A kutyatréner kulisszái mögött – Előcsalogatni embert, kutyát
2021. május 20., 13:00
Szerző: Panyi Zita
Kategória: Nevelés
Viselkedést tartósan csak az érzelmi állapot megváltoztatásával lehet módosítani. Az pedig kutya nehéz, hogy stílusos legyek. Gondolj bele! Hány gazdit bélyegeznek meg mások, mert agresszív a kutyatársuk, mert félős, mert nem érdeklik a játékok, mert lassú… Hány gazdi érez emiatt kétségbeesést vagy szomorúságot. Aztán szép lassan elbújnak. Akkor indulnak sétálni, mikor mások már alszanak. Vagy ha simán csak sötét van. Arra mennek, amerre a többiek nem járnak, kerülik a társaságot. Képletesen szólva magukra zárnak egy ajtót – sok-sok zárral. Elszigetelődnek.
Mini-blog Panyi Zita kutyaviselkedés-terapeutával.
Privát gondolatokkal, kérdőjelekkel, sikerről és örömökről.
***
... Nekem pedig az a feladatom, hogy előcsalogassam ezeket az embereket és kutyusaikat. A magányukból.
Megmutassam nekik: szélesebb a kutyázás világa annál a pici pontnál, amit átmenetileg beszűkült fókuszuk mutat számukra igencsak csalókán. Ha egy gazdi ugyanazon gondolati köröket rója újra és újra, a támogatásommal és a tőlem érkező informálással tudom őt legjobban segíteni kibillenni ebből az állapotból. Hogyan? Semmiképp nem további minősítés megfogalmazásával! Helyette elmondom neki, sok kutya élethosszig tartó szerzett vagy genetikai úton kapott ideggyengeséggel él, mert korábban traumatizálták őt, vagy házi szaporítással öröklődtek a bajok. De ők is lehetnek boldogok gazdijukkal! Nem miden kutyának igénye a népes fajtársi falka maga körül. Lehet, egyetlen kutyabarátja lesz, de ez önmagában csodálatos! Hogy képes akárcsak egy fajtárs felé is nyitni. Vagy másik példa: sok kutya a fő vonalakban melankolikus idegrendszeri típusának köszönhetően nem igazán motiválható játékkal, élelemmel. Ez sem baj! Nekik is rengeteget jelent és jóleső a simogatás, a dicséret, vagy ha órákat nézelődhetnek egy kiránduláson, egyszerűen csak szimatolhatnak!
Soha ne feledd: kutyusod egyedi, ahogyan Te is! Kapcsolódjatok egymáshoz! Teremtsétek meg saját világotokat! Legyetek büszkék egyediségetekre! Sehol nincs kőbe vésve, milyen az „ideális” kutya-gazdi kapcsolat. Az sem, hogyan „kell” jól érezni magatok, mivel „kell” játszani, hogyan „kell” zajlania hétköznapjaitoknak. Egy román aforizma szerint a kő bölcsessége a keménység. Nagy igazság. Építkezzetek kutyusod tehetségéből, jellemzőiből! Legyen az nyugalom, labdamánia, nyitottság, mozgáskoordinációs képesség, egy-gazdisság. Nincsen buta kutya! Minden kutyusnak van kedvenc tevékenysége, örömforrása. Figyelj rá, találjátok meg ezeket! Alapszintű vezethetőség, olykor viselkedésterápia a ti és környezetetek biztonság érdekében persze fontos. Ám ezeken túl ne hagyd, hogy bárki sablonizáljon titeket!
Bújjatok elő a csigaházból! Hidd el, vannak körülöttetek barátok és szakemberek is, akik csak a kezdeményezésedre várnak! :)
Forrás: panyizita.hu
Indexkép forrás: Unspalsh - Xan Griffin
A kutyasétáltatás nem csak a kutyának jó!
A kutyasétáltatás előnyeit tudósok igazolták Gazdira nézve is: jót tesz az egészségnek, és növeli a környékbeliek biztonságérzetét is. Nekünk, Gazdiknak ezek nem ismeretlen tények - most azonban tudományos bizonyítékokkal is alátámasztották a feltevéseket.
Korlátozás a kutyasétáltásban októberben – minden tudnivaló az őszi ebzárlatról egy helyen!
Ősz közepén már-már óramű popntossággal számíthatunk az ebzárlat elrendelésére - szerencsére folyamatosan javul a helyzet hazánkban, így egyre kisebb területeket érint a korlátozás. Ott azonban, ahol szükség van a rókák veszettség elleni immunizálására, szigorú szabályokat kell betartania a kutyatartóknak!
Séta? 10 jel, amivel a kutyád azt üzenheti, ideje kimenni
Ha esik, ha fúj, nincs mese, menni kell. Ezt pedig különféle módokon adhatja tudtunkra kedvencünk, hiszen a szükség nagy úr. Hogyan mondja el, hogy szeretne sétálni?
Miért csinálja a kutyám? – Támadás
Sok sétát és kutyussal töltött szabadidőt keserít meg a támadás jelensége. Amikor hiába szeretnél egy nyugis sétát tenni, lehetetlennek tűnik. Mert kiszámítható, mi fog történni. Eleinte minden rendben, labdáztok, játszotok. Ügyesen megcsinál minden feladatot. Aztán kedvenced meglát egy másik kutyát pár méterre... Megáll. Befeszül a teste. Összecsukja a száját és meredten néz. Nem borzol, nem ugat. Csendben van. Elég beszédes az a csend…! Sokszor állatorvosi rendelőben köt ki az áldozat kutyus. Aki túléli vagy nem a támadást. Aggodalom, orvosi számla és a félelem… Mi van, ha megismétlődik?
Miért ugrál fel a kutyám?
Melyik gazdi ne ismerné a jelenetet, amikor egy hosszú munkanap végén végre hazaér, nyílik az ajtó… és ott tobzódik előtte kutyusa széles vigyorral. Pörög, toporog izgalmában, hol tutulkodva fontoskodik, hol meg nyálas puszikat oszt vég nélkül, mindeközben pedig igyekszik megmászni szeretett kétlábúját?