A legkedveltebb kutyás vízi sportok
Sport a forróságban is? Miért ne?!
2019. augusztus 10., 07:30
Szerző: B.Zsófi
Kategória: Könnyű
Nincs ok a csüggedésre a nagy melegben sem, ha a kutyás sportokról van szó. Összegyűjtöttünk néhány igen kedvelt, és itthon is űzhető vizes tevékenységet, melyek kisegíthetnek a meleg helyzetekben is, a kellő elővigyázatossággal persze.
Dock jumping - dog diving
Speciálisan kialakított hely, vagy hozzáértő oktató nélkül űzhető, egyre elterjedtebb vízi sport. Szükségeltetik hozzá egy stég, egy megbízható vízpart - ahol biztosak vagyunk benne, hogy elég mély a víz, és nincsenek fák, vagy kövek a mederben - valamint egy apporttárgy. A tevékenység lényege, hogy minél távolabb ugorjon el az eb a stégről (az ún. dock-ról) a bedobott játék után. Ezt könnyen befolyásolhatjuk a dobásunk minőségével. Vannak kutyák, akik előszeretettel ugranak be a vízbe, mások viszont semmilyen módon nem vehetőek rá. Ne kényszerítsük, és főként ne dobjuk be az ebet, ha az nem kapható az efféle elfoglaltságra! Mindenképpen vizezzük be négylábúnk testét az első ugrás előtt!
Vontatás/mentés
Ha kutyánk szereti a társaságot, és a vizet is, miért ne köthetnénk össze a kettőt? Egy medencében, vagy kutyabarát vízparton megtaníthatjuk neki, hogy kapaszkodjon bele a matracba, úszógumiba, és vontasson ki minket a partra. A tanítást akár labdával is kezdhetjük, erről térjünk át egyéb tárgyakra, melyeket ki kell hoznia a vízből. Néhány alkalom után eljutunk odáig, hogy egy keményebb úszógumit, vagy matracot is elhúzzon. Ehhez kössük hozzá a vontat, vagy húz vezényszót, és gyakoroljuk sokat. Végül jöhet a móka, amikor mindenestül kicipel minket is a partra egy dummynál fogva.
Kenu
A kellemes sok esetben összeköthető a hasznossal. Kisebb szoktatás után kutyánk könnyen csatlakozhat hozzánk egy hosszabb kenutúrára, ahol az új tapasztalatok mellett szert tehet a kellemesen hideg vízre is. Érdemes megtanítani előtte az ebet a helyben maradásra, valamint arra, hogy vannak szituációk, melyekben nyugton kell lenni. Így nem kell attól tartanunk, hogy felborítja a kenut, vagy fel-alá rohangál majd benne. Ügyeljünk rá, hogy mindig vizes legyen, és tegyünk egy nedves törölközőt a hátára/fejére, ha nem elég árnyékos a hely.
Szörf és SUP
Ritka, és igen megosztó tevékenység a kutyás szörfözés. Szörfözéskor külön deszkán utazik velünk az eb, aki korábban már megtanult egyensúlyozni, és feltételezhető, hogy szereti a vizet, nem fél a hullámoktól.
SUP esetén azonban közös a deszka, melynek mérete is kényelmesen nagy mindkettőnk számára. Ezen elöl áll a kutya, mi evezünk. Igyekezzünk a legkevésbé szeles időt kifogni, hogy még véletlenül se legyen negatív élmény az ebnek az első szörfözés.
Ha ezekre a tevékenységekre nem kapható a négylábú, akkor ugyanolyan kielégítő sport lehet a közös úszás, a botért, vagy labdáért való küzdelem, vagy akár a speciális, mentőmellényben történő kutyaúszás is. Bármely lubickolás elkezdése előtt nedvesítsük be az ebet, túlhevült testtel sose engedjük beleugrani, vagy belegázolni a vízbe!
Cikk első megjelenése: 2015. július 22.
Őszi kirándulás kutyával - Az évszakkal járó kihívások
Hőmérséklet ingadozás, nedves avar, gyors sodrású folyók... Megannyi veszélyt rejthet a természet ősszel is, de ettől még nem szabad lemondanunk a túrázásról. Mire figyeljünk, ha útnak indulunk?
Rettenetesen kiakadt a duci kutya, amikor vízi tornára fogták
Mintha azt mondta volna "hé srácok, ezt kapjátok azért, hogy nekem itt kell szenvednem!”
Légkondicionálás, klíma, hűvös levegő otthon – Hogyan hat a kutyákra?
Tikkasztó hőség, az elviselhetőség határát súroló hőmérsékletek… Mi sem könnyebb, mint bekapcsolni a klímát. Mire kell figyelnünk, hogy kedvencünk is jól érezze magát?
Kutya a medencében - mire figyeljünk?
Mit vigyünk magunkkal? Szükséges-e a mentőmellény? Ártalmas a klór? - Minden, amit tudni kell a medencés fürdőzésről, a kutyák szemszögéből.
Nyári veszélyek - Vízmérgezés kutyáknál
Jóból is megárt a sok, és ha kutyánk előszeretettel játszik a vízben vagy a kerti slaggal, a szükségesnél nagyobb mennyiségű vizet nyelhet le, mely rövid idő alatt életveszélyes állapothoz vezethet. Tudj meg többet a vízmérgezésről és megelőzési lehetőségeiről!