A kutyád pontosan tudja, hogyan érzel - Jó tudni!
A kutyabarát helyek szakértője, a kutyabarathelyek.hu

Összes      Friss      Ajánló      Állatvédelem      Egészség      Jó tudni!      Könnyű      Közérdekű      Kreatív      Nevelés      Utazás

A kutyád pontosan tudja, hogyan érzel

2024. november 14., 06:30


Szerző: M.Lilla


Kategória: Jó tudni!




Nemcsak szavainkra és tetteinkre figyelnek, de érzelmi állapotunkkal is tisztában vannak. A kutyáknak ugyanis megvan az a fantasztikus képessége, hogy ránk hangolódva egészen apró rezgéseinkből „olvassanak”. Ugye Te is érezted már ezt?



 

Ez a különleges képesség több évezredes közös múltunkban gyökerezhet, melynek során együtt éltünk, együtt fejlődtünk, és váltunk azzá az emberré - ők pedig azzá a kutyává – akit ma ismerünk. Bőségesen volt idejük megfigyelni viselkedésünket, arckifejezéseinket, melyről valamilyen egészen csodálatos módon képesek érzelmeinkben is eligazodni.

 

A mai napig megannyi kutatás tárgyát képezi a téma, és már több ízben is bizonyítást nyert, hogy a kutyák képesek felismerni arckifejezéseinket és a mögötte rejlő érzelmeket, úgymint a boldogság, a düh, vagy a szomorúság. A kutyák elképesztően ügyesek abban, hogy a mosolyon vagy a szemöldökráncoláson túl „meglássák” a finomabb, belső jelzéseinket is.

 

 

 

A kutyák képesek felismerni érzelmeinket.jpg
A kutyák képesek felismerni érzelmeinket
Fotó: Freepik

 

 

Miért fontosak az arckifejezések a traumát átélt kutyák szemszögéből?

 

Mivel kutyáink nagyon finoman vannak hangolva a testbeszédünkre, még a legkisebb eltérések is hatalmas változást hozhatnak számukra, különösen azon kutyák esetében, akiket életük folyamán trauma ért az embernek „köszönhetően”.

 

A traumatizált kutyák gyakran túlzottan éberek és a megszokottnál sokkal figyelmesebbek. Mintha mindig keresnék annak jelét, hogy mikor mi romolhat el. Mert valamikor valami biztos el fog romlani. Ami miatt újabb rossz dolog éri majd őket.

 

Lehet, hogy olyan környezetben éltek hosszú időn át, mely kiszámíthatatlan volt, vagy súlyos lelki sérülést szenvedtek el életük egy pontján. Emiatt szinte az egész „rendszerük a veszélyre van huzalozva”. Bárhol, bármikor megtörténhet velük ugyanaz, ami akkor régen. Vagy valami, ami még annál is rosszabb.

 

 

Ha mi boldogok vagyunk, kutyánk is örülni fog - és ez fordítva is igaz
Ha mi boldogok vagyunk, kutyánk is örülni fog - és ez fordítva is igaz
Fotó: Freepik

 

 

És mivel a kutyák nem tudnak a szavakon keresztül kommunikálni velünk, viselkedésük gyakran annak megfelelően változik, amit éppen arckifejezésünktől és testbeszédünktől olvasnak le.

 

A legapróbb rezzenéseinket is észreveszik, ezért lehet az, hogy egy bosszús sóhaj hallatán egy bántalmazott kutya már pucol is a kanapé alá. Akkor is, ha köze sincs ahhoz, hogyan érezzük magunkat, mert például egy kellemetlen munkahelyi esemény miatt bosszankodunk.

 

Itt jön be a képbe a szóbeli kommunikáció hiánya okozta nehézség. Azt ugyanis nem fogja tudni a kutyus, hogy nem miatta érezzük magunkat morcosnak. Ő csupán annyit érzékel, hogy a gazdi valami miatt dühös, és ilyenkor bizony előjöhet annak az emléke, hogy bántották. Dühös ember = fájdalom. Ösztönös védekezési reakció, hogy a kutya elbújik.

 

 

Egy nehezebb múltú kutyánál több időbe fog telni, mire felenged - mi segíthetünk neki, hogy biztonságban érezze magát velünk
Egy nehezebb múltú kutyánál több időbe fog telni, mire felenged - mi segíthetünk neki, hogy biztonságban érezze magát velünk
Fotó: Freepik/@marymarkevich

 

 

Egy feszült tekintet, a homlok ráncolása, a szemöldök összehúzása önkéntelenül is ezt a reakciót válthatja ki a traumán átesett kutyából. Számára ezek az apró jelek is elegendőek lehetnek ahhoz, hogy megerősítsék benne a fenyegetettség érzését és a lehetséges veszélytől való félelmét.

 

Tehát, ha frusztráltnak, stresszesnek vagy türelmetlennek érezzük magunkat (még akkor is, ha észre sem vesszük), olyan jeleket küldünk nekik, amelyek fokozhatják a szorongást.

 

 

A kutyákat memóriájuk segíti az érzelmek felismerésében

 

Bizony, a kutyák emlékeznek. És a valódi emberi arcokról alkotott emlékeiket használják fel, amikor aktuális érzelmi állapotunkat szeretnék értelmezni. Mit is jelent ez? Egy traumatizált kutya, aki a múltban negatív tapasztalatokat szerzett, nagy valószínűséggel ezek emlékeiből fog meríteni, amikor a frusztráció vagy harag leghalványabb jelét is látja bennünk.

 

 

Boldog kutya és gazdi - Egyetlen mosoly száz szóval is felér.jpg
Boldog kutya és gazdi - Egyetlen mosoly száz szóval is felér.jpg
Fotó: Freepik/@wayhomestudio

 

 

Ezeknél a kutyáknál nem csak arról van szó, hogy mit teszünk és hogyan viselkedünk. Hanem arról is, hogy arckifejezésünk értelmezése közben visszakapcsolják az általunk közvetített jeleket múltbéli jó és rossz tapasztalataikhoz. A beérkező információk és emlékeik összegzése segít nekik eldönteni, hogy biztonságban érezhetik-e magukat vagy veszélyre kell számítaniuk.

 

 

Miért jó nekünk, ha tudjuk mindezt?

 

Fentiek ismeretében egyértelmű, mennyire fontos tisztában lenni azzal, milyen érzelmi jelzéseket küldünk kedvencünk elé. Amikor nyugodtnak érezzük magunkat, és nyitottak vagyunk a kapcsolatteremtésre, örömmel fog odajönni hozzánk egy kis szeretgetésre, játékra.

 

De ha frusztráció vagy feszültség érzését sugározzuk, azt is észre fogja venni, akkor is, ha egy szót sem szólunk, csak „csendben puffogunk” magunkban. Egy kiegyensúlyozott kutya esetében is megfigyelhető, hogy ilyenkor eltávolodik tőlünk, nem keresi a kapcsolatot. Egy traumán átesett kutya viszont egyenesen menekül, elbújik, hogy minél messzebb kerüljön a lehetséges bajtól.

 


 

Arról, mit tehetünk ilyen esetben, és hogyan segíthetünk kutyánknak, cikkünk folytatásában olvashattok. Tartsatok velünk jövő héten is!

 


 

Forrás: sallygutteridge.com
Indexkép forrás: Freepik

Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről

kérünk lájkold Facebook oldalunkat!

 

Témába vág

Hirtelen bújós lett a kutyád? Lehet, hogy ezeket szeretné elmondani Hirtelen bújós lett a kutyád? Lehet, hogy ezeket szeretné elmondani
Nem számít, milyen hangulatban érkezünk haza egy hosszú nap végén, négylábú barátunk kicsattanó örömmel fogad minket. De ha kedvencünk szokatlanul bújós, érdemes odafigyelni rá!

Szívmelengető, ahogyan a cica nézi elhunyt kutyapajtása fotóját Szívmelengető, ahogyan a cica nézi elhunyt kutyapajtása fotóját
Kinyújtotta felé kis tappancsát, és megérintette Cleo pofiját. Megható videó!

Kutya-érzelmek: Féltékenységről, szeretetről, és hogy miért is fontos tudnunk róluk Kutya-érzelmek: Féltékenységről, szeretetről, és hogy miért is fontos tudnunk róluk
Gondoltad volna, hogy a kutyák ugyanolyan mélyen élik meg az érzelmeket, mint mi, bár azokat a fajukra jellemző módon fejezik ki?

Szívmelengető videó az Alzheimer-kóros bácsiról és kedvencéről Szívmelengető videó az Alzheimer-kóros bácsiról és kedvencéről
"Nagyon jó érzés, hogy van valakid, aki ennyire szeret odabújni hozzád."

Hogyan nyerjük el a bizalmát egy bántalmazott kutyának? Hogyan nyerjük el a bizalmát egy bántalmazott kutyának?
Bizalom és biztonság - két különleges fogalom, mely alapvető egy harmonikus kutya-gazdi kapcsolatban. De hogyan érhetőek el egy traumán átesett kutya esetében?

Állatok kedvence a Vauu vitamin

hirdetés (X)

Minősítés

Hogyan lehet minősített
kutyabarát helyed?

Minősítés és hirdetés – Tudj meg többet!

Tudj meg többet
tanúsító védjegyünkről!

Megismerem

Kedvenceink

Biztosítás

Kisállat biztosítás
bel- és
külföldön!
Gondoskodj kedvencedről!

Partnereink

Rehabportál EB OVO Közhasznú Egyesület Mondial Assistance GesmbH Egyedi kutyás ajándéktárgyak

Hírlevél

A hírlevélre történő feliratkozással az adatvédelmi nyilatkozatot elfogadom.

kutyabarathelyek.hu - kezdőoldal Észrevételek
FaceBook Instagram Pinterest YouTube TikTok Kutyabarát hely
Kutyára mérgező növények Hírek - Címlapon
Kutyára mérgező növények
A leggyakrabban használt kutyás táplálékkiegészítők Hírek - Címlapon
A leggyakrabban használt kutyás táplálékkiegészítők