A kutyatréner kulisszái mögött – Amikor ajánlást kapok
2021. július 22., 13:00
Szerző: Panyi Zita
Kategória: Nevelés
Van a honlapomon egy különleges menüpont. Ahová ti, gazdik tudjátok leírni a velem való találkozás élményeit. Ami – hiszed vagy nem – egyáltalán nem rólam szól...
Mini-blog Panyi Zita kutyaviselkedés-terapeutával.
Privát gondolatokkal, kérdőjelekkel, sikerről és örömökről.
***
... Hanem rólad! Hiszen a ti életetek változik meg a kutyusoddal, ha elfogadjátok a javaslataimat. Nagyon örülök, amikor őszintén megosztjátok másokkal, hogy ezt megtenni néha kemény munka és sok erőtökbe kerül a változtatás. Mert ez a valóságról szól. A ti belátásotokról, azaz közös munkánk alapjáról. Enélkül semmi nem történhet és semmi nem menne. Én csak informálok. Az eredményt te magad generálod! Te fejlődsz, te bővíted az ismereteid, te érsz el sikereket! Te hozod ki magadból a legjobbat, te tanulod meg a törődés kimutatásának új módozatait. Ez pedig a te erőd mutatja, a te kitartásod. Amit bizony büszkeséggel oszthatsz meg másokkal!
Nyilván jóleső számomra, ha megtisztelsz a bizalmaddal és ajánlasz a kutyás ismerőseidnek. Erről megint az jut eszembe, mennyivel szívesebben olvasom én is egy tapasztalt ügyfél ajánlását és keresek meg ez alapján, mondjuk egy vízvezeték szerelő szakembert, mint az interneten tájékozódási alap nélkül random felhívni valakit…
Nem mellékesen így tudsz a saját példáddal más gazdikat és kutyusokat is inspirálni! Gondoltad volna? Ha tudnád, mennyiszer hivatkoznak új gazdik arra, hogy olvasta az oldalamon XY ajánlását és ebből merített erőt ő is… Ugye, mennyire egyszerű? Szerintem még azért is értékes a neveddel és kutyatársad fényképével ellátott véleményed, mert ez egy szelet a valós világból a virtuális világban. Ami autentikus, igazi! Amiben meg lehet bízni. Ami a te érdemi tapasztalásodon és a ti történeteteken alapszik.
Szóval köszönöm Nektek az ajánlásaitokat és azt, hogy együtt dolgozhatunk!
Forrás: panyizita.hu
Indexkép forrás: Unspalsh - Bruno Emmanuelle
Miért csinálja a kutyám? – Támadás
Sok sétát és kutyussal töltött szabadidőt keserít meg a támadás jelensége. Amikor hiába szeretnél egy nyugis sétát tenni, lehetetlennek tűnik. Mert kiszámítható, mi fog történni. Eleinte minden rendben, labdáztok, játszotok. Ügyesen megcsinál minden feladatot. Aztán kedvenced meglát egy másik kutyát pár méterre... Megáll. Befeszül a teste. Összecsukja a száját és meredten néz. Nem borzol, nem ugat. Csendben van. Elég beszédes az a csend…! Sokszor állatorvosi rendelőben köt ki az áldozat kutyus. Aki túléli vagy nem a támadást. Aggodalom, orvosi számla és a félelem… Mi van, ha megismétlődik?
Miért ugrál fel a kutyám?
Melyik gazdi ne ismerné a jelenetet, amikor egy hosszú munkanap végén végre hazaér, nyílik az ajtó… és ott tobzódik előtte kutyusa széles vigyorral. Pörög, toporog izgalmában, hol tutulkodva fontoskodik, hol meg nyálas puszikat oszt vég nélkül, mindeközben pedig igyekszik megmászni szeretett kétlábúját?
Miért húz a pórázon a kutyám?
Bizony húz. Ha sétálni indultok, ha meglát egy másik kutyát. Ha a bokor alól akar felenni valamit, ha futhatnékja van. Húz, amint kiléptek a házból. Ha a park közelében vagytok, még inkább. Sok gazdi életét megkeseríti a kutyusok ezen szokása. Mert nem békés a séta, mert megfájdul az ember karja félórán belül. Főleg, ha nagyobb testű a szemünk fénye. Sokszor társul ez a szokás idegen kutyák megugatásával, ami megint csak nehezíti a közösen eltöltött időt.
Szeretnék második kutyust! Ahogy indul…
Nincs gazdi, akinek ne fordulna meg a fejében időnként ezen ötlet. „Milyen szép lenne, ha a két kis gombóc naphosszat eljátszana egymással! Sosem lennének egyedül, ha dolgozni megyek.” Így indul. De mi történik, hogy ez az idilli kép egyszer csak csalódott, elkeseredett gazdikat prezentál? Törvényszerű e változás? Egyáltalán, hogy lehet valaki csalódott, ha kiskutyák ugrándozzák körbe?
Miért agresszív a kutyám?
Az egyik legaggasztóbb kérdés a gazdik számára és a legösszetettebb probléma, amellyel szembesülhetnek a friss és a már gyakorló kutyások. Az utóbbi évtizedekben szemmel láthatóan nőtt a harapásos esetek száma. Dr. John Tulloch állat-egészségügyi szakértő (University of Liverpool) sok-sok éve figyelemmel kíséri és kutatja a gyerekeket és felnőtteket érő kutyatámadásokat hazájában. Munkája eredményeképp derült rá fény, hogy az utóbbi húsz évben több mint kétszeresére nőtt a támadásos esetek száma. Sajnos Magyarországon is megfigyelhető hasonló tendencia.