ezzel ő is így volt. Nem tudta mikor-mit, és miért csinálok. Az első pár hét kettőnkről szólt. Megismertük, kitapasztaltuk egymást, s szépen lassan elkezdtünk csiszolódni, ahogy egy jó házasságban illik.
A kapcsolatunk érzelem tégláit ezekben az időkben, a séták, játékok alkalmával raktuk le, közös erővel. Amikor hallottam, hogy épp rosszalkodik (például kaspóval a szájában csörtet) akkor nehezen tudtam elképzelni, hogy pár hónappal később egy felelősségteljes, komoly kutyát faragnak belőle. De nyilván ő sem érthette mit akar tőle egy fehérbottal bénán hadonászó, az utcán rendszeresen eleső, eltévedésre hajlamos lány.
Egy dolgot, azonban mindketten éreztünk: a sorsunk végérvényesen, megmásíthatatlanul egybefonódott.
Te is úgy érzed, hogy a kutyádnál nem találhatsz jobb terapeutát?
Egy friss kutatás szerint nemcsak a terápiás kutyák, hanem a kedvtelésből tartott ebek is jótékony hatással vannak a mentális egészségre.
Gondoltad volna, hogy a kutyákat is érintheti a stresszevés?
Állandóan enne a kutya? Egy kutatás szerint kedvenceinknél sem ritka az érzelmi evés. Tudj meg többet a témáról!
A kutya arckifejezései – Miről mesélnek a fülek?
Kicsi, nagy, kerek, háromszög alakú, felfelé mutat vagy lelóg - ahogy a kutya tekintete, úgy füle és fültartása is rengeteg dolgot elárul érzelmi állapotáról, szándékairól. Tudj meg többet!
Geomágneses viharok – Milyen hatással lehetnek a kutyákra?
A tudomány is elismeri, hogy kedvenceink nagyfokú érzékenységet mutatnak a geomágneses változásokra. Mire számíthatunk és hogyan segíthetünk nekik ebben az időszakban?
Ezekből a jelekből tudhatod, hogy tényleg nagyon szeret a kutyád
Jó érzés szeretni, és annak is nagyon tudunk örülni, ha viszontszeretnek minket. De miből tudhatjuk, hogy kutyánk is így érez irántunk?