Vakvezető ABC – E, mint engedelmesség
2015. augusztus 21., 06:00
Szerző: Horváth Nikoletta
Kategória: Jó tudni!
Az engedelmesség alapvető elvárás minden kutyánál. Különösen fontos ez a vakvezetők esetében: számtalan szituációban kell megőrizniük hidegvérüket, ösztönükkel ellentétesen cselekedve, gazdájukra hallgatva. Az ül, fekszik, lábhoz parancsok a tanítás elemi részét képezik, ahogy a helyben maradás is.
Hiába zseniális vezető a négylábú, hogyha rakoncátlan, engedetlen magatartásával képtelen a közös munkára. Márpedig a különböző helyzetekben fontos, hogy a segítő mindenben gazdája utasítását kövesse. Elég egy egyszerű, bolti bevásárlásra gondolnunk. Az ösztön azonnal szaglászásra, evésre hívja a derék ebet, míg a hám, a regula érzékelteti vele, hogy most nemet kell intenie vágyainak. Sőt! Ha helyben kell kivárnia a hétvégi nagybevásárlást, akkor mindezt egy morranás nélkül kell megtennie. Hatalmas bajban lenne a gazdi, hogyha kutyája tudása bizonytalan lenne, és mondjuk helyben maradás helyett helyben kúszást mutatna be. Volt már erre példa. A leülés, lefekvés is fontos, sőt mindennapos feladata egy vezetőnek.
Az engedelmesség talán egyik legsarkalatosabb pontja a behívás. Amikor a négylábúról lekerül a hám, megszűnnek a korlátok, mehet a „viháncolás”, farokcsóválós rohangálás, szaglászás, mókázás a többiekkel. Ebből az extázisból nem könnyű egy szimpla „gyere ide” kiáltással kiszakítani. Hiszen ki hagyná ott a svédasztalt egy falat száraz kenyérért? Mégis, stabilan működnie kell a behívásnak, különben a gazda nem engedheti el segítőjét, szinte sehol - ezzel pedig gyakorlatilag behatárolja a vakvezető kutya szabad terét, pihenését, szórakozását.
A kikapcsolódás biztosítása ugyanis létfontosságú. Amikor a heveder végre lekerül a derék ebről, fontos, hogy kipihenhesse magát. Míg az embereknek egy díványra dőlés is elegendő lehet, addig a kutyáknak a mozgás, a többi társsal való kontaktus az, ami igazi, felhőtlen boldogságot ígér. Persze ilyenkor is fontos az összhang, de nincs is annál jobb érzés, mint az egész napos munkában derekasan helytálló kedvencet gondtalanul szaladni látni a többi ebadta társaságában.
Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről
kérünk lájkold Facebook oldalunkat!
Indexkép forrás: www.pweb.com
Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?
Vigyük-e a kölyköt iskolába?
Egy friss kutatás azt vizsgálta, milyen hatással lehet a kutya későbbi viselkedésére, ha már kölyökkorában ellátogatunk vele az iskolába.
Mennyire etikus szobakennelbe zárni a kutyát?
Mentális gondokat is okozhat a hosszabb időn át tartó bezártság, nem beszélve arról, milyen problémákat vet fel a kutyák általános jóléte, egészsége szempontjából.
Egyedül otthon – Így teheted színesebbé kutyád számára a magány óráit
Legszívesebben a nap minden percét együtt töltenénk imádott kedvencünkkel, ám sokunk számára ez sajnos nem lehetséges. Mivel varázsolhatjuk komfortosabbá az egyedüllét idejét?
Miért kaparják a földet a kutyák kis- és nagydolguk után?
Mintha balettmozdulatokat gyakorolna... Mókás látvány, ahogy kedvencünk mindent beleadva próbálja elfedni végtermékét. Tényleg erről van szó? Normális viselkedés, vagy aggódnunk kellene miatta? És egyáltalán: miért csinálja?