Vakvezetőt örökbe?
2015. szeptember 18., 06:00
Szerző: Horváth Nikoletta
Kategória: Jó tudni!
A közösségi portáloknak hála az ország kutyakiképző intézményei folyamatosan posztolhatják az aktuális híreket. Nemegyszer merül fel a lehetőség, hogy egy képzés alól kivont, vagy lenyugdíjazott vakvezetőt örökbe lehet fogadni. De miért is jó választás egy segítőkutya?
A vakvezető kutyák kiképzése nagyon szigorú szabályok mentén zajlik. Engedelmességet, fegyelmet, rendet tanulnak, mindezt a szeretet motiválta tréningen keresztül. Emocionálisan hatalmas fejlődésen mennek keresztül. Persze a kiképzés nem minden esetben végződik sikerrel. Ez természetes. Minden kutya nem lehet alkalmas erre a feladatra, azonban az engedelmességet, a rendszert, a fegyelmet ugyanúgy elsajátítják, hiszen ez mindennek az alapja. Még az egyszerű „hobby” eb létnek is. Elvileg. Az iskolákban szerencsére gyakorlatilag is ez a helyzet.
Amikor egy tanoncról kiderül, hogy alkalmatlan a további munkára elég nagy dilemma elé kerül a képző intézmény. Mi legyen a négylábúval? Sajnos a vakvezetés már nem lehet cél, helyre szükség van, hiszen rengeteg vak ember vár a mancsnyi felmentő seregre. Az örökbefogadás, pontosabban az örökbeadás az egyetlen út, ami egyébként a legtökéletesebb alternatíva azoknak, akik nem kölyköt keresnek, hanem már inkább a komolyabb, engedelmes felnőtt kutyákra szavaznak. Egy, és két éves koruk között kezdődik meg a tréning, így még nagyon fiatalon kerülnek górcső alá az ebek. Egy szó, mint száz: fogékony korban kerülhetnek új gazdához, ha a vakvezetésről kiderül, hogy nem tappancshoz álló feladat.
A másik esetben kiöregedett, lenyugdíjazott kutyusokról beszélünk, akik végig sofőrködték az egész életüket. A nyugodtság, fegyelmezettség alapvető ismérvük, s igaz idősebb kutyát már nehezebb alakítani, szeretettel minden megoldható. A biztonságot, megérdemelt pihenéssel telt nyugdíjas éveket pedig bárki képes megadni, aki szeretettel fogadja be a derék, hűséges ebet.
Abban biztosak lehetünk, hogy a képzés alól kivont, vagy kiképzett, de lenyugdíjazott kutyák magas érzelmi intelligenciával rendelkeznek, ember, és állatszeretőek, és nem vágynak másra csak törődésre, foglalkozásra, és szeretetre. A fiatal kutyák esetében különösen fontos a mentális „lekötés” a séták mellett, míg egy öreg kutyánál a könnyedebb kirándulások mellett egy pihe-puha kutyaágy lehet a legnagyobb ajándék.
Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről
kérünk lájkold Facebook oldalunkat!
Indexkép forrás: wikipedia.org
Szívmelengető videó az Alzheimer-kóros bácsiról és kedvencéről
"Nagyon jó érzés, hogy van valakid, aki ennyire szeret odabújni hozzád."
Kékesen csillog a kutya szeme – Mire utalhat ez a tünet?
Ahogy öregszik kedvencünk, gyengülhet a látása. Mintha homály fedné szemeit, vagy valami másról van szó?
Idős kutyát fogadnál örökbe? Van 5 remek érvünk mellette!
Egy mentett őszpofi hálája egy életen át elkísér. Szívmelengető érzés tudni, hogy annyi nehézség után hátralévő éveit nyugalomban és szeretetben élheti le melletted. Annyi mindennel gazdagodhat életünk, ha egy kisöreget választunk!
Tényleg hajlamosabbak a fajtatiszta kutyák a betegségekre?
Vagy ha megfordítjuk a kérdést: egészségesebbek a keverék kutyák, mint fajtatiszta társaik? Egy friss tanulmány szerint téves ez a feltételezés. Lássuk, mit mutatnak az adatok!
Megható találkozás: 13 év után találkozott újra a kutya testvérpár
10 perc séta után viszont éppen olyan látványt nyújtottak, ahogy a parkban bandukoltak együtt, mint "két öreg lélek, akik már nagyon régóta ismerik egymást”.