A dohányzás veszélyes kutyádra is! - Egészség
A kutyabarát helyek szakértője, a kutyabarathelyek.hu

Összes      Friss      Ajánló      Állatvédelem      Egészség      Jó tudni!      Könnyű      Közérdekű      Kreatív      Nevelés      Utazás

A dohányzás veszélyes kutyádra is!

2024. december 13., 06:30


Szerző: M.Lilla


Kategória: Egészség




Jelentősen megnőhet a rák és egyéb betegségek kialakulásának kockázata, ha a kutya dohányzó személlyel él együtt.



 

Szinte mindenki tudja, hogy a dohányzás káros. Súlyos betegségeket okozhat, amellett, hogy károsítja szerveink egészségét. A dohányzás – többek között – növeli a szívbetegségek, a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD), a tüdőrák, a hólyagrák, a stroke és az asztma kockázatát.

 

A KSH dohányzási szokásokat vizsgáló felmérése alapján „2019-ben minden harmadik férfi és minden negyedik nő dohányzott” Magyarországon. Riasztó adatok, ugye?

 

Azt azonban talán kevesen tudják, hogy nem kell dohányosnak lenni ahhoz, hogy a dohányfüsttel összefüggő betegségekben szenvedjünk. Pusztán a környezet megosztása valakivel, aki dohányzik, másodlagos dohányzásnak tesz ki minket, amely ugyanazokkal a kockázatokkal jár.

 

 

A dohányzás káros az egészségre - a kutyákra is
A dohányzás káros az egészségre - a kutyákra is
Fotó: Freepik/@master1305

 

 

A 2019-es adatok szerint „a nemdohányzók huszada napi szinten tartózkodott olyan helyiségben, nagyobbrészt az otthonában, ahol mások dohányoztak (a férfiak 6,3, a nők 4,9%-a).”

 

De vajon hány, ugyanabban a környezetben élő kutya van kitéve ugyanannak a füstnek és ugyanolyan napi egészségügyi kockázatoknak? Lehet, hogy a Te kedvenced is közéjük tartozik?

 

 

Elsőkézből és másodkézből származó füstexpozíció

 

A dohányzás hatásait tekintve háromféle kitettség létezik. Azok, akik belélegzik a dohánytermékek füstjét, „elsőkézből” veszik a füstöt a tüdejükbe. Amikor a füstöt kilélegezzük, vagy a cigaretta, szivar vagy pipa égő végéből terjed a szobában, azt "másodkézből" származó füstnek nevezik.

 

 

A cigarettafüstöt a kutyák sem kedvelik
A cigarettafüstöt a kutyák sem kedvelik
Fotó: aniforte.de

 

 

Azok, akik ezt a füstöt belélegzik, légzési problémáknak vannak kitéve, esetükben fokozott a rák, agyvérzés, korai öregedés és szívbetegségek kockázata, akárcsak a dohányosoknál.

 

Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (Food and Drug Administration - FDA) szerint egyetlen cigaretta csaknem 600 összetevőt tartalmazhat. Ha elégetik, ugyanaz a cigaretta több mint 7000 vegyi anyagot bocsát ki. Ezen vegyszerek némelyike ​​meglehetősen kellemetlen, és 93 szerepel az FDA „dohánytermékek és dohányfüst káros és potenciálisan káros összetevőinek” listáján.

 

Ez a halálos „vegyi közösség” magában foglalja az arzént, a benzolt, a szén-monoxidot, a nikotint, a higanyt, az ólmot és a hidrogén-cianidot. Ezek mindegyikét beszippantja a füstöt belélegző emberek vagy háziállatok tüdeje. Nem hangzik jól, igaz?

 

 

A dohányfüst részecskéi rátapadnak az ember arcára, hajára, kezére és minden felületre, amivel érintkezik
A dohányfüst részecskéi rátapadnak az ember arcára, hajára, kezére és minden felületre, amivel érintkezik
Fotó: Freepik/@master1305

 

 

Harmadkézből származó füst

 

Sajnos a károsodás nem szűnik meg a másodkézből történő dohányzásnál, mivel létezik az ún. harmadik kézből származó füst is. Ez a passzív dohányzásból származó maradvány, amely a dohányzó környezetében lévő ruhákra, bútorokra, szőnyegekre és egyéb dolgokra kerül. Ez az állott füstszag észrevehető, amikor belépünk egy dohányos házába.

 

Ezeknek a vegyi anyagoknak egy része később újra felszabadulhat, amikor a környezetben mozgunk, és felkavarjuk a dolgokat, míg néhányuk megmarad, köszönhetően ragacsos, olajos vagy viaszos állagukban.

 

Nem számít, milyen a jelenlegi formájuk, megőrzik halálos tulajdonságaikat.

 

 

Ahogy a macska tisztogatja magát, lenyalja a dohányfüst részecskéit is
Ahogy a macska tisztogatja magát, lenyalja a dohányfüst részecskéit is
Fotó: Freepik/@wirestock

 

 

A harmadkézből való dohányzást azért fontos megemlíteni, mert a gyerekekhez hasonlóan a kutyák is idejük nagy részét a padlón, szőnyegen vagy annak közelében töltik. A dohányfüst vegyszermaradványa itt koncentrálódik.

 

Ezek a vegyületek a bőrön át bejutnak a gyerekek és a kutyák szervezetébe, de belélegezhetik őket szennyezett háziporként és gáz formájában is, amelyek visszakerülnek a levegőbe.

 

A kutyák és macskák is kapnak egy adagot ezekből a vegyszerekből, amikor megnyalják mancsukat vagy megtisztogatják a bundájukat, és persze akkor is, ha megnyalják gazdájuk bőrét, haját, ruháját – különösen, ha az illető dohányos. Ez azért van így, mert az illető is olyan felületté válik, ahol felhalmozódhat a harmadkézből származó füst.

 

 

Dohányfüst - Emberre, állatra is káros hatással bír
Dohányfüst - Emberre, állatra is káros hatással bír
Fotó: Freepik

 

 

Milyen hatásai vannak ennek a füstnek?

 

Az elmúlt két évtizedben komoly kutatások kezdődtek a kutyákat és macskákat érő lehetséges károk kimutatására. A korai kisebb mintán végzett vizsgálatok azt sugallták, hogy a másodlagos dohányzásnak kitett emberekhez hasonlóan a hasonló körülmények között élő kutyák is nagyobb valószínűséggel kapnak rákot. Ezen túlmenően arra utaltak, hogy a dohányzókkal együtt élő kutyák korai öregedéstől szenvedhetnek.

 

A Milánói Egyetem Állatorvos- és Állattudományi Tanszékének munkatársa, Debora Groppetti által vezetett kutatócsoportok két új tanulmánya a másod- és harmadkézből származó dohányzás nikotinjának hatásait vizsgálta fajtatiszta kutyákban, a kotinin koncentrációjának mérésével.

 

 

Kutya és gazdik szeretetben, egészségben
Kutya és gazdik szeretetben, egészségben
Fotó: Freepik

 

 

A kotinin az az elsődleges vegyi anyag, mely a nikotin metabolizálódása után megmarad, miután az valamilyen módon felszívódott. A kutatók által végzett tanulmányok kimutatták, hogy a kotinin koncentrációja sokkal magasabb az olyan kutyákban, akik dohányos környezetben élnek.

 

Ezek a koncentrációk a kutyák vérében, nyálában, vizeletében, szőrében és még a hím kutyák magfolyadékában (prosztataváladék) is fellelhetők. Ennek a dohányzással összefüggő káros vegyi anyagnak a megjelenése azt jelzi, hogy a környezeti dohányfüstnek való kitettség negatív hatással lehet a kutya szerveinek és szervfunkcióinak széles spektrumára.

 

 

Égő cigarettavég .jpg
Égő cigarettavég .jpg
​Fotó: Freepik/@janoon028

 

 

Mennyire negatívak a következmények?

 

Érdemes tisztázni a következőt is: az, hogy potenciálisan káros vegyszert észleltek olyan kutyákban, akiknek életterében dohányos is van, nem feltétlenül jelenti azt, hogy minden kutya mindenképpen szenvedni fog a káros hatásoktól.

 

Egy nemrégiben készült tanulmány azonban azt bizonyítja, hogy a dohányzó környezetében való élet valóban káros lehet a kutyák számára.

 

A Purdue Egyetem kutatói három éven át, 120 skót terrierből álló csoportot követtek nyomon három éven át. Ebben az esetben a konkrét vizsgálat a minta nagysága és a vizsgálat időtartama miatt figyelemre méltó. Az általuk vizsgált húgyhólyagrák típusa,  az átmeneti sejtes karcinóma (uroteliális karcinóma) volt, amely különösen veszélyes, mivel kezdetben kedvezően reagálhat a kezelésre, de végül a legtöbb esetben halálos.

 

 

A passzív dohányzás miatt megnőhet a rák és egyéb betegségek kialakulásának kockázata kutyáknál is
A passzív dohányzás miatt megnőhet a rák és egyéb betegségek kialakulásának kockázata kutyáknál is
Fotó: Freepik/@wirestock

 

 

Azt találták, hogy az otthonukban cigarettafüstnek kitett kutyáknál hatszor nagyobb valószínűséggel alakul ki a hólyagráknak e típusa, mint azoknál, akik füstmentes környezetben éltek.

 

Összességében a kutatás egyértelműen azt mutatja, hogy a lakókörnyezetükben passzív dohányzással élő kutyák fokozottan ki vannak téve a dohányfüst miatti életlerövidítő hatásoknak. Egész szervezetük veszélyeztetettnek minősíthető: a légzési nehézségek, a szívproblémák, az idő előtti öregedés és a rák valószínűségének jelentős növekedése fenyegeti őket.

 

A kézenfekvő ajánlás az, hogyha törődünk kedvencünkkel, fontos számunkra az egészsége és jólléte, akkor vezessük be a „nemdohányzó otthon” politikáját.

 

 

Kutyánk egészsége érdekében a legjobb, ha otthonunk dohányfüsttől mentes
Kutyánk egészsége érdekében is az a legjobb, ha otthonunk dohányfüsttől mentes
Fotó: Freepik

 

 

Ám a passzív dohányzás miatt az is problémát jelent, ha lakóhelyünkön időnként dohányzó látogatók tartózkodnak. A harmadkézből származó füstöt szinte lehetetlen eltávolítani.

 

Egy tanulmány kimutatta, hogy még akkor is, amikor a dohányosok otthonait kitakarították és előkészítették az eladásra, a dohányfüst-maradványok még hónapokkal azután is jelen voltak a háziporban és a különböző felületeken (bútorok, függöny, kanapé, ágy, székek, szőnyegek, stb.), hogy valaki utoljára dohányzott az otthonában.

 

Ha szeretjük a kutyánkat, a legjobb irányelv, ha füstmentes zónává nyilvánítjuk otthonunkat!

 

 


 

Források:

 

  1. KSH (2019). Dohányzási szokások, 2019. [online] Elérhető: https://www.ksh.hu/docs/hun/xftp/idoszaki/elef/dohanyzas_2019/index.html. [Utolsó letöltés: 12 Dec. 2024].

  2. News, P. (2024). Study Led by Veterinary Oncologist Finds Cigarette Smoke Exposure Increases Cancer Risk in Dogs. [online] College of Veterinary Medicine. Elérhető: https://vet.purdue.edu/news/pvr-s2024-study-led-by-purdue-veterinary-oncologist-finds-exposure-to-cigarette-smoke-increases-cancer-risk-in-dogs.php [Utolsó letöltés: 12 Dec. 2024].
     

  3. Psychology Today. (2024). Is a Smoker in Your House Killing Your Dog? [online] Elérhető: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/canine-corner/202412/is-a-smoker-in-your-house-killing-your-dog [utolsó letöltés: 12 Dec. 2024].

Forrás: ksh.hu, psychologytoday.com
Indexkép forrás: Freepik

Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről

kérünk lájkold Facebook oldalunkat!

 

Témába vág

A rák korai felismerése kutyáknál - 12 árulkodó jel A rák korai felismerése kutyáknál - 12 árulkodó jel
Kutyáinkat is érinthetik daganatos megbetegedések, ezért fontos, hogy tisztában legyünk azzal, mely tünetek jelentkezése esetén lehet rákra gyanakodni. Ehhez szeretnénk most egy kis segítséget nyújtani.

Segítség! Kiütéses a kutyám - Mit tegyek? Segítség! Kiütéses a kutyám - Mit tegyek?
Piros foltok, viszkető bőr... Idővel egyre kellemetlenebb tünetek léphetnek fel, melyek komolyabb betegségre is utalhatnak. Mit kell tudnunk a kiütésekről és hogyan segíthetünk kedvencünknek?

Miért sántít a kutyám? Okok, tünetek és teendők Miért sántít a kutyám? Okok, tünetek és teendők
Sántikál, kíméli a lábát vagy képtelen felállni, és csak húzza maga után? A sántítás mögött nemcsak sérülés, hanem betegségek is állhatnak, melyek kezelése szakértelmet, a gazdi részéről pedig türelmet és odaadást kíván. Mit kell tudnunk az állapotról, és hogyan segíthetünk kutyánknak?

6 különös dolog, amit a kutyád megérez rajtad 6 különös dolog, amit a kutyád megérez rajtad
"Esküdni mernék, hogy megérezte, egyszerűen tudta!" – Ha hallottuk már e szavakat kutyás ismerőseinktől, vagy első kézből tapasztaltuk kedvencünkön, elgondolkodhatunk a miérteken. Tényleg létezik az a bizonyos hatodik érzék? Vagy kifinomult szaglása „üzent” neki?

Albínó kutyák - 4 érdekesség a hófehér négylábúakról Albínó kutyák - 4 érdekesség a hófehér négylábúakról
Álomszép fehér bunda, igéző szemek, rózsaszín orr. Semmihez sem fogható megjelenésük mellett azonban különleges odafigyelést, törődést igényelnek az albínók. Mit érdemes tudni róluk?

Minősítés

Hogyan lehet minősített
kutyabarát helyed?

Minősítés és hirdetés – Tudj meg többet!

Tudj meg többet
tanúsító védjegyünkről!

Megismerem

Kedvenceink

Biztosítás

Kisállat biztosítás
bel- és
külföldön!
Gondoskodj kedvencedről!

Partnereink

Egyedi kutyás ajándéktárgyak EB OVO Közhasznú Egyesület Beagle Club Online Rehabportál

Hírlevél

A hírlevélre történő feliratkozással az adatvédelmi nyilatkozatot elfogadom.

kutyabarathelyek.hu - kezdőoldal Észrevételek
FaceBook Instagram Pinterest YouTube TikTok Kutyabarát hely
Balaton közeli kutyabarát helyen voltunk Hírek - Címlapon
Balaton közeli kutyabarát helyen voltunk
Ne adj préselt rágócsontot a kutyádnak, életveszélyes is lehet! Aktuális felhívás! Hírek - Címlapon
Ne adj préselt rágócsontot a kutyádnak, életveszélyes is lehet! Aktuális felhívás!