3 dolog, amivel a legtöbb gazdi kedveskedni akar kutyájának, ám inkább árt vele
2020. december 05., 15:15
Szerző: S.Zs.
Kategória: Jó tudni!
Imádjuk őket, és mindent megtennénk értük - és a lehető legtöbb módon éreztetni is akarjuk ezt velük. Kutyáink azonban nem biztos, hogy ugyanúgy értelmezik a jeleket, mint mi - néhány ilyen szeretet-kimutatási módszerünkkel sokszor többet ártunk, mint használunk…
Nem kérdés, hogy minden gazdi teljes szívéből szereti kedvencét, annak összes jó és rossz tulajdonságával együtt. Az sem, hogy bármit megtennénk értük. De hogy tudjuk ezt a szeretetet kimutatni feléjük, hogy ők is érezzék azt? Rengeteg módja van, ám sok gazdi mégis a rossz utat választja. Ennek oka lehet az, hogy önkéntelenül is olyan gesztusokat teszünk kutyáink felé, mint embertársaink irányába - ám a két fajnak teljesen más a nyelve, így sajnos nem érünk célt vele. Sőt. Sokszor ártunk kutyánknak.
Nyugodj meg, semmi baj! Gyere, bújj a Gazdihoz! Megvédelek!
Tűzijáték, nyári vihar, mennydörgés, és még sok ijesztő dolog vesz körbe minket, ami kutyánkban félelmet kelthet. Egy rémült kutyus a legtöbb esetben odarohan a gazdihoz, a falkavezéréhez védelemért. És mit tesz a Gazdi? Ahogy embertársával, esetleg gyerekével tenné, átöleli, megsimogatja, csitítgatja, hogy nem lesz semmi baj, a Gazdi megvéd… Egy kétlábú ettől könnyen megnyugszik, már csak azért is, mert a szavaink értelmét elfogadja, megbízik szavainkban. Ám kedvencünk ebből azt fogja leszűrni, hogy a Gazdi is megerősíti a gondolatát, hogy félni kell attól a bizonyos dologtól. Hiszen kapásból védelmére kelt. Legközelebb is félni fog tőle, legközelebb is rohan a Gazdihoz… Ne adjunk igazat neki, így megtanulja, nem kell azzal a “félelmetes” dologgal foglalkozni - hiszen a gazdi sem ijedezik tőle.
Egy falat szeretet kiskedvencemnek is
Szeretsz engem? Néz itt egy kis nasi - akár egy jó nagymama, igaz? Nehéz ellenállni a hatalmas, könyörgő szemeknek. Kutyáink mesterien képesek előadni az éhezőt, ám nem szabad bedőlnünk nekik. Nem éhesek állandóan, azonban pontosan tudják, mivel vehetik rá a Gazdit a finom falatokra. A mi feladatunk ellenállni a kunyizó pillantásoknak. Attól, hogy megtagadjuk tőle a plusz nasit, még ugyanúgy szeretni fog minket. Nem elhanyagolható szempont az sem, hogy ezzel az egészségüket is megkíméljük: túl sok kutya él a világban, aki gazdija gyengesége miatt küzd kóros elhízással, ami jelentősen csökkenti élettartamát.
Ölben hordalak, így megvédelek és szeretgethetlek
Részben divatból, részben túlféltő gondoskodásból sok gazdi felkapkodja kutyáját és inkább ölben, a karjában, vagy hordozóban cipeli. Bármi is az oka a felvételnek, nem teszünk jót vele kutyánknak (tekintsünk most el a közvetlen veszélyhelyzettől, amikor esetleg indokolt lehet a felvétel). Ha folyton karban hordozzuk kutyánkat, megfosztjuk a szabad mozgás örömétől és jótékony hatásaitól. Karunkból nézelődve nem fog tudni találkozni, megismerkedni más kutyákkal. Jó ez neki? Nem igazán. Nem csak a mozgáshiány és az ebből eredő elhízás lesz a következmény, hosszú távon komoly viselkedési problémák is kialakulhatnak. Ez mindkettőnkre nagyon káros. Jobbat teszünk kutyusunknak, ha hagyjuk felfedezni a világot, ismerkedni más kutyákkal.
Rengeteg más mód van arra, hogy kimutassuk szeretetünket kutyáink felé. Találjuk meg az ő szeretetnyelvüket és ennek megfelelően viselkedjünk velük. Így biztosan tudni fogják, hogy érzünk irántuk.
Forrás: barkpost.com
Cikk első megjelenése: 2019. január 23.
Hogyan nyerjük el a bizalmát egy bántalmazott kutyának?
Bizalom és biztonság - két különleges fogalom, mely alapvető egy harmonikus kutya-gazdi kapcsolatban. De hogyan érhetőek el egy traumán átesett kutya esetében?
A kutyád pontosan tudja, hogyan érzel
Nemcsak szavainkra és tetteinkre figyelnek, de érzelmi állapotunkkal is tisztában vannak. A kutyáknak ugyanis megvan az a fantasztikus képessége, hogy ránk hangolódva egészen apró rezgéseinkből „olvassanak”. Ugye Te is érezted már ezt?
A kistestű kutyák védelmében
Attól, hogy kicsi, még ő is kutya, gazdag érzelmi világgal. Vannak dolgok, amiket szeret, és vannak olyanok is, amiket nem. Például a kéretlen simogatást. De miből is gondoljuk, hogy ők aztán biztosan szeretnek barátkozni, hiszen "picik és cukik"?
Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?
Hihetlenül édes a kiskutya, ahogy legjobb barátját várja az ajtóban
Theo és Coco kutyusok az első pillanattól fogva rajonganak egymásért. Szívmelengető videójuk láttán garantált a mosoly!