
Veseelégtelenség kutyáknál
Veszélyes és végzetes
2015. február 15., 20:00
Szerző: RSM
Kategória: Egészség
Ugyanúgy, ahogy az embernél, a kutyánál is adódhat vizeletkiválasztási probléma. A vesebajoknak vannak jellegzetes tünetei, de alattomosan és félrevezetően alakulhatnak ki. Minél előbb fény derül a betegségre, annál nagyobb a túlélési lehetőség.
A legfontosabb tévhit, hogy úgy gondolják a gazdák, minél többet iszik és pisil a kutyájuk, annál jobban működik a vesék kiválasztása! A rengeteg ivás és vizeletürítés a vesebetegségek első tünetei is lehetnek!
Amikor szembesülünk azzal, hogy általános tüneteket produkál a kutyánk - vagyis rossz kedvű, nincs hangulata játszani, mozogni, nem eszik, sokat, vagy keveset iszik, illetve pisil - biztosan gyanakodhatunk valamilyen betegségre. A veseprobléma akkor körvonalazódhat a laikus számára is, amikor sápadtnak látjuk a nyálkahártyákat, a fogak kilazulnak, és roppant kellemetlen szájszaga lesz kedvencünknek.
Ebben az esetben gondolkodás nélkül fel kell keresni az állatorvost, mert a hirtelen kialakuló vesebetegség kezeletlenül a kutya életébe kerül néhány hét leforgása alatt!

Fotó: dog-health-problems-online.com
Azért fontos a vesék épsége és egészsége, mert ez a páros szerv felel a méreganyagok kiválasztásáért, a megfelelő folyadék-háztartásért, a sav-bázis egyensúlyért, az elektrolit háztartásért, de még a vörösvérsejtek termeléséért is. Valamint hormonszint szabályozó szerepe van.
Ezért, ha a vesék károsodnak, az a kutya egész szervezetére hatással van.
A betegséget vizelet- és vérvizsgálatokkal, valamint ultrahanggal diagnosztizálják. Ezekből kiderül, hogy mennyire képes még dolgozni a vese, illetve milyen állapotban vannak a szervek.
Létezik idült, vagyis lassan kialakuló, illetve akut, gyors lefolyású vesebetegség is. Az idült állapotok a vizeletkiválasztási rendszer lassú leállási folyamatát jelenti. Ezzel az állapottal szembesülni nagyon nehéz a gazdának, mivel a kezelése hosszú időn át tart,
A kórházi ápolástól az otthon adott infúzióig és szigorú diétáig, nagyon gondos és pontos figyelmet igényel ez a kórkép, hogy a vesék állapota tovább ne romoljon.
Vesebetegségek esetén komoly gazda és állatorvos közti együttműködéssel biztosíthatunk csak élhető, tartalmas életet kutyánk számára.
A kutyák is lehetnek csiklandósak?
Elgondolkodtál már valaha azon, mit csinál a kutyád, amikor lábaival kalimpál, miközben a pocakját vagy hátát vakargatod? Lehet, hogy csiklandozza az érintésed?
Hasnyálmirigy-gyulladás kutyáknál – Tünetek és teendők betegség esetén
Változatos tünetei miatt nem mindig könnyű felismerni a betegséget, ám az állapot hamar súlyosbodhat, ezért mielőbbi állatorvosi ellátást igényel. Hogyan segíthetünk kedvencünknek?
Ehetnek a kutyák fahéjas ételeket?
Ki tudna ellenállni egy mennyei fahéjas finomságnak? Ugye, hogy még kedvencünk sem? De milyen hatással van rájuk a fahéj?
Előrehozták a karácsonyt, hogy a súlyos beteg kutya is ünnepelhessen
Riley, a 11 éves német dog elmondhatatlanul örült ajándékainak!
Az a fránya kutyaszag... 7 tipp, hogy csökkentsük a kellemetlen szagokat
Hm, itt valami bűzlik... Csak nem a kutya? De hiszen nem is koszos! Vagy mégis? Néhány egyszerű ötlet segítségével szerencsére útját állhatjuk a zavaró illatoknak.