Vakvezető ABC – Sz, mint szakszerű S, mint segítség
2016. április 27., 06:00
Szerző: Horváth Nikoletta
Kategória: Jó tudni!
„Segíthetek?” – az első lépés ahhoz, hogy közeledjünk bajba jutott embertársunk felé. A kérdés, amely megelőzi a tettet. Eddig rendben is vagyunk, de hogyan tovább?
A vakvezető kutyák zsenialitása szinte felbecsülhetetlen. A közlekedés során jelentkező problémák többségét mindenféle külső ráhatás nélkül, tökéletesen megoldják. Kerülgetik az akadályokat, bejelzik a padkákat, útvonalakat keresnek, egyszóval vezetik látássérült gazdáikat a cél felé. Adódhatnak, azonban olyan szituációk, amikor a gazdának szüksége van a külső segítségre, s ilyen helyzetben nem mindegy miként közelít a segítő. Az aranyszabály, amire már egy előző cikkünkben is kitértünk, hogy a hám „érinthetetlen” terület. A kutyust nem szabad rángatni, megfogni, elhúzni stb. az irányítás a gazdi kezében van.
A megszólítás nagyon lényeges. „Segíthetek” a kérdés, amivel tényleg megalapozunk mindent, hiszen lehet, hogy csak mi értelmeztük rosszul a helyzetet, s a páros mondjuk csak várakozik. Ha zöld utat kapunk, akkor mérjük fel a problémát, és ha kell fizikailag is segítsünk. Senki sem szereti, ha rángatják, úgyhogy a legjobb, hogyha az érintett karol a segítőbe, vagy fordítva. Engem nem egyszer a kabátomnál fogva próbáltak „vezetgetni”, mondanom sem kell maradandó élménnyel gazdagodtam… Vakvezető kutya esetében, azonban sokszor elegendő lehet az irányokat mondanunk. Ilyenkor nincs szükség a fizikai kontaktusra, mivel a kutyus veszi át a stafétát, mi egy lépéssel lemaradva tudjuk koordinálni az eseményeket.
Az „erre, arra, itt, ott” stb. szavak kerülendőek, hiszen egy látássérült ember számára ezek semmitmondó információk. A balra, jobbra stb. már sokkal konkrétabb megnyilvánulás. Ha a fenti „szabályokat” megpróbáljuk szem előtt tartani, akkor biztosak lehetünk abban, hogy a segítségünk nyitott szívekre talál.
Indexkép forrás: huffingtonpost.com
Cikk első megjelenése: 2015. május 02.
Te is úgy érzed, hogy a kutyádnál nem találhatsz jobb terapeutát?
Egy friss kutatás szerint nemcsak a terápiás kutyák, hanem a kedvtelésből tartott ebek is jótékony hatással vannak a mentális egészségre.
Túlságosan is barátságos volt rendőrkutyának – Ma már életeket ment a labrador
Pályáját kábítószer kereső kutyaként képzelték el, de kedvessége miatt alkalmatlannak nyilvánították erre. Roger kutató-mentőnek tanult tovább, és elképesztő tehetséggel szimatolja ki a romok alatt rekedt embereket.
Történelmet írt egy vakvezető kutya, amikor megjelent a Golden Globe díjátadón
Miss Ingrid, a fekete labrador csóválva vonult be a vörös szőnyegen gazdája mellett.
Négylábú életmentők a világháborúban: a vöröskeresztes kutyák
Az első világháborúban a brit Vöröskereszt csapatait speciálisan képzett kutyák egészítették ki, hogy a csatamezőn bajbajutott katonák segítségére legyenek. Ez az ő történetük.
Gesztenye, a labrador is diplomát kapott gazdijával
Emléklapot kapott gazdija diplomaosztóján Gesztenye, a vakvezető kutya is, aki minden lépésénél segítette szeretett gazdáját az egyetemen.