Véradás kutyáknál - Te is segíthetsz kedvenceddel - Jó tudni!
A kutyabarát helyek szakértője, a kutyabarathelyek.hu

Összes      Friss      Ajánló      Állatvédelem      Egészség      Jó tudni!      Könnyű      Közérdekű      Kreatív      Nevelés      Utazás

Véradás kutyáknál - Te is segíthetsz kedvenceddel

Országos véradó donor adatbázis elkészítéséhez várják a jelentkezőket


2019. augusztus 19., 13:00


Szerző: M.Lilla


Kategória: Jó tudni!




Egészséges vérünk életmentő lehet egy másik személy számára, rendszeres véradással hozzájárulhatunk embertársaink gyógyulásához. Kutyáinknak ugyanígy szükségük lehet vérdonorra. Íme a legfontosabb tudnivalók!



A véradó kutyák segítsége életmentő lehet fajtársaik számára egy súlyos vérveszteséggel járó baleset, műtét, fertőzés vagy daganatos betegség kezelése, gyógyítása során. Ennek ismeretében ma már egyre több kutyatulajdonos dönt úgy, hogy állatorvosukkal összefogva egészséges kedvenceik vérét adományozzák a szükséget szenvedő kutyáknak.

Egyetlen véradás akár 3-4 kutya életét is megmentheti!

 

Minden kutya adhat vért?

A véradó kutyákkal szemben felállított követelmények változóak lehetnek, de általánosságban az alábbi feltételeknek kell megfelelniük:

 

  • testúlya legalább 25 kg
  • minimum 1, legfeljebb 7 éves
  • lehetőleg ivartalanított kutya legyen (szukák esetében még nem ellett)
  • nem esett át komoly betegségen és nem áll gyógyszeres kezelés alatt
  • vérképe alapján egészségesnek nyilvánítják (Babéziára, Lyme-kórra és egyéb súlyos betegségekre utaló jelek nincsenek jelen)
  • szívféreg-tesztje negatív, megelőzésképpen megkapta a szükséges tablettát
  • rendelkezik az előírt oltásokkal és rendszeresen féreghajtják
  • nem esett át vérátömlesztésen
  • lehetőleg nyugodtabb jellemű, rendelőben, autóban jól viselkedik

 

Egy büszke véradó kutya:
Egy büszke véradó kutya: "Megmentettem egy életet"
Fotó: edmontontalks.news

 

Milyen az ideális véradó kutya?

Az ideális véradó kutya barátságos, egészséges, a klinikai vizsgálatok alapján értékei a normális tartományon belül vannak. Ha ivaros szukáról van szó, a vemhesség ténye kizáró ok, ugyanígy az is, ha korábban már ellett. Mindkét nemre érvényes, hogy a kutya a donációt megelőző 10-14 napon belül nem kaphat oltást, nincsen fertőzése, parazitája, veleszületett vérbetegsége.

 

Hogyan zajlik a véradás?

A véradás általában 10-30 perces időtartamot vesz igénybe. A kutyát felteszik a vizsgálóasztalra, lefektetik az oldalára, simogatással nyugtatják. Lehetőség szerint kerülik a szedálást, amely egy megbízhatóan nyugodt, engedelmes kutya esetében nem is szükséges. Bódításban és altatásban lévő kutyától is lehet vért venni, de a kutya szervezete számára megterhelőbb ez az eljárás.

 

A vért egy könnyen hozzáférhető területről veszik le, ez általában a nyaki véna, de ha körülményes, akkor a mellkasi vagy hátsó lábon található vénát is használhatják e célra. A felületi véna körül egy kis részt leborotválnak, fertőtlenítik a területet, majd egy tűvel leveszik a szükséges mennyiségű vért. A legtöbb kutya nem vagy alig érzékeli a szúrást. A vért fecskendőben vagy standard tasakban gyűjtik, amely egy speciális véralvadásgátló anyagot tartalmaz.

 

Véradást követően megindul a vérképzés a kutya szervezetében. A donorokat megitatják, a folyamatosan biztosított folyadékutánpótlás mellett ízletes jutalomfalatokkal is ellátják őket. Mivel az eljárás fehérjevesztéssel járhat, fontos, hogy a rendszeresen vért adó kutya megfelelő mennyiségű fehérjével dúsított táplálékot kapjon. Véradást követően enyhe duzzanat vagy elszíneződés tapasztalható az adott területen, ez azonban néhány napon belül elmúlik.

 

Véradó kutyák - életmentő segítség
Véradó kutyák - életmentő segítség
Fotó: real-fix.com

 

Mennyi vért vesznek le?

Standard véradásnál egy egységnyi (kb. 450 ml) vért vesznek le. Ezt egy 25 kg-os kutyából biztonságos módon ki lehet nyerni. A kisebb kutyákból természetesen kisebb mennyiséget vesznek le. A levett vért egyes állatorvosi klinikákon el is tudják tárolni. Laboratóriumi körülmények között részeire tudják bontani és különböző formában, például fagyasztott vérplazmaként tárolják. Utóbbi esetben egyetlenegy véradással két-három páciensnek is lehet segíteni.

 

Hogy érzi majd magát a kutyám a véradás után? Nem lesz rosszul?

A véradó kutyák minden esetben alapos állatorvosi vizsgálaton esnek át. A vizsgálat során igyekeznek kizárni minden olyan tényezőt, amely meggátolja a véradás lehetőségét. Megeshet, hogy a kutya gyengének érzi magát véradás után, ám a többségnek szinte fel sem tűnik a változás. Minden kutya másképpen reagál a véradásra, de sokkal gyorsabban épülnek fel belőle, mint a humán vérdonorok.

 

Milyen esetben lehet szükség transzfúzióra?

Nagymértékű vérvesztéssel járó baleset, tumoreltávolító műtét vagy mérgezés következtében a vérátömlesztés életmentő lehet. Esetenként az altatás is életveszélyessé válhat egy súlyosan legyengült szervezetű kutya számára, ezért az alkalmazható kezelési módok köre is jelentősen lecsökken. Ilyenkor a friss, egészséges vér óriási segítséget jelenthet! Előfordul, hogy a kutya immunrendszere megtámadja saját vörösvértesteit, ezért a vérátömlesztés elkerülhetetlenné válik, hogy megelőzzük a halálos kimenetelű vérveszteséget, míg az állatorvosi kezelés zajlik.

 

Amerikában már kutyák számára is létezik véradó mobil
Amerikában már kutyák számára is létezik véradó mobil
Fotó: troopervet.com

 

Vércsoportok és keresztpróba

Az emberekhez hasonlóan a kutyáknál is több, 8 fő vércsoport létezik. Típusát meg lehet állapítani egy speciális vérképből. Ideálisan, a véradó és a beteg kutya vércsoportja egyezik, de a humán orvoslástól eltérően az első véradás esetén kutyáknál kevésbé szigorúak a feltételek a tökéletes egyezést illetően. Második alkalommal azonban pontos vércsoport-meghatározásra van szükség. 

 

A keresztpróba eredménye egyértelműen jelzi, hogy a két kutya vércsoportja kompatibilis-e. Ez különösen akkor lényeges, ha a páciens már átesett vérátömlesztésen. A próba során a véradó vörösvértesteinek és a beteg savójának összeférhetőségét tesztelik laboratóriumi körülmények között. A szervezeten kívül megfigyelt reakció mértéke arra enged következtetni, hogy a szervezeten belül mekkora kockázattal kell számolnunk transzfúzió esetén.

 

Milyen gyakran adhat vért a kutyám?

A rövid időtartamon belül ismételt véradások anémiához, vagyis vérszegénységhez vezethetnek. Ha nem szükséges, lehetőleg kerüljük a gyakori véradást. Nem elhanyagolható szempont azonban, hogy a kutyák vére legfeljebb 35 napig életképes, ezért a készleteket folyamatosan pótolni kell. Ha egy kutya átesett a szükséges vizsgálatokon és megfelelő véradó alanynak bizonyult, általában 2-3 havonta

adhat vért.

 

Országos véradó adatbázis készül kutyák számára
Országos véradó adatbázis készül kutyák számára
Fotó: debra24.hu

 

Hazánkban is egyre több állatklinikán és rendelőben szerveznek speciális programot véradásra alkalmas kutyadonorok keresésére. Az általános egészségi és vérvizsgálat mellett kiszűrik az örökletes vérbetegségeket és a vér útján terjedő betegségeket is. Van, ahol ingyenes szolgáltatásokkal várják a véradó kutyákat, ez magában foglalhatja a chipezést, veszettség- és/vagy kombinált oltást, a rendszeres féreghajtást, és egyéb kedvezményeket a kezelések árából. Mégis, a legnagyobb ajándék maga a tudat, hogy megmenthettük egy bajban lévő kutya életét!

 


 

A debra24.hu csapata országos véradó donor adatbázis kiépítésébe kezdett idén. A programról ide kattintva olvashattok bővebben!

 

 

Az online felületen keresztül leadhatjátok a jelentkezési lapot is!

 


 

Ne feledjük: kedvencünket is bármikor érheti olyan baleset, melynek következtében a vérveszteség miatt életmentő lehet számára egy véradó kutya segítsége. Ha kutyánk megfelel a fenti előírásoknak, fontoljuk meg, hogy szükség esetén donorként tekintsünk rá!

Forrás: debra24.hu, dogblooddonors.com
Indexkép forrás: real-fix.com
Cikk első megjelenése: 2017. július 28.

Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről

kérünk lájkold Facebook oldalunkat!

 

Témába vág

3 napos programterv Zakopanéban kutyákkal 3 napos programterv Zakopanéban kutyákkal
Képzeld el, hogy egy varázslatos, hófödte fenyőkkel és hegyekkel körülvett szálláson ébredsz, ahol a hagyományos hegyi hangulat átjárja a tested. A napot egy kalandos barangolással indítod a kutyákkal, hogy feltöltődjetek, miközben ők egy igazi téli élményt élvezhetnek. Délután a szauna kellemes melege segít ellazulni, az estét pedig egy hangulatos étteremben töltöd, ahol a helyi ízek varázsolnak el. Ez az igazi Zakopanei élmény!

Hány százalékban farkas egy farkas-kutya hibrid? Hány százalékban farkas egy farkas-kutya hibrid?
Mi történik a genetikával, ha a farkas és a kutya párosodik? Hány százék "farkastartalmú" kutyát kapunk, és ez miként befolyásolja a kapott egyed tulajdonságait?

Te tartanál egy farkas-kutya hibridet? Te tartanál egy farkas-kutya hibridet?
A farkas-kutya hibrid (röviden hibrid) kifejezés a farkas és a házikutya párosításából származó utódokra utal. Egyesek összekeverik, és tévesen használják a farkaskutya-hibrid és a farkaskutya kifejezést. A kettő között fontos különbség van. A farkaskutya nem mindig hibrid, és gyakran olyan házikutya leírására használják, amely viszonylag frissen rendelkezik farkas felmenőkkel.

Ássa el magát az a gazdi, akinek beletört a bicskája a kutyájába? Ássa el magát az a gazdi, akinek beletört a bicskája a kutyájába?
Sok bántás éri azt, akinek meggyűlik a baja a kutyájával. ...és legtöbbször maguktól a kutyásoktól érkezik.

A hóviharban, összefagyva találtak rá az öreg kutyára - Ilyen boldogan várja a Karácsonyt A hóviharban, összefagyva találtak rá az öreg kutyára - Ilyen boldogan várja a Karácsonyt
Legalább másfél napja lehetett kint a dermesztő hidegben.

Állatok kedvence a Vauu vitamin

hirdetés (X)

Minősítés

Hogyan lehet minősített
kutyabarát helyed?

Minősítés és hirdetés – Tudj meg többet!

Tudj meg többet
tanúsító védjegyünkről!

Megismerem

Kedvenceink

Biztosítás

Kisállat biztosítás
bel- és
külföldön!
Gondoskodj kedvencedről!

Partnereink

AIRMAX Cargo Budapest Zrt.
 Ebugatta Irodakutya.com Praktiker

Hírlevél

A hírlevélre történő feliratkozással az adatvédelmi nyilatkozatot elfogadom.

kutyabarathelyek.hu - kezdőoldal Észrevételek
FaceBook Instagram Pinterest YouTube TikTok Kutyabarát hely
A tűzijáték miatti óvintézkedésekre figyelmezteti a kutyatartókat a főváros rendészeti igazgatósága Hírek - Címlapon
A tűzijáték miatti óvintézkedésekre figyelmezteti a kutyatartókat a főváros rendészeti igazgatósága
4+1 kutyás strand a Krk-szigeten Hírek - Címlapon
4+1 kutyás strand a Krk-szigeten