
5 tipp, hogy a kutyás strandolás felhőtlen legyen!
2022. június 14., 06:30
Szerző: S.Zs.
Kategória: Jó tudni!
Bár az időjárást befolyásolni nem tudjuk, tehetünk azért, hogy a strandolást ezen kívül semmi ne árnyékolja be. Legyen a kutyabarát strandon eltöltött idő a kutyusnak és a gazdinak is élmény!
Végre itt a nyár, az ilyenkor megszokott meleg időjárással együtt. Nincs is ilyenkor jobb, mint együtt hűsölni a vízparton kedvencünk társaságában! Készüljünk fel előre: íme, néhány tipp, hogyan készüljünk a kutyás strandolásra, és mire kell figyelni a parton!
#1 A megfelelő strand kiválasztása
Az első lépés, hogy megfelelő helyszínt keressünk. A kijelölt kutyastrandok között is van különbség: van, amelyik akár egész napos kinn tartózkodásra is alkalmas, lévén nagy területen fekszik, van elég árnyék, ahova be lehet húzódni, stb. Vannak olyan kutyastrandok is azonban, amik inkább egy-egy gyors pancsolásra, a kutya lehűtésére alkalmasak inkább. Persze megvan az a lehetőség is, hogy olyan természetes vizet, vízpartot válasszunk, ahol nincs kijelölt strand (se kutya-, se humán strand), és kihelyezett tábla sem tiltja a fürdőzést. Ebben az esetben azonban érdemes utánajárni, ki a terület tulajdonosa, érvényben van-e bármilyen tiltás a kutya úsztatására vonatkozóan.

Fotó: Unsplash - Elisa Kennemer
#2 A strandolós csomag összekészítése
Lesz pár plusz dolog, amit be kell pakolni, ha a kutyánk is velünk tart a partra. Attól függően, milyen vizet választottunk, vinnünk kell magunkkal vizet és itató tálkát a kutya számára. Édesvíz melletti időtöltéskor ez könyebben megoldott, hisz ha tiszta a víz, kutyánk egyszerűen olthatja szomját. Ugyanakkor ha a tengerre indulunk, abból kutyusunk nem fog tudni inni - a megfelelő hidratálás azonban elengedhetetlen!
Emellett hasznos egy plusz törölköző a kutya számára, de ne felejtsük el a játékát, kakizacsikat és a pórázt se! Hasznos lehet egy napernyő, vagy árnyékoló sátor is. Ha a kutyánk imádja a vizet, ám nem túl jó úszó, érdemes lehet kipróbálni egy direkt kutyákra készült mentőmellényt. (Ennek a tengernél is jó hasznát vehetjük.)

Fotó: ocregister.com
#3 Kutya a vízben
Ahogy nálunk, gazdiknál is szabály, úgy kutyáinknál is: felhevült testtel ne engedjük egyből "fejest ugrani" a vízbe!
Nem minden kutya vízimádó: ne erőltessünk rá semmit, legyünk türelmesek! Nagyon fontos: ne fröcsököljük, ne dobjuk a vízbe, különösen, ha kutyánk még "kezdő strandoló", és még csak ismerkedik a vízzel, az úszással.
#4 Túlhevülés, hőguta
Ne felejtsünk el rápillantani a kutyánkra, hogy minden rendben van-e, vegyük észre a figyelmeztető jeleket (reméljük, nem fog ilyen jelentkezni, de ha mégis, ismerjük fel időben!) A túlzottan gyors lihegés, a vörössé váló nyelv, a ragacsossá vált nyál mind a hőguta jelei lehetnek. Különösen figyeljünk oda a nyomott orrú kutyusokra, illetve az idős ebekre. Ügyeljünk rá, hogy legyen pihenés is az úszás és a parti játékok ideje alatt, hűsöljünk is velük az árnyékban.
Amennyiben a strand homokos, a tappancsokra is figyelni kell, hiszen a finom homok, és a kövek is nagyon fel tudnak forrósodni. A nagyon világos bőrű, rövid szőrű kutyák esetében a napégés sem lehetetlen.
#5 Figyeljünk egymásra!
Nem minden kutya egyforma, hát még az emberek. Kövessük az élni, és élni hagyni elvet strandoláskor is, hogy mindenkinek élvezetes legyen a pihenés! Ha épp nincs is mellettünk, mert vidáman játszik a többiekkel, szemünk azért mindig legyen a rajta! Ne hagyjuk, hogy másokat zavarjon - ha úgy látjuk, hogy valakit, akár embert, akár kutyát zavar kedvencünk közeledése (még ha az barátságos szándékkal történik is), hívjuk vissza!
Ne feledkezzünk meg arról se, hogy a vízpart nem csak a miénk: rengeteg élőlény otthona, köztük számos védett fajé! Gondoljunk csak a vízi madarakra. Vigyázzunk rájuk is!
Indexkép forrás: Unsplash - Elisa Kennemer
Cikk első megjelenése: 2018. június 08.
Kutyás SUP-ozás? Így lehet!
Sokan vannak, akik szeretik házi kedvencük mindenhová magukkal vinni. A SUP-ozás viszont pontosan egy olyan sportág, ahol ez mostanára már-már teljesen megszokottnak látszik, hiszen a kutyás evezés egyre népszerűbbé vált. Ilyenkor azonban érdemes odafigyelnünk pár dologra, ha valóban azt szeretnénk, hogy számunkra és kedvencünk számára is egyaránt élmény legyen a SUP-ozás. Mik is ezek tehát?
Miért félnek egyes kutyák a víztől, és hogyan segíthetünk nekik túllépni rajta?
Napsütés, lengedező szél, nyár… Mi is lehetne kellemesebb kikapcsolódás, mint kedvencünk társaságában ellátogatni a partra és megmártózni a vízben. És ha ő másként gondolja?
Kánikula - így segítsünk kutyánknak átvészelni a hőséget
Kedvenceinket jobban megviseli a nagy hőség, mint minket. Nekünk, gazdiknak kell gondoskodnunk a megfelelő környezet biztosításáról, hogy megóvjuk kutyáink egészségét.
Súlyos szennyezés a Dunán - ne engedjük be kutyánkat a vízbe!
A szlovákiai Zólyombúcs közelében 400 köbméternyi fermentációs hulladék ömlött a Garam folyóba, mely Esztergom közelében torkollik a Dunába. Az érintett területeken nem tanácsos a fürdőzés, kutyánkat se engedjük be a vízbe!
Kutyás barangolások - Szarvas város: ahol mindig élményekben gazdag a kutyás nyaralás
Szarvas vízimádó kutyákkal szinte már-már kötelező uticél, ahol csak egyetlen negatív érzésünk lehet egy nyaralás alkalmával: az, amikor haza kell jönnünk.