A hosszúhétvégén a természetben - erre figyelj!
2021. április 01., 11:30
Szerző: S.Zs.
Kategória: Utazás
Tavasz, jó idő, négynapos hétvége. Szinte kirándulásokért kiált, azonban a jelenlegi helyzetben nem mindegy, hogyan döntünk: elindulunk-e, és ha igen, merre!
Szűkös lehetőségeket hagyott nekünk a koronavírus járvány: az idei húsvét sem lesz még az igazi. Kijárási korlátozás, nem tanácsolt az utazás és a rokonlátogatás, nem beszélve arról, hogy szinte minden zárva tart.
Igazi mentsvárunk most a természet: mondhatni az egyetlen menekülési lehetőségünk. Szükség is van rá: a friss levegőn, a természet gyönyörű közegében feltöltődhetünk fizikailag és szellemileg is.
A húsvéti hosszúhétvége négy napján érvényben maradnak azonban a jelenlegi korlátozások, melyeket saját- és mások védelme érdekében is be kell tartanunk.
A természet azonban nem zár be!
Az erdők, mezők, túraútvonalak biztonságos kikapcsolódási lehetőséget jelentenek, van azonban néhány szabály, amit itt is be kell tartanunk: a járvány elleni védekezés szempontjából fontos szabályok mellett bizony olyan örök érvényű, gyakran íratlan illemszabályra is oda kell figyelnünk, mely mindannyiunk és környezetünk érdeke is!
Természetjárás és járványhelyzet
- A Magyar Orvosi Kamara és az Agrárminisztérium is azt ajánlja, hogy úti célunk kiválasztásánál a kevésbé felkapott, nem forgalmas helyeket részesítsük előnyben!
- Ha tanácstalanok vagyunk, merre induljunk, az erdőgazdaságok honlapjain, valamint a termeszetjaro.hu és az aktivmagyarorszag.hu oldalakon is remek túratippeket találhatunk!
- Keressünk lakóhelyünkhöz közel fekvő kirándulóhelyet!
- Csak a velünk egy háztartásban élőkkel kiránduljunk együtt, most ne szervezzünk csoportos kirándulást, túrát!
- A szabad levegőn, erdei utakon is tartsuk meg a minimum másfél métert a velünk nem egy háztartásban élőktől!
Általános illemszabályok a természetben
- A kirándulás során keletkezett hulladékot mindig vigyük haza magunkkal (vagy a legközelebbi hulladékgyűjtőig!)
- Virágot, növényt ne tépjünk le, nagy részük védett!
- A tavaszi időjárás gyakran száraz, ezért különösen vigyázzunk a tűzgyújtással: kizárólag a kijelölt tűzrakó helyeken gyújtsunk tüzet! Figyeljünk a cigarettára is: egy eldobott izzó csikk is okozhat erdőtüzet!
- Kutyánkat tartsuk pórázon, ne zavarjuk az erdő lakóit: most érkeznek az állatok kicsinyei, ne veszélyeztessük őket!
- Ha magára hagyottnak tűnő állatkölyköt találunk, ne nyúljunk hozzá (és kutyánkat se engedjük oda)! Az anyja valószínűleg a közelben várja, hogy tovább haladjunk, és visszatérhessen az aprósághoz.
+ 2 tipp:
- Indulás előtt tájékozódjunk, hogy a kiszemelt területen nincs-e esetleg valamilyen korlátozás. Például az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatósága már bejelentette, hogy bizonyos területek lezárásra kerülnek a csoportosulásokat megelőzendő (részletek a lenti posztban.) A turista útvonalak és a tanösvények továbbra is látogathatók.
- Figyeljünk arra, hogy az ünnep alatt is érvényben van az ország egy részét érintő ebzárlat!
Őszi kirándulás kutyával – Tippek kezdőknek és haladóknak
Az őszi táj szépsége mindig elbűvöl. Ha kedvencünk társaságában szeretnénk felfedezni a természet csodáit, érdemes alaposan felkészülni. Tanácsaink segítségével még kellemesebb és biztonságosabb lehet a kutyás kirándulás!
Őszi kutyasétáltatás
Az ősz kétségkívül a legideálisabb időszak a hosszú sétákra kutyusunkkal, hiszen nem olvadunk el a nyári melegben, és nem fagyunk át a téli latyakban. Sok gazdi több napos pihenésre indul kutyástul ősszel.
Őszi kirándulás kutyával - Az évszakkal járó kihívások
Hőmérséklet ingadozás, nedves avar, gyors sodrású folyók... Megannyi veszélyt rejthet a természet ősszel is, de ettől még nem szabad lemondanunk a túrázásról. Mire figyeljünk, ha útnak indulunk?
Őszi kirándulás kutyával - Első lépés, a Tervezés
Napsütés, kellemes meleg, friss levegő. Mi is lehetne jobb alkalom egy kis kutyás kimozdulásra, mint az ősz? Mire figyeljünk, mielőtt elindulnánk?
Szeptemberben az erdőben – kezdődik a szarvasbőgés!
Augusztus végétől október közepéig tart a szarvasbőgés. Kutyáink és saját biztonságunk érdekében erdei kirándulásaink alkalmával és az autóutakon is figyeljünk fokozottabban!