A házikedvencek jelenléte hosszú távon lelassíthatja az időskori szellemi hanyatlást
2022. március 16., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Jó tudni!
Egy kutatás szerint azoknál az időseknél, akik 5 éve vagy annál régebb óta tartanak kisállatot otthon, a mentális frissesség is tovább megmarad.
Érdekes eredményekre jutottak a Michigani Egyetem kutatói, amikor az egészség és az arany évek összefüggését vizsgálták: azok a 65 év feletti személyek, akik legalább 5 éve osztották meg életüket egy társállattal, jobban teljesítettek a kognitív teszteken, mint „kisállatmentes” kortársaik.
A kutatásban több mint 1300 résztvevő kognitív képességeit mérték fel, és arra voltak kíváncsiak, milyen hatással van a mentális funkciókra egy (vagy több) kedvenc jelenléte a háztartásban. Az átlagéletkor 65 év körül mozgott.
Tény, hogy a kutyák, macskák, kisállatok rengeteget segítenek testünk és elménk frissen tartásában, ami azonban némi meglepetést okozott a kutatóknak az az, hogy a jótékony hatások egyes csoportok esetében jelentősebbek voltak, például a főiskolai és egyetemi végzettséggel rendelkezőknél, valamint a férfiaknál.
A tanulmány már eddig is felhívta magára a szakemberek figyelmét, ám olyannyira kiemelkedőnek bizonyul, hogy eredményeit előreláthatólag az immáron 74. alkalommal megrendezésre kerülő Amerikai Neurológia Akadémia Éves Találkozóján is be fogják mutatni Seattle-ben, áprilisban.
„Korábbi tanulmányok azt sugallják, hogy az ember és állat között meglévő kötelék jótékony hatással bír egészségünkre, többek között csökkentheti a vérnyomást és a stresszt” - mondta el Dr. Tiffany Braley, a Michigani Egyetem Orvostudományi Központjának munkatársa, a tanulmány szerzője. Majd hozzátette: „Az eredményeink arra is rámutatnak, hogy a kisállattartás a szellemi hanyatlás ellen is védelmet nyújthat.”
A hatéves periódust felölelő kutatás kezdetén kivétel nélkül mind az 1369 résztvevő kognitív képességeit felmérték, mely az átlagos tartományba esett. 53%-uk tartott otthon kisállatot, 32% pedig legalább 5 éve, tehát őket a „hosszan tartó gazdiság” kategóriába sorolták. 88% fehér, 7% fekete, 2% spanyol ajkú, 3% más etnikai csoportba tartozott.
A kutatók kognitív tesztek segítségével alkották meg minden egyes alany kognitív pontszámát, amely 0 és 27 közé esett. A pontos értékhez vizsgálták matematikai tudásukat (pl. kivonás, számolás) és a memóriájukat is (pl. szavak felidézése, visszamondása). Majd összehasonlították a résztvevők kognitív pontszámát a kisállattartás éveinek számával és a kognitív képességekkel.
A kutatás 6 éve alatt a kognitív pontszámok lassabban csökkentek a kisállattartók körében. A különbségek még erőteljesebben mutatkoztak meg azoknál, akik a „hosszan tartó gazdiság” kategóriába estek.
A kognitív funkciókat befolyásoló egyéb tényezők ismeretében, a tanulmányból fény derült arra is, hogy azok, akik régebb óta osztják meg életüket egy házikedvenccel, átlagosan 1.2 ponttal magasabb értékkel bírtak 6 év után, mint azok, akik nem tartottak állatot.
Dr. Braley szerint további kutatások szükségesek ahhoz, hogy ezen összefüggések lehetséges okairól még behatóbb ismereteket kaphassunk:
„Tudjuk, hogy a stressz negatív hatással lehet az elme működésére, így a kisállattartás stresszcsökkentő tulajdonsága kézenfekvő magyarázattal szolgálhat. A kedvenceknek köszönhetően fizikailag aktívabbak leszünk, ez pedig a mentális egészségre is kedvezően hat.”
„Mindezek alapján elmondhatjuk, hogy érdemes tovább kutatni e területet, eredményeink alátámasztása, valamint annak érdekében is, hogy beazonosíthassuk a háttérben dolgozó mechanizmusokat” - jelentette ki.
A tanulmányból az sajnos nem derült ki, hogy milyen kedvencek(et) tartottak a résztvevők, és melyek járulhatnak hozzá leginkább a szellemi hanyatlás megelőzéséhez. Remélhetőleg az áprilisi rendezvényen ezt is a nyilvánosság elé tárják. Kíváncsian várjuk az eredményeket!
Gyógyír a magányra: a kutyák vagy a macskák jelenthetik a megoldást? - Kutyabarát helyek
A társállatként tartott kutyák és macskák jótékony hatással bírnak az egyedül élő idősek számára, de meglepően eltérő mértékben és minőségben.
Forrás: people.com
Indexkép forrás: aiudos.es
Te is úgy érzed, hogy a kutyádnál nem találhatsz jobb terapeutát?
Egy friss kutatás szerint nemcsak a terápiás kutyák, hanem a kedvtelésből tartott ebek is jótékony hatással vannak a mentális egészségre.
17 év után vesztette el társát a tacskó, majd megtalálta „ikertesóját”
A tacskóplüss egy picit segített enyhíteni a kedves kisöreg fájdalmát.
Edzés kutyával - 10 tipp, hogy mindkettőtök számára élvezetes legyen a testmozgás
A rendszeres testmozgás fontos része a kutya életének: hozzájárul fizikai egészségéhez, elősegíti, hogy kiegyensúlyozott és boldog legyen. Ha pedig kutyánkkal együtt végezzük, kapcsolatunk is erősebbé válik. Milyen szempontokra figyeljünk, ha belevágunk a közös edzésbe?
Hallásproblémák kutyáknál - 10 tipp a nyugodt mindennapokhoz
Legyen bár veleszületett vagy szerzett a károsodás, egy hallásproblémás kutya gazdijának lenni kisebb-nagyobb kihívásokkal járhat. A békés együttéléshez kínálunk most egy kis segítséget.
Miért szeret a kutyám botot rágni? És miért baj, ha meg is eszi?
Kíváncsiságuk és gyakran étvágyuk is határtalan. A legtöbb kutya előszeretettel rágcsál ágakat, kisebb gallyakat, néhányuk azonban jóízűen el is fogyasztja azokat… Mitől olyan finom a bot?