Veseelégtelenség kutyáknál
Veszélyes és végzetes
2015. February 15., 20:00
Szerző: RSM
Kategória: Egészség
Ugyanúgy, ahogy az embernél, a kutyánál is adódhat vizeletkiválasztási probléma. A vesebajoknak vannak jellegzetes tünetei, de alattomosan és félrevezetően alakulhatnak ki. Minél előbb fény derül a betegségre, annál nagyobb a túlélési lehetőség.
A legfontosabb tévhit, hogy úgy gondolják a gazdák, minél többet iszik és pisil a kutyájuk, annál jobban működik a vesék kiválasztása! A rengeteg ivás és vizeletürítés a vesebetegségek első tünetei is lehetnek!
Amikor szembesülünk azzal, hogy általános tüneteket produkál a kutyánk - vagyis rossz kedvű, nincs hangulata játszani, mozogni, nem eszik, sokat, vagy keveset iszik, illetve pisil - biztosan gyanakodhatunk valamilyen betegségre. A veseprobléma akkor körvonalazódhat a laikus számára is, amikor sápadtnak látjuk a nyálkahártyákat, a fogak kilazulnak, és roppant kellemetlen szájszaga lesz kedvencünknek.
Ebben az esetben gondolkodás nélkül fel kell keresni az állatorvost, mert a hirtelen kialakuló vesebetegség kezeletlenül a kutya életébe kerül néhány hét leforgása alatt!
Azért fontos a vesék épsége és egészsége, mert ez a páros szerv felel a méreganyagok kiválasztásáért, a megfelelő folyadék-háztartásért, a sav-bázis egyensúlyért, az elektrolit háztartásért, de még a vörösvérsejtek termeléséért is. Valamint hormonszint szabályozó szerepe van.
Ezért, ha a vesék károsodnak, az a kutya egész szervezetére hatással van.
A betegséget vizelet- és vérvizsgálatokkal, valamint ultrahanggal diagnosztizálják. Ezekből kiderül, hogy mennyire képes még dolgozni a vese, illetve milyen állapotban vannak a szervek.
Létezik idült, vagyis lassan kialakuló, illetve akut, gyors lefolyású vesebetegség is. Az idült állapotok a vizeletkiválasztási rendszer lassú leállási folyamatát jelenti. Ezzel az állapottal szembesülni nagyon nehéz a gazdának, mivel a kezelése hosszú időn át tart,
A kórházi ápolástól az otthon adott infúzióig és szigorú diétáig, nagyon gondos és pontos figyelmet igényel ez a kórkép, hogy a vesék állapota tovább ne romoljon.
Vesebetegségek esetén komoly gazda és állatorvos közti együttműködéssel biztosíthatunk csak élhető, tartalmas életet kutyánk számára.
Kínzó viszketés? Miért vakarózik állandóan a kutyám?
Nem jó érzés látni, amikor imádott kutyusunk szenved. Folyton viszket valamije, alig tud pihenni, türelmetlenné válik, nem tud figyelni... Szóval vacakul érzi magát. De mitől?
Betegségre is utalhat, ha a kutya folyton szomjas, túl sokat iszik
A fokozott szomjúságérzet gyakran átmeneti állapot kutyáknál, ám ha hosszabb időn át fennáll, vagy egyéb tünetek kísérik, jelezhet egészségügyi problémát. Tudj meg többet a lehetséges okokról!
A rák korai felismerése kutyáknál - 12 árulkodó jel
Kutyáinkat is érinthetik daganatos megbetegedések, ezért fontos, hogy tisztában legyünk azzal, mely tünetek jelentkezése esetén lehet rákra gyanakodni. Ehhez szeretnénk most egy kis segítséget nyújtani.
Szőlő és mazsola: mérgezést okozhatnak kutyáknál
Ízletes gyümölcsünk amennyire finom és egészséges számunkra, olyan komoly gondot okozhat kedvencünk esetében, ha jóízűen fogyaszt belőle. Mire figyeljünk és mit tegyünk, ha észleljük a tüneteket?
Mit tegyek, ha száraz a kutyám bőre?
Bár idős kutyusoknál gyakoribb, évszaktól függetlenül szinte bármely életkorban felléphet a bőrszárazság. Mi okozhatja, és hogyan segíthetünk kedvencünknek?