10 rémisztő tény a kutyák táplálásáról
2016. március 24., 06:00
Szerző: B.Zsófi
Kategória: Egészség
A kutyák 40%-a túlsúlyos, és manapság 46%-uk daganatos betegség miatt veszti életét, a szív és máj rendellenesség szinte járványszerű. Ahogy az emberek, úgy a kutya is „az, amit megeszik”. Tudd meg az igazságot a tévhitekről, és tápláld helyesen kedvenced!
A száraz és nedves kutyatáp gyorsétel
A gyorsételek okozzák a legjelentősebb egészségügyi problémákat az embereknél, és nincs ez másképp a kutyáknál sem. Csak a kutyakaja gyártó cégek gondolják úgy, hogy ez normális, és elfogadható. A kutyák és az emberek genetikai összetevői 75%-ban megegyeznek, ezáltal hasonlóak a táplálkozási igényeik is. Amit mi megteszünk a saját szervezetünkkel, azt megtesszük kutyánkéval is, csak az ő esetükben gyorsabb lefolyású a károsító hatás.
Az emberi étel jó a kutyáknak is
Annak ellenére, hogy mit állítanak a kutyasétáltatók, a kisállat takarmány forgalmazók, és sajnálatosan még egyes állatorvosok is, az emberi fogyasztásra szánt étel nem feltétlenül tesz rosszat a kutyának. Ezek a frissen elkészített, tápanyagban gazdag ételek sokkal inkább támogatják kedvencünk egészségét, mint állati fogyasztásra előállított társaik. Mielőtt belekezdenénk a főzésbe, járjunk utána annak a néhány különbségnek, ami kisállat, és ember táplálása között jelen van.
Nem feltétlen jó minőségű az a táp, amit az állatorvos drágán elad
Gyakran már az állatorvoslás egy része is üzletről szól. Ha a doki nem kimondottan a nyers, vagy főtt étel etetését pártolja, akkor valószínűleg leszerződik egy jól fizető tápos céggel. Minél inkább profitál az eladásokból, annál jobban befolyásolhatja az adott típus a véleményét.
A nagymértékben feldolgozott gyorsételek bizonytalan eredetűek
A kutyáknak szánt táplálékok gyakran tartalmaznak elhullott, beteg, haldokló, vagy mozgásképtelen állatok húsából származó összetevőket. A mennyiség, és a megfizethető ár kedvéért hozzáadnak egy kis vegyszerezett és fertőzött kukoricát is.
A száraz táp nem tisztítja a fogakat
Három éves kor fölött a legtöbb kutyának vannak fogproblémái. Közülük a legtöbben száraz tápon élnek. Ha el szeretnénk kerülni a fogmosást, akkor érdemes lecsökkenteni a tápadagot, és mást is adni az ebnek.
A zacskóra írt „kiegyensúlyozott” és „teljes” szavak nem feltétlenül az optimálist jelentik
A kiegyensúlyozott azt jelenti, hogy az étel a lehető legkevesebb egészségkárosító tényezővel rendelkezik az átlagos kutya számára. Ezek az élelmiszerek csak egy rövid időre nyújtanak elegendő tápanyagot kedvencünk számára, egyes enzimeket és tápláló összetevőket hiányolni fog a szervezet. Természetesen a kiegyensúlyozott, még mindig jobb, mint a nem kiegyensúlyozott, de nem elégséges.
Ha ugyanazzal etetünk minden nap, az hat a bevitt tápanyagok mennyiségének
Ha egész életünkben kukoricát, és csirke szárnyat ennénk, hamar lebetegednénk az alacsony vitamin, és ásványianyag tartalom miatt. Mindkettő hiánya allergia kialakulásához vezethet. Nem hiába ajánlják a változatos táplálkozást. A kutyákra ugyanez igaz, de náluk oda kell figyelnünk a változtatások hatásaira. Ha megfelelően tápláljuk a kutyust, és hozzájut az összes szükséges tápanyaghoz, akkor nem fog negatívan hatni a szervezetére az ételek típusainak változtatása.
A száraz nem jobb, mint a konzerv
A száraz táp olyan, mint egy megszárított, megsütött étel, és mivel magas hőhatás érte, kevés benne a tápanyag. A konzerv ezzel szemben friss. Persze egyik sem tökéletes, a friss, általunk főzött, vagy nyersen adott étel a legjobb. A második a listán a szárított, vagy fagyasztott táplálék.
Néhány általános étel végzetes lehet a kutyánk számára
A főtt csontok, és a rágnivaló szárított nyersbőrök fogyasztása műtéti beavatkozáshoz is vezethet. A gabonából készült jutalmak allergiás reakciókat válthatnak ki. A hagyma, a szőlő, a csoki, és a népszerű nyírfacukor vagy Xylit mérgezést okoznak.
A kukorica gyilkol
A legtöbb olcsó, de gyakran még a drágább táp is tele van kukoricával. Nem elég, hogy a kutya emésztése nem alkalmas a növényi tápanyagok feldolgozására, de arra végképp nem hivatott, hogy a fertőzött, vegyszerekkel teli, vagy GMO-s kukorica összes káros anyag tartalmát kiválassza. Ha mindez még nem lenne elég, a kukorica magas fruktóz, kukoricaolaj, és kukoricaszirup tartalma miatt hizlal. Vajon miért van ennyi túlsúlyos, és cukorbeteg kutya az utcán?
Belegondolva, hogy a kutya étrendje évekkel hosszabbíthatja meg az életét, érdemes venni a fáradtságot, és főzni neki is, ahogy a család többi tagjának. Nem vesz sok időt igénybe, de garantáltan egészséges élete lesz kedvencünknek, és elkerülheti az állatorvost.
Forrás: dogsnaturallymagazine.com
Indexkép forrás: madmikesamerica.com
Cikk első megjelenése: 2016. március 24.
Kullancs kiszedése a kutyából – Így távolítsd el biztonságosan!
Kullancs van a kutyán? Nem kellemes látvány. Valahogy mégis ki kell szednünk, hiszen az apró élősködő súlyos fertőző betegségeket hordozhat. Ezért is fontos tudnunk, hogyan lehet gyorsan és helyesen eltávolítani a kullancsot. Lássuk a lépéseket!
Ehetnek a kutyák pisztáciát?
Kedvelt ropogtatnivalónk, a pisztácia, nemcsak ízletes, de tápanyagokban is bővelkedik. Már néhány szem elfogyasztása is extra energiát adhat, hála magas zsír- és kalóriatartalmának. Éppen ezért megfontolandó, hogy adjunk-e belőle kutyánknak. És ha igen, mennyit?
Minden kutya csirkeallergiás. Minden kutya csirkeallergiás?
Ha kutyaeledelt keresel kedvencednek, hirdetések tömkelege ígér csirkementes tápot. Valóban ekkora a probléma a csirkével?
Te is úgy érzed, hogy a kutyádnál nem találhatsz jobb terapeutát?
Egy friss kutatás szerint nemcsak a terápiás kutyák, hanem a kedvtelésből tartott ebek is jótékony hatással vannak a mentális egészségre.
Honnan tudom, hogy lázas a kutyám?
És mit tehetek, hogy segítsek neki?