A karácsonyfa veszélyei kedvenceinkre
2023. december 25., 10:00
Szerző: M.Lilla
Kategória: Jó tudni!
Fényfüzér, girlandok, hógömbök és mézes-mázas díszek... Lássuk, mi mindenre kell odafigyelni, hogy kutyáink és macskáink számára is biztonságban teljenek az ünnepek!
December, az ünnepek hónapja. Lassacskán mindenkit magával ragad a karácsony, a meglepetések és ajándékok varázsa; talán már a karácsonyfát is beszereztük, és elkezdtük szebbnél-szebb díszekkel csinosítani. Különleges hangulatot áraszt, egyszerűen jó érzés ránézni, ugyanakkor beszélnünk kell a lehetséges veszélyekről is, melyek a kutyákra és macskákra leselkednek otthonunkban.
Örökös kíváncsiságuk miatt könnyen bajba sodorhatják magukat kedvenceink: a világító fényfüzérek, flitterek és mézes-mázas díszeknek olykor ők sem tudnak ellenállni, nem beszélve a zörgős papírba csomagolt, masnis dobozokról... Gazdiként a mi felelősségünk, hogy az ünnep biztonságban teljen számukra is.
A karácsonyfa körül fél szemünk mindig legyen kedvencünkön: megpróbálhatja leszedni egyik-másik díszt, elcsenni a szépen elrendezgetett ajándékokat, de még a karácsonyfa vízébe is belekortyolhat. A gyárilag készített víz mérgező vegyszereket tartalmazhat (tartósítószerek, permetszerek és egyéb kemikáliák, például aszpirin), melyek célja, hogy a fa minél tovább friss maradhasson. Ne igyon bele a kutya, macska – és persze a karácsonyfát se csócsálja meg.
A fenyőfa tüskéi olyanok, mint a tű; ha lenyelik, hegye átszúrhatja a nyelőcsövet és a gyomor és a belek falát. Toxikusak is lehetnek, tünetei: hányinger, hányás, hasmenés. Ne feledjük, hogy a műanyag fenyőfa mesterséges tüskéi is gondot okozhatnak.
Ha kedvencünk túlságosan érdeklődik a karácsonyfa iránt, tegyünk róla, hogy ne férkőzhessen a közelébe. Elkeríthetjük gyerekráccsal, amíg otthon vagyunk, ha pedig nem vagyunk jelen, hogy odafigyeljünk rá, inkább zárjuk ki a szobából. Így nem rághatja meg a fát, a díszeket, a elektromos vezetékeket, nem tekeredhet bele a világító lámpácskákba, és nem is boríthatja magára a fát, amitől a sérülések és ijedtség mellett más problémák is adódhatnak (például lakástűz). Az elkerítés segíthet akkor is, ha a frissen illatozó fenyőfát kutyánk, cicánk szeretné „megjelölni”.
A macskákat néha még így is nehézkes távol tartani a karácsonyfától, tépkedhetik leveleit, karmaikkal beleakadhatnak a füzérbe és a díszekbe, meg persze felmászhatnak és felugorhatnak a fára.
Ha semmi nem működik, végső megoldásként kipróbálhatunk valamilyen illatosítót, aminek a szaga taszítja a cicát (pl. citrus, almaecet). A narancshéjak közé tehetünk citromhéjat is, csak meg ne egye a kutya.
A karácsonyfa mellett ünnepi növényeinktől is tartsuk távol kedvenceinket. Sajnos a mikulásvirág, a magyal, a fagyöngy és az amarillisz is mérgezést okozhat, ha megrágják vagy lenyelik a növény részeit. Gyanú esetén mielőbb vigyük állatorvoshoz!
Ha ez még nem lenne elég, van itt még két dísz, ami szintén a veszélyes kategóriába sorolható: a girland és a hógömb. Előbbit a cicák szívesen pofozgatják, a kutyák pedig cibálhatják, és persze megrágcsálni is nagyon izgalmas... Lenyelés esetén felhalmozódhatnak a pocakjában (a röntgen is nehezen mutatja ki), amelyet gyakran műtéti úton lehet csak eltávolítani. Előzzük meg!
A hógömbök iránt akkor mutatnak érdeklődést, ha leesik, és eltörik – a belőle kifolyó víz azonban fagyállót tartalmazhat, melyből egyetlen kóstoló is halálos lehet a kiskedvencek számára! Édes illata és íze viszont nagyon is vonzza őket, ezért a hógömböket mindig pakoljuk el előlük!
A megfelelő óvintézkedést szem előtt tartva biztonságban és örömteli hangulatban telhet az ünnep.
Boldog Karácsonyt Kívánunk!
Forrás: people.com
Indexkép forrás: be.chewy.com
Cikk első megjelenése: 2022. december 13.
Saját készítésű tappancsos karácsonyfadísz
Karácsony közeledtével már gondolkodnunk kell az ünnepi díszeken. Ne hagyjuk ki ezt a saját készítésű tappancsos karácsonyfadíszt!
Ehetnek a kutyák fahéjas ételeket?
Ki tudna ellenállni egy mennyei fahéjas finomságnak? Ugye, hogy még kedvencünk sem? De milyen hatással van rájuk a fahéj?
Ehet a kutya diót?
Miért is ne? Hiszen egyik legegészségesebb ropogtatnivalónk, egyenesen a természet patikájából. De vigyázni kell vele, mert komoly baj is származhat belőle!
Szőlő és mazsola: mérgezést okozhatnak kutyáknál
Ízletes gyümölcsünk amennyire finom és egészséges számunkra, olyan komoly gondot okozhat kedvencünk esetében, ha jóízűen fogyaszt belőle. Mire figyeljünk és mit tegyünk, ha észleljük a tüneteket?
Kutyapancsoló: biztonságos, ha a gyerekmedencében játszik a kutyám?
Könnyen rávágjuk, hogy „naná”, de talán kevesen vannak tisztában a lehetséges veszélyekkel. Lássuk, melyek ezek!