A megnövekedett költségek miatt egyre többen mondanak le kedvenceikről külföldön is
2022. augusztus 23., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Könnyű
Egy felmérés szerint sokan úgy próbálják enyhíteni helyzetüket, hogy kevesebbet költenek élelemre, jutalomfalatokra és kutyafelszerelésre. Sajnos előfordul, hogy ez sem nyújt megoldást.
Amerika-szerte egyre több kisállat kerül a menhelyekre azzal az indokkal, hogy a gazdik anyagi gondokkal küzdenek, és lakhatásuk is bizonytalanná vált. Cikkünk a CNBC hírcsatorna riportja alapján készült.
Lisa Spillman el sem tudná képzelni életét kutyája nélkül. Az 52 éves asszony hűséges kis társa Rosebud, a 8 éves, háromlábú csivava. Háztartásának költségvetését egyre nehezebben tudja kigazdálkodni, és az áremelkedések miatt kétszer is meggondolja, mit vegyen le a polcról.
„Minden... A lakbér, az élelmiszer, a kutyaeledel... Minden egyre csak drágul” - mondja a riportban. És ezzel nincsen egyedül.
Egy friss felmérés szerint, a kisállattartók többsége úgy véli, ma sokkal nagyobb összegeket költenek kedvenceik ellátására, mint 6 hónappal ezelőtt. A kutyatartással foglalkozó Rover.com weboldal adatai alapján az Egyesült Államokban a megkérdezett gazdik több mint 90%-a állítja, hogy az infláció miatt a kisállataikra fordított költségek is jelentősen emelkedtek; januárban ez az arány 71% volt.
Még egy fontos dologra fény derült: a magas árakat úgy próbálják meg kiegyenlíteni, hogy kevesebbet költenek eledelre, jutalomfalatokra és kutyafelszerelésre (ez magával vonja azt is, hogy alacsonyabb minőségű ennivalót kapnak a kutyák, ami hosszú távon viszont egészségügyi problémákhoz vezethet - a szerző).
És vannak olyan esetek is, amikor a gazdi arra kényszerül, hogy búcsút vegyen négylábú barátjától. Az albérletek árai 30-40-50%-kal is emelkedtek az utóbbi hónapokban az Egyesült Államok egyes nagyvárosaiban. A riportban megszólaló asszonynak is új otthont kellett találnia, ám a kisállatokra vonatkozó szigorú szabályok szerint nem vihette magával kedvencét, még úgy sem, hogy egy kistestű, idősödő csivaváról van szó. „Borzasztóan fáj, hogy elveszítettem a kicsikémet”.
Az emelkedő árakkal párhuzamosan egyre többen keresik fel a menhelyeket és állatmentő szervezeteket azzal az indokkal, hogy lakhatási problémák miatt nem tudják megfelelően kutyájuk, macskájuk gondját viselni. Sokan arra kényszerülnek, hogy alacsonyabb fenntartású otthonba költözzenek, ám albérletek esetében gyakran tiltott az állattartás. És akadnak olyanok is, akiket fizetésképtelenség miatt a kilakoltatás veszélye fenyeget. Az arizonai Tuscon-ban található Pima Animal Care Center adatai alapján a leadott állatok 18%-ánál a lakhatási gondokat jelölik meg indokként a gazdák. Egy évvel korábban ez csupán 6% volt.
„Egész egyszerűen döbbenetes. Főleg azért szomorú, mert az emberek rajtuk kívül álló okok miatt kénytelenek megválni kedvenceiktől. Az infláció és a piaci árak emelkedése miatt a háztartási költségek is megnőttek, mindez kívül esik azon, amire hatást tudnak gyakorolni” - mondta el Monica Dangler, igazgató.
A felmérés további érdekességekre is rámutat: míg a járvány előttihez képest 14%-kal csökkent a menhelyekre bekerülő állatok száma az Egyesült Államokban, a gazdikeresők száma napjainkban is rettentően magas. A bekerülő állatok és az örökbefogadások arányát nyomonkövető Shelter Animals Count adatai szerint idén előbbiek száma 6%-kal magasabbra rúg:
„Számos menhely számol be arról az utóbbi hónapokban, hogy a leadás okaként egyre többször jelennek meg lakhatási és anyagi gondok, ami miatt a családok arra kényszerülnek, hogy – gyakran könnyek között – mondjanak búcsút kisállataiknak” - jelentette ki a szervezet ügyvezető igazgatója, Stephanie Filer.
Megdöbbentő adatokról beszélnek a Kansas Cityben található KC Pet Project menhelyén is: míg átlagosan tízezer kutya és macska kerül be hozzájuk évente, idén augusztusig ez a szám már meghaladta a 15 ezret.
„Szükségünk van a közösség segítségére, hogy átvészelhessük ezt az időszakot. Örökbefogadás, ideiglenes befogadás is mind-mind életeket ment, ezért azt tanácsolom mindenkinek, aki csak teheti, hogy menjen és segítsen a közelében található menhelyeknek” - fogalmaz Tori Fugate, szóvívő. Majd így folytatta: „Az emberek nem akarnak lemondani kedvenceikről. Utolsó utáni lehetőségként jönnek el hozzánk, mert számukra egyszerűen nem létezik más opció.”
2022-ben a menhelyre leadott kutyák 40%-ánál a lakhatási és anyagi problémák szerepeltek indokként. Így történt ez Veronica Gurrola esetében is, aki két miniatűr schnauzer, Oreo és Cookie gazdája:
„Elérkeztem arra a pontra, hogy választanom kellett: vagy a gyerekeimről gondoskodom vagy a kutyáimról. A ház törlesztőrészletét is ki kell fizetnem, meg minden egyebet, így hamar felhalmozódnak a költségek. És nagyon úgy tűnik, hogy minden egyre drágább lesz. Minden emelkedik – kivéve persze a fizetésed.”
New York City egyik menhelyén is egyre rosszabb a helyzet: idén 4567 állatot adtak le náluk tulajdonosaik, ami az előző évi időszakhoz képest 22%-kal magasabb. A gazdasági helyzet miatt egyre több embernek kell elköltöznie otthonából. Vagy azért, mert elveszítették munkájukat, vagy azért, mert már nem képesek finanszírozni a bérleti díjak 30%-os emelkedését. Ez az egyik legerősebb indok, ami miatt kénytelenek megválni kedvenceiktől.
Szerencsésnek mondhatják magukat azok, akiknél az elválás csak átmeneti. Rosebud, a kis csivava, valamint Oreo és Cookie is visszakerülhettek családjukhoz. Mindkét asszony olyan helyen él, ahol a hozzájuk közel eső menhelyen igyekeznek megoldást keresni a felmerülő problémákra. Ideiglenes befogadói programjuk keretében gondjaikba veszik a segítségre szoruló kutyákat, cicákat, amíg gazdáik újra talpra tudnak állni.
„Rettentően hálás vagyok ezért” - köszönte meg a lehetőséget a riport elején bemutatott Spillman asszony, akinek sikerült kutyabarát otthonra lelnie az arizonai Tuscon városában. Még egy kis kert is tartozik hozzá, aminek a háromlábú csivava is nagyon örül. - „Rosebud nagyon aktív kutya, nagyon hiányoztam neki – és ő is nekem.”
Forrás: cnbc.com
Indexkép forrás: petface.com
Örökbefogadási kampány indult decemberben
A Közös Ügyünk Az Állatvédelem örökbefogadási kampányt indított, amely 2024. december 1. és 24.-e között tart.
Szomorúan nézte a menhelyen a kutya, ahogy fiatalabb társait örökbefogadják mellőle
Már nem is merte remélni, hogy vele is megtörténhet a csoda. Aztán egy szép napon...
Kölyökbiztos lakás kialakítása
Kölyökkutya érkezik a családba? Bizony, fel kell rá készülni rendesen, és “bababiztossá” kell tenni a környezetet.
Te is értél már haza rombolásra?
Valószínűleg minden gazdinak ismerős az a "csodálatos" érzés, mikor szétszedett holmikra ér haza.
Csodás változáson ment át a félős menhelyi kutya, miután fény derült cukorbetegségére
Gondozói eleinte azt hitték, csupán fél. Ám rövidesen kiderült, hogy sokkal súlyosabb oka van a kiskutya furcsa viselkedésének.