7 jel, hogy kutyád nem érzi jól magát autózás közben
2024. április 20., 08:00
Szerző: M.Lilla
Kategória: Jó tudni!
Az utazási betegség létező dolog, de honnan tudhatjuk, hogy kedvencünk is ezzel küzd?
Utazási betegség – e szavak hallatán talán a tengeri betegségre asszociálunk elsőre, vagy arra a kényelmetlen érzésre, ami sokakat elfog, ha repülőre kell szállniuk. A szorongás és ijedtség mellett fizikai rosszullét is környékezheti az embert: hányinger, gyomorgörcs, gombóc-a-torokban, szédülés és még sorolhatnánk.
Szerencsére mindez ritkán fordul elő, amikor autóban utazunk, de akik megélik, azokat már előre rettegéssel töltheti el a gondolat, hogy autóba kell ülniük. Nincs ez másként kutyáinknál sem.
Lehet, hogy nem is kötnénk össze ezeket a tüneteket azzal, hogy kedvencünknek gondja van a kocsikázással. Éppen ezért fontos felismerni a jeleket, hiszen minél előbb utánajárunk, annál hamarabb tudunk segíteni a a kutyán. Az esetek java részében az utazási betegség okozója nem is annyira az autó mozgása, hanem a stressz.
Pedig mindenhonnan azt hallani, mennyire fontos, hogy kutyusunkat minél több helyre elvigyük, minél több dologgal megismertessük, hogy szociális készségeit felszínre hozzuk, erősítsük. Ha látja, érzi, hogy minden rendben van, megfelelő szoktatással képessé válhat arra, hogy (viszonylag) nyugodt tudjon maradni a legkülönfélébb helyzetekben is. Nem beszélve arról, mennyire felemelő érzés kutyusunk társaságában kimozdulni a természetbe. Ehhez szinte elengedhetetlen az autó vagy egyéb közlekedési eszköz (busz, vonat, villamos, metró) – na de honnan tudhatjuk, ha pocsékul érzi magát benne?
Mi okozhatja?
Lehangoló lehet a felfedezés, amikor várva-várt utunkon kedvencünk nyáladzani kezd, nyüszög, szemei kikerekednek, akár még a gyomortartalmát is „kidobja” az ülésre, vagy kiszállás után. Az utazási betegség létező, valós dolog, és nem is kell hozzá messze menni: egy párperces autózás közben is találkozhatunk vele.
A kölykök és a fiatal kutyák esetében gyakoribb a probléma, ahogy gyerekeknél is sűrűbben fordul elő, mint felnőtteknél. Ennek egyik oka az lehet, hogy a belső fülben lévő egyensúlyszerv szerkezete még fejlődésben van. Legtöbbjük idővel kinövi az utazási betegséget, sajnos azonban akadnak olyan ebek is, akik egész életükben küszködnek az autózással.
Ha új kutyusunkra rájön a rosszullét első kocsikázásaink alkalmával, valószínűleg az autó mozgása a „bűnös”, hiszen újdonságként hat a kutya szervezetére. Néhány alkalom után azonban elmúlik a dolog, főleg, ha autózás közben és utána is pozitív élmények érik a kutyust (séta a parkban, játék a barátaival, stb.). Ha ez elmarad, mert például kiszállás után egyből az állatorvosi rendelőbe megyünk, és tízből kilencszer ez az úticél, akkor sejthető, miért is lesz rosszul már a kocsikázás gondolatától is.
Milyen tünetek esetén gyanakodhatunk erre?
Utazási betegséggel küzdhet a kutya, ha az autóban:
- Gyakran ásít
- Erősen liheg
- Túlzottan nyáladzik
- Nyüszög, sírdogál
- Nyugtalan
- Kedvetlen, passzív
- Hányingere van, esetleg hány is
Ha ezeket tapasztaljuk kutyánkon, ne habozzunk segítséget kérni a témában tapasztalt kutyatrénertől és természetesen állatorvosunktól.
Forrás: barkandwhiskers.com
Indexkép forrás: Unsplash/@stevebruce
Cikk első megjelenése: 2023. november 14.
6 érdekesség a kutyák nyelvéről
A kutyák nyelve több szempontból is különbözik az emberi nyelvtől, mind szerkezetileg, mind funkcionálisan. Íme néhány lényeges különbség!
Honnan tudom, hogy lázas a kutyám?
És mit tehetek, hogy segítsek neki?
Kutyaegészség - A 10 leggyakoribb probléma, melyről tudnunk kell
Kedvencünk egészségének megőrzése érdekében jó, ha tisztában vagyunk a kutyákat érintő leggyakoribb betegségekkel. Gyógyulását is elősegíthetjük, ha időben felismerjük az árulkodó jeleket!
Ehetnek a kutyák fahéjas ételeket?
Ki tudna ellenállni egy mennyei fahéjas finomságnak? Ugye, hogy még kedvencünk sem? De milyen hatással van rájuk a fahéj?
Szerelem első látásra? A dugóban pillantotta meg egymást a két pitbull
Kedves videó egy váratlan találkozásról.