Tudástár
Általában nehezen észrevehető, legtöbbünknek fel sem tűnik, mások pedig nem vesznek róla tudomást. Pedig éppen annyira súlyos fájdalommal, és következményekkel jár (bőrrák) kutyáknál, mint nálunk, embereknél.
Leggyakrabban a kopasz, vagy néhány milliméteresre nyírott szőrű ebeknél jellemző, de ugyancsak előfordul rövid, fehér, vagy világos bundájú kutyáknál.Jellemzően dalmatáknál, pitbulloknál, agaraknál, vizsláknál és kínai kopaszkutyáknál alakul ki. Ezeknek a fajtáknak nem elég, ha árnyékban tartjuk őket, és csak kevés időt töltenek napon. A napégés és bőrrák kialakulása ellen bizony őket is alaposan be kell kenni speciális naptejjel. Különös figyelmet igényel az orr, a fülek, a szájkörnyék, valamint az alhas.
A napégés három típusa, és jellemzőik
- Felületi, részleges leégés: Kizárólag a bőr legfelső rétegét érinti, kipirosodással jár. A szőr még kapcsolatban van a bőrrel, hólyagok nem keletkeznek. Az emberek elsőfokú égési sérülésének felel meg. Kezelése a szőr eltávolításával, fertőtlenítéssel, és nyugtató krémekkel történik.
- Mély, részleges napégés: A felszíni réteget viszonylag nagy felületen érinti, néhány ponton a mélyebb rétegek is sérülhetnek. A bőr kipirosodik, helyenként több hámréteg is megfigyelhetővé válik. A másodfokú égési sérüléshez hasonlítható, bár az emberen látható hólyagok nem jelennek meg. Mindenképpen kórházi kezelést igényel. Intravénásan folyadékot, és létfontosságú ionokat juttatnak a kutya szervezetébe, majd fertőtlenítik, és ellátják a felületet. Ha a bőrnek több mint 15%-a sérül, akár átültetésre is sor kerülhet.
- Teljes mélységű égés: Az emberek harmadfokú égési sérüléseivel feleltethető meg, ebből kifolyólag súlyos veszéllyel, és nagy fájdalmakkal jár. Az összes bőrréteget érinti, sőt, a kötőszöveti réteg alá is behatolhatnak a káros sugarak. Gyógyulási ideje nagyon időigényes, az ebek akár heteket is eltölthetnek egy állatkórházban, és még így sem 100%-os a felépülés.
Házi praktikák az enyhe napégés kezelésére
- Hideg borogatás: Vizezzünk be egy törölközőt, és tegyük a piros felületre. Hagyjuk rajta addig, amíg megszárad, majd ismételjük meg a folyamatot még néhányszor.
- Zablisztes, hideg vizes fürdő: Fürdessük meg az ebet hideg vízzel, ezzel jelentősen csökkenthető az irritáció. A vízbe zablisztet keverve enyhülnek a tünetek, a kutyát sem fogja zavarni a hámló, viszkető bőr. A fürdő után hagyjuk magától megszáradni a négylábút. Az eljárás napjában többször megismételhető, amíg láthatóak a tünetek.
Ha észrevesszük, hogy kutyánk leégett a napon, akkor annak súlyosságától függően forduljunk orvoshoz, vagy alkalmazzuk a házi praktikákat. Ha az eb fájdalmat jelez, és a kipirosodott terület viszonylag nagy, akkor válasszuk az azonnali orvosi ellátást, mielőtt romlik az állapota, esetleg belázasodik!
Korábbi cikkeinkben a hőséggel kapcsolatban kifejtettük a hűtési lehetőségek, a forró aszfalt, a fürdőhelyek és a fürdési szabályok témáját is.
A teljes cikk ITT olvasható!
Forrás: www.dogs.thefuntimesguide.com